
Pełzacze są dwa, ale leśny wydaje się być bardziej popularny. Jednocześnie dosyć ciężko odróżnić go od jego ogrodowego kolegi.

Klasyczny styl poruszania się
Być może nie jest tancerzem, ani akrobatą ale po drzewie porusza się szybko i zwinnie. Dzięki temu, że ma usztywnione sterówki (tak jak dzięcioł) może podpierać się podczas wspinania się w górę po pniu drzewa. Warto też zaznaczyć, że pełzacz nigdy nie schodzi z góry drzewa w dół, zawsze zaczyna od nasady w poszukiwaniu owadów. I trudno go w tych poszukiwaniach wypatrzyć.

Drzewo, czyli cały świat
Tak właśnie jest, że drzewo jest całym światem zarówno dla pełzacza leśnego, jak i ogrodowego. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Tutaj szukają pożywienia, zakładają gniazda i chowają się pod korą w zimne dni. Pod korą chowają też pożywienie na zapas, a łuski kory sosnowej wykorzystują jako ściółkę do gniazda. Do takiego życia na drzewie są świetnie przystosowane, właśnie przez to, że mają mocno rozbudowane nogi i ostre pazurki.

Ten odważny i ten skryty
- Pełzacz ogrodowy jest zdecydowanie śmielszy od leśnego. Można go spotkać w osiedlach ludzkich i miejskich parkach. Swoje gniazdo potrafi założyć nawet w szczelinie budynku lub pod dachówkami. Pełzacz leśny zdecydowanie unika człowieka – podkreślają Lasy Państwowe.