Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Tauron inwestuje w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Dzięki temu kopalnia będzie wydobywać lepszy węgiel

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zespół Strategii i Komunikacji Tauron
Program inwestycyjny spółki Tauron w Zakładzie Górniczym Brzeszcze jest realizowany od 2016 roku i ma potrwać do 2025 roku

Ponad 2000 metrów zrewitalizowanych wyrobisk wentylacyjnych i blisko 2500 metrów wydrążonych wyrobisk inwestycyjnych, a także modernizacja stacji odmetanowania i zakładu przeróbki węgla - to 50 proc. z zadań w ramach programu inwestycyjnego w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, który realizowany jest od 2016 roku i potrwa do 2025 roku.

Inwestycje te pozwolą na wydobywanie węgla o parametrach stanowiących podstawę do produkcji wysokiej jakości paliw węglowych, jakimi są TAURON Ekogroszek i JARET plus.

- W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie realizujemy inwestycje strategiczne ukierunkowane na wzrost efektywności kopalń. Wykorzystujemy przy tym nowoczesne rozwiązania technologiczne optymalizujące koszty i zwiększające tempo prac - mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TAURON Wydobycie. 

W najbliższym czasie w ZG Brzeszcze zostaną ukończone kolejne dwie kluczowe inwestycje, tj. obiekt drobnej sprzedaży oraz główny system odwadniania kopalni. Ponadto trwają prace nad uruchomieniem inwestycji w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla związane z produkcją sortymentów dostosowanych do wymagań klientów.

W ZG Brzeszcze zakończono też inwestycję umożliwiającą produkcję ciepła zarówno do celów grzewczych, jak i chłodzenia podziemnych wyrobisk. Energooszczędna stacja produkująca sprężone powietrze zasila wiele urządzeń w kopalni, które poprawiają bezpieczeństwo oraz ułatwiają pracę załogi. Została ona również wyposażona w układ odbioru ciepła ze sprężonego powietrza, które może być wykorzystane do celów grzewczych, wpływając przy tym na zwiększenie sprawności instalacji sprężania powietrza oraz ekologię.

Z kolei od 2021 roku w ZG Brzeszcze zaczną z kolei pracować dwie instalacje kogeneracyjne o mocy 2,7 MWe każda do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalni. Przyczynią się one nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w metanie skupionym w górotworze, ale również do zwiększenia udziału Grupy TAURON w rynku mocy - projektowany przychód z instalacji, jako jednostek wytwórczych JW1 to ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.

FLESZ - Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska