Styropian pokrywa Nową Hutę. Chcą zwrócić na to uwagę nowej...

  Styropian pokrywa Nową Hutę. Chcą zwrócić na to uwagę nowej konserwator zabytków

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty ©Fot. Andrzej Banaś

  Radny Jerzy Woźniakiewicz zapowiada, że będzie chciał spotkać się z nowo wybraną wojewódzką konserwator zabytków i porozmawiać o skutecznej ochronie nowohuckiej architektury. Wcześniej wysłał petycję do ministerstwa.
  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty

  Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową konserwator do Nowej Huty ©Fot. Andrzej Banaś

  To z inicjatywy radnego Woźniakiewicza została uruchomiona internetowa petycja w sprawie uwzględnienia koncepcji ochrony dziedzictwa kulturowego Nowej Huty w postępowaniu konkursowym na stanowisko małopolskiego konserwatora zabytków. Petycja ta, kierowana do Magdaleny Gawin, generalnego konserwatora zabytków, została podpisana przez ponad 60 osób i wysłana w czwartek do Warszawy.

  Podkreślono w niej, że dla nowohucian i osób, dla których ta część Krakowa stanowi ogromną wartość, istotne jest, czy nowo powołany konserwator zabytków skutecznie będzie chronił unikatową architekturę Nowej Huty przed postępującą dewastacją. „Nowa Huta jest niewątpliwie jednym z najlepszych przykładów miasta socrealistycznego, a także architektury totalitarnej XX wieku.

  Powinna ona podlegać szczególnej ochronie konserwatorskiej, która skutecznie zahamuje falę modernizacji i remontów skutkujących bezpowrotnym zniszczeniem wielu detali architektonicznych nowohuckich budynków i nieodwracalną zamianę licznych pereł architektury socrealistycznej w pozbawione wyrazu i unikalnego charakteru, oklejone styropianem budowle” - napisano w petycji.

  Jak się okazało w miniony piątek, dokument został wysłany dopiero w dniu, w którym już odbywały się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na nowego konserwatora. Znana jest już zwyciężczyni konkursu. To dr Aneta Borowik, która w swojej karierze była juz śląskim konserwatorem zabytków.

  Ministerstwo Kultury, przeprowadzające rekrutację, nie otrzymało więc zgłaszanych postulatów przed rozmowami z kandydatami. Gdy z wyprzedzeniem pytaliśmy o ich uwzględnienie, otrzymaliśmy tylko zapewnienie, że złożone przez kandydatów pisemne koncepcje działania na rzecz ochrony zabytków Małopolski będą oceniane wszechstronnie, z uwzględnieniem „najcenniejszych obiektów i obszarów zabytkowych całego województwa, które ze względu na swą wyjątkową wartość wymagają szczególnej troski państwa”.

  Jerzy Woźniakiewicz zamierza zaprosić nową wojewódzką konserwator zabytków na spotkanie do Nowej Huty, na rozmowę w gronie wielu lokalnych działaczy. - Warto by przedstawić swoje oczekiwania i poznać opinię nowo wybranej konserwator - uważa Woźniakiewicz.

  Radny dodaje, że chciałby też uruchomienia w mieście programu grantów, który pozwalałby na dopłaty do tych remontów i termomodernizacji, które byłyby szczególnie staranne, z dbałością o wygląd elewacji, odtworzenie ich detali. Zdaniem Woźniakiewicza nowa konserwator mogłaby zastrzec sobie szersze kompetencje jeśli chodzi o Nową Hutę, a nie powierzać ich w takiej mierze jak obecnie miejskiemu konserwatorowi. - Jeśli staramy się o wpis Nowej Huty na listę UNESCO, może warto, żeby wojewódzki konserwator osobiście przyglądał się niektórym decyzjom - mówi Woźniakiewicz.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana rozumu

  Dog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na głowę czapki bo wam rozum zamarznie PO uszy @

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wymiana rozum

  Dog (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Więcej styropianu to mniej smogu mniej spalamy gdy mamy ocieplone budynki ale socjalizm we łbach niektórym został


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Walczmy ze smogiem!

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Koniecznie trzeba docieplić styropianem Kościół Mariacki, średniowieczne mury nie spełniają żadnych przepisów o izolacyjności cieplnej. Poza tym, ta goła cegła jest brzydka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzi o jakość wykonania ty mistrzu intelektu !

  Mieszkaniec najmagiczniejszego Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Chodzi o nie zasłanianie oryginalnych frontów budynków, o zachowanie elementów, gzymsów, stolarki okiennej, a nie bezmyślne oklejanie styropianem ! Pies i jego rozum

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Krakowskiej

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?