Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci AGH i Collegium Medicum UJ udoskonalają sprzęt służący małym pacjentom

oprac. (MM)
Studenci przekazali już zespołowi medycznemu testowy zestaw łyżek ortodontycznych
Studenci przekazali już zespołowi medycznemu testowy zestaw łyżek ortodontycznych AGH
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z zespołem ekspertów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i studentami z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad udoskonaleniem modeli łyżek ortodontycznych oraz wkładek donosowych wykorzystywanych w opiece okołooperacyjnej dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia. Jak informuje AGH, efektem realizowanego projektu ma być stworzenie modeli asortymentu medycznego dostosowanego do potrzeb małych pacjentów.

FLESZ - Polacy boją się biedy

Zabieg plastyki wargi przeprowadza się nawet już u dwunastotygodniowych dzieci. W niektórych przypadkach po takiej operacji zakłada się specjalistyczne wkładki, które wspomagają poprawne formowanie kształtu nosa dziecka. Przed operacją rozszczepu podniebienia wykonuje się wycisk podniebienia pacjenta - za pomocą łyżki ortodontycznej. Jak się okazuje, na rynku brakuje asortymentu idealnie dostosowanego do anatomii dzieci w tak młodym wieku.

Jakub Bryła, Marcin Chruściński i Michał Kryska - studenci na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH oraz członkowie Kół Naukowych AGH Rapid Prototyping i AGH Medical Technology - z pomocą merytoryczną ekspertów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i studentów CMUJ podjęli się zaprojektowania i wykonania prototypów elementów spełniających wymagania takich pacjentów. Główne problemy, z którymi musi zmierzyć się zespół, to wykonanie komponentów z odpowiednią precyzją - przy ich niewielkich rozmiarach, a także dobór technologii wytwarzania oraz materiału z certyfikatem użycia medycznego.

Najważniejsze i najbardziej innowacyjne operacje przeprowadz...

- Studenci mogą się już pochwalić pierwszymi wynikami swojej pracy. W połowie kwietnia przekazali zespołowi medycznemu testowy zestaw łyżek ortodontycznych. Elementy zostały wykonane na drukarkach 3D ze specjalistycznego polimeru. W sumie zostały zaprojektowane i wykonane cztery modele łyżek, każda w trzech rozmiarach - informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH

.

W przypadku wkładek głównym celem zespołu jest modyfikacja ich geometrii, zakładająca dodatkowe systemy utrzymujące element w jednej pozycji. Obecnie trwają prace nad stworzeniem finalnego modelu. Najważniejsze zadanie jest jednak cały czas przed zespołem. Małe gabaryty oraz skomplikowana geometria stentu wymagają skrupulatnego doboru technologii wytwarzania.

- Mamy do wyboru kilka rodzajów technologii druku 3D, rozpoczynając od najbardziej rozpowszechnionych, przez metody druku z żywic światłoutwardzalnych oraz proszków polimerowych. Rozważamy również standardowe techniki jak odlewanie z użyciem form silikonowych - jednak również i w tym przypadku planujemy wykorzystać metody przyrostowe do wykonania wzorca. Najważniejszym jest, aby finalny produkt spełniał ściśle określone wymagania projektowe - zarówno pod względem geometrii, jak
i sztywności. W pierwszych testach planujemy wspomóc się wykonanym modelem nosa dziecka na podstawie plików DICOM z tomografii komputerowej - podkreśla Jakub Bryła, lider zespołu.

Studenci podkreślają, że druk 3D ma duży potencjał w wytwarzaniu sprzętu spersonalizowanego na potrzeby konkretnego pacjenta. Jak informują, głównym celem projektu - poza oczywiście formą pomocy - jest zbadanie możliwości, wad i zalet, poszczególnych technologii wytwarzania przyrostowego w aspekcie produkcji komponentów przeznaczonych do zastosowań medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska