Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop dla spalarni spółki Synthos w Oświęcimiu? Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę Towarzystwa na rzecz Ziemi. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, jaki ma powstać na terenie spółki Synthos Dwory w Oświęcimiu
Wizualizacja Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, jaki ma powstać na terenie spółki Synthos Dwory w Oświęcimiu Materiały Synthos Group
Budowa spalarni w Oświęcimiu przez spółkę Synthos stanęła pod znakiem zapytania po decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Uznał on za zasadną skargę Towarzystwa na rzecz Ziemi na decyzję Wojewody Małopolskiego zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą Synthos Dwory pozwolenia na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Spółka tymczasem podtrzymuje wolę zrealizowania tej inwestycji.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

O budowie spalarni odpadów w Oświęcimiu mówi się od 2015 roku

Sprawa ciągnie się od kilku lat. Po raz pierwszy już w 2017 r. krakowski Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę spalarni śmieci w Oświęcimiu także po rozpatrzeniu skargi ekologów z TnZ, którzy alarmowali, że inwestycja jest niezgodna z normami środowiskowymi i wskazywali na szereg błędów w dokumentacji projektowej oraz przy wydawaniu pozwoleń przez ówczesne starostwo w Oświęcimiu i wojewodę.

Także obecnie w ustnym na razie uzasadnieniu WSA stwierdził m.in., że raport o oddziaływaniu na środowisko przygotowany na zlecenie inwestora "zawiera wady i nieścisłości".

- Zapewne chodziło m.in. o zakwestionowane przez ekspertów Towarzystwa niedorzeczne stwierdzenia autorów raportu OOŚ o poprawie jakości powietrza w Oświęcimiu w efekcie wybudowania spalarni. Dodać trzeba, że ten raport był kilka razy uzupełniany - mówi Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu.

Jak dodaje, w toku postępowania okazało się m.in., że w aktach sprawy nie ma kluczowych uwag i wniosków Towarzystwa złożonych 26 marca 2019 roku, które zaginęły w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach.

Zieloni mają nadzieję, że przy ponownym rozpatrzeniu przez wojewodę wniosku o pozwoleniu na budowę, decyzja będzie wydana zgodnie z prawem. - A w celu jej rozpatrzenia nie zostanie powołana specjalna grupa, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Synthosu - dodaje Piotr Rymarowicz.

Synthos czeka na pisemne uzasadnienie wyroku

Tymczasem Synthos decyzję w sprawie dalszych kroków prawnych przewiduje podjąć po otrzymaniu, a następnie analizie pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Synthos podtrzymuje jednocześnie wolę zrealizowania tej inwestycji, traktując ją jako nowoczesne wsparcie gospodarki odpadowej w mieście i dodatkowe źródło energii oraz ciepła dla firmy oraz oświęcimian - zaznacza Agata Kościelnik, rzecznik prasowy spółki.

Warto ponadto przypomnieć, że Synthos w lipcu tego roku pozwał Towarzystwo na rzecz Ziemi do sądu w sprawie nieuzasadnionego w jego opinii blokowania budowy ZTPO, domagając się odszkodowania w wysokości ok. 300 tys. zł. Synthos przypominał, że TnZ od lat blokuje każdą decyzję administracyjną dotyczącą rozpoczęcia tej inwestycji.

- Przez opóźnienia w realizacji inwestycji stratna jest nie tylko spółka, ale również środowisko i mieszkańcy, którzy mogliby szybciej otrzymać ciepło wytworzone w ZTPO zgodnie z surowymi przepisami ochrony środowiska - podkreślał wtedy Zbigniew Warmuz, prezes Zarządu Synthos.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska