Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie i Małopolsce. Prezydent Krakowa wydał ostrzeżenie przed zanieczyszczeniem powietrza

Redakcja
Smog spowił okolice Krakowa. Fatalnie szczególnie na północy województwa
Smog spowił okolice Krakowa. Fatalnie szczególnie na północy województwa archiwum Polska Press
Już w poniedziałek wieczorem Małopolskę spowiła "czapa" smogu. Normy zanieczyszczenia były wielokrotnie przekroczone. Najgorzej było na północ od Krakowa - w Skale stężenie PM10 około godziny 18 wyniosło 908 µg/m³, a to oznacza, że normy zostały przekroczone o 1800%. We wtorek w godzinach rannych w Krakowie jakość powietrza była wciąż daleka od ideału. Sprawdź aktualne dane.

O godz. 5 największe stężenia pyłu PM10 odnotowała stacja pomiarowa ulokowana przy Alejach Krasińskiego, która wykazała 183 ʮg/m3, o godz. 8 poziom stężenia wyniósł tutaj 141 ʮg/m³, a o godz. 11 - 158 ʮg/m³. Podobnie źle wygląda również sytuacja na Kurdwanowie, gdzie licznik o godz. 10 wskazał 159 ʮg/m³ pyłu PM10.

Według prognozy jakości powietrza IMGW dla Krakowa we wtorek 13 listopada istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczeń poziomu na co najmniej 10 proc. obszaru miasta dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10.

Przekroczenia poziomu 50µg/m³ przez średnie dobowe stężenia PM10, przewiduje się w dzielnicach: Stare Miasto, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Nowa Huta.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej z godz. 1.00-7.00 (8.00 dla stacji Aleja Krasińskiego), zarejestrowany na stacjach pomiarowych w Krakowie wyniósł 111 ʮg/m³. Dopuszczalna norma dobowa to 50ʮg/m³.

Obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Prezydent Krakowa zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów przy domach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.

Smog w Małopolsce. Fatalna jakość powietrza w Krakowie i okolicach

Powietrze w Krakowie, a także innych miejscowościach w Małopolsce jest bardzo zanieczyszczone. Skała, Wieliczka, Olkusz, Krzeszowice, Niepołomice, Miechów, Słomniki, Proszowice - w tych miejscach nie łapcie głębokiego oddechu!

Sprawdź aktualne dane z czujników stanu jakości powietrza airly.eu:

Kraków, Aleje Trzech Wieszczów

Kraków, Bulwarowa

Kraków, Dietla

Kraków, Porucznika Halszki

Wiele roślin doniczkowych działa jak „naturalny oczyszczacz powietrza”. Zobacz, jakie kwiaty warto mieć.

Te kwiaty doniczkowe są jak oczyszczacze powietrza. Zobacz, ...

Smog w Krakowie i w Małopolsce. Przekroczone normy dopuszczalne

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Skała

Targowisko

Proszowice

Skawina

Olkusz

Oświęcim

Chrzanów

Zakopane

Nowy Sącz

Gorlice

Tarnów

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Jak chronić się przed smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska