Styropian pokrywa Nową Hutę. Chcą zwrócić na to uwagę nowej...

  Styropian pokrywa Nową Hutę. Chcą zwrócić na to uwagę nowej konserwator zabytków

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty ©Fot. Andrzej Banaś

  Radny Jerzy Woźniakiewicz zapowiada, że będzie chciał spotkać się z nowo wybraną wojewódzką konserwator zabytków i porozmawiać o skutecznej ochronie nowohuckiej architektury. Wcześniej wysłał petycję do ministerstwa.
  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty ©Fot. Andrzej Banaś

  To z inicjatywy radnego Woźniakiewicza została uruchomiona internetowa petycja w sprawie uwzględnienia koncepcji ochrony dziedzictwa kulturowego Nowej Huty w postępowaniu konkursowym na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków. Petycja ta, kierowana do Magdaleny Gawin, generalnego konserwatora zabytków, została podpisana przez ponad 60 osób i wysłana w czwartek do Warszawy.

  Podkreślono w niej, że dla nowohucian i osób, dla których ta część Krakowa stanowi ogromną wartość, istotne jest, czy nowo powołany konserwator zabytków skutecznie będzie chronił unikatową architekturę Nowej Huty przed postępującą dewastacją. „Nowa Huta jest niewątpliwie jednym z najlepszych przykładów miasta socrealistycznego, a także architektury totalitarnej XX wieku.

  Powinna ona podlegać szczególnej ochronie konserwatorskiej, która skutecznie zahamuje falę modernizacji i remontów skutkujących bezpowrotnym zniszczeniem wielu detali architektonicznych nowohuckich budynków i nieodwracalną zamianę licznych pereł architektury socrealistycznej w pozbawione wyrazu i unikalnego charakteru, oklejone styropianem budowle” - napisano w petycji.

  Jak się okazało w miniony piątek, dokument został wysłany dopiero w dniu, w którym już odbywały się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na nowego konserwatora. Znana jest już zwyciężczyni konkursu. To dr Aneta Borowik, która w swojej karierze była juz śląskim konserwatorem zabytków.

  Ministerstwo Kultury, przeprowadzające rekrutację, nie otrzymało więc zgłaszanych postulatów przed rozmowami z kandydatami. Gdy z wyprzedzeniem pytaliśmy o ich uwzględnienie, otrzymaliśmy tylko zapewnienie, że złożone przez kandydatów pisemne koncepcje działania na rzecz ochrony zabytków Małopolski będą oceniane wszechstronnie, z uwzględnieniem „najcenniejszych obiektów i obszarów zabytkowych całego województwa, które ze względu na swą wyjątkową wartość wymagają szczególnej troski państwa”.

  Jerzy Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową wojewódzką konserwator zabytków na spotkanie do Nowej Huty, na rozmowę w gronie wielu lokalnych działaczy. - Warto by przedstawić swoje oczekiwania i poznać opinię nowo wybranej konserwator - uważa Woźniakiewicz.

  Radny dodaje, że chciałby też uruchomienia w mieście programu grantów, który pozwalałby na dopłaty do tych remontów i termomodernizacji, które byłyby szczególnie staranne, z dbałością o wygląd elewacji, odtworzenie ich detali. Zdaniem Woźniakiewicza nowa konserwator mogłaby zastrzec sobie szersze kompetencje jeśli chodzi o Nową Hutę, a nie powierzać ich w takiej mierze jak obecnie miejskiemu konserwatorowi. - Jeśli staramy się o wpis Nowej Huty na listę UNESCO, może warto, żeby wojewódzki konserwator osobiście przyglądał się niektórym decyzjom - mówi Woźniakiewicz.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana rozumu

  Dog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na głowę czapki bo wam rozum zamarznie PO uszy @

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana rozum

  Dog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Więcej styropianu to mniej smogu mniej spalamy gdy mamy ocieplone budynki ale socjalizm we łbach niektórym został


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Walczmy ze smogiem!

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Koniecznie trzeba docieplić styropianem Kościół Mariacki, średniowieczne mury nie spełniają żadnych przepisów o izolacyjności cieplnej. Poza tym, ta goła cegła jest brzydka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzi o jakość wykonania ty mistrzu intelektu !

  Mieszkaniec najmagiczniejszego Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Chodzi o nie zasłanianie oryginalnych frontów budynków, o zachowanie elementów, gzymsów, stolarki okiennej, a nie bezmyślne oklejanie styropianem ! Pies i jego rozum

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie