Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczna Kaffka: W Krakowie otwarto wyjątkową kawiarnię ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kawiarnia Społeczna Kaffka została otwarta przy ul. Na Kozłówce 25.
Kawiarnia Społeczna Kaffka została otwarta przy ul. Na Kozłówce 25. Adam Wojnar
W Krakowie jest wiele miejsc z dobrą kawą, ale jedno jest szczególne, bo zarówno o smak parzonej kawy i innych specjałów, jak też o atmosferę dba tam wyjątkowy zespół pracowników. To nowo otwarta, działająca przy wsparciu miasta Społeczna Kaffka przy ul. Na Kozłówce 25. Kawiarnię, w której pracują młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzi przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21 i wspiera Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Tęcza.

Mimo że kawiarnia zaprosiła klientów już w styczniu, to oficjalne otwarcie z udziałem osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie odbyło się 7 lutego.

− To kolejny krakowski projekt, którego potencjał integracyjny jest nie do przecenienia, a jednocześnie sprzyjający poszerzaniu kompetencji zawodowych szczególnych mieszkańców naszego miasta. Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie tu gości, zwłaszcza że atmosfera w lokalu jest fantastyczna. Wierzę, że to miejsce stanie się jednym ze stałych punktów odwiedzin nie tylko mieszkańców okolicy, ale także miłośników kawy z całego miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Społeczna Kaffka mieści się przy ul. Na Kozłówce 25 i jest otwarta w dni powszednie od godz. 10 do 17 oraz w co drugą sobotę miesiąca. W ofercie Społecznej Kaffki można znaleźć kawę i inne napoje, ciasta i desery, a także książki i rękodzieło wykonane przez osoby z niepełnosprawnością.

O wyjątkowości kawiarni decydują pracownicy – piątka młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną (zespołem Downa – trisomią 21 chromosomu): Julia, Monika, Szymon, Jan i Grzegorz. Są baristami, przygotowują kawę i obsługują klientów. Będą też uczestniczyć w dodatkowych zajęciach adresowanych do mieszkańców lokalnej społeczności, na które Społeczna Kaffka zaprosi niebawem.

Kawiarnię prowadzi działające od 2018 r. przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21, które jest ukierunkowane na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza z zespołem Downa, a wszystkie zyski z działalności przeznacza na rehabilitację i reintegracją społeczno-zawodową swoich pracowników. Pierwszą inicjatywą Społecznej 21 z udziałem pracowników z niepełnosprawnościami był food truck z frytkami belgijskimi przy Zalewie Nowohuckim.

Dodatkowo w działalność Społecznej Kaffki zaangażowane jest Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Tęcza, które wspiera osoby z trisomią 21 chromosomu w usamodzielnianiu się. Obecnie jest to grupa ponad 90 osób w różnym wieku.

− Co roku kolejni podopieczni stowarzyszenia Tęcza kończą edukację szkolną, więc zastanawiamy się, gdzie mogą podjąć pracę. Cieszymy się, że Urząd Miasta Krakowa wyszedł naprzeciw tym potrzebom i ogłosił konkurs ofert na otwarcie kawiarni zatrudniającej osoby z zespołem Downa – mówi Agata Krzyżek-Gola, wiceprezeska stowarzyszenia „Tęcza” i członkini zarządu Społecznej 21.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez miasto Kraków, w ramach realizacji zadania publicznego „Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami” (wsparcie miasta to kwota 200 tys. zł przeznaczona na lata 2022-2023). Ideą projektu jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa oraz ich integracja z lokalną społecznością.

Zakres wsparcia miasta obejmuje nieodpłatne użyczenie lokalu, pokrycie kosztów związanych z przystosowaniem i używaniem tej przestrzeni oraz kosztów eksploatacyjnych. Ponadto miasto współfinansuje część wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością oraz kosztów warsztatów, które będą organizowane w Społecznej Kaffce.

Rozstrzygnięto konkurs na plakat igrzysk europejskich w Krak...

Kawiarnia dysponuje dużą salą ze stolikami na 25 miejsc siedzących. To lokal nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla osób ze szczególnymi potrzebami. W Społecznej Kaffce stworzono strefę relaksu, z możliwością wydzielenia dla osób ze spektrum autyzmu, kącik z zabawkami dla maluchów oraz miejsce do pracy. Dostępna jest tu pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, a przy wejściu do budynku znajduje się podjazd dla wózków.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska