reklama

Szczoteczka soniczna a szczoteczka elektryczna – różnice. Co wybrać?

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Szczoteczka elektryczna ma sporą przewagę, jeśli chodzi o wygodę, nad tradycyjną szczoteczką manualną. Jednak zyskała mocną konkurencję – mowa o szczoteczkach sonicznych. Zarówno elektryczna, jak i soniczna zapewniają piękny i zdrowy uśmiech, jednak różnią się między sobą działaniem i skutecznością. Jaką szczoteczkę wybrać? Podpowiadamy!

Mycie zębów jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w ciągu dnia, a mimo to nie każdy Polak tą czynność wykonuje. Jak donosi serwis DentoNet, blisko 4 mln Polaków nie myje zębów, a aż 850 tys. nie ma i nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów. Zasmucają również wyniki badań Ministerstwa Zdrowia, które wskazują, że 90% osób ma próchnicę, i to bez względu na płeć czy wiek. Wniosek z tego jest jeden: nie tylko nie wiemy, jak dbać o higienę jamy ustnej, ale też nie wiemy, jak poprawnie to robić!

Stomatolodzy przekonują, że nie tylko częstotliwość i technika mycia zębów jest ważna, ale też akcesorium, jakiego używamy. Dzisiaj z zakupem zwykłej szczoteczki nie ma problemu, bo są dostępne nawet na stacjach paliw. Coraz częściej na półkach sklepowych możemy spotkać:

  • szczoteczki elektryczne,
  • szczoteczki soniczne.

Skupimy się właśnie na nich i wskażemy, jakimi aspektami różnią się między sobą i jaką wybrać.

Historia i ewolucja szczoteczek do zębów

Rok 1950 – to właśnie wtedy dr Hutson, periodontolog, opracował szczoteczkę z cienkim, delikatnym, nylonowym włóknem, które miało chronić dziąsła pacjentów. Tak właśnie narodziła się jedna z najpopularniejszych dziś marek – Oral-B®. Na jej przykładzie doskonale widać, jak szczoteczki do zębów ewoluowały i się zmieniały. Prześledźmy ich historię!

Kolejnym ważnym rokiem w historii szczoteczek do zębów jest 1969 – to wtedy Oral-B® wprowadziło zaokrąglone końcówki włókien, które sprawiały, że szczotkowanie było jeszcze przyjemniejsze i delikatniejsze zarówno dla szkliwa, jak i dziąseł. O prawdziwej rewolucji w higienie jamy ustnej możemy mówić w odniesieniu do lat 90. XX wieku. Mianowicie w 1991 roku przez profesjonalistów została zaprojektowana końcówka szczoteczki elektrycznej, która kielichowo obejmowała każdy ząb. Mówimy tu o innowacyjnej technologii oscylacyjno-rotacyjnej, która zapewniała (i zapewnia do dzisiaj) dokładniejsze usuwanie osadu z zębów. Równolegle zaczęły pojawiać się szczoteczki soniczne, które zapewniały również wysoką jakość czyszczenia zębów.

Co istotne, Oral-B® nie tylko skupiało się na dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań gwarantujących sprawniejsze mycie zębów, ale też skupiło się na innej kwestii. Wiedząc, że ważne jest nie tylko to, czym zęby myjemy, ale też jak długo je szczotkujemy i w czy odpowiedni sposób, w 2007 roku marka opracowała cyfrowy SmartGuide™ z 2-minutowym czasomierzem i wskazówkami dotyczącymi wszystkich czterech kwadrantów jamy ustnej. Dzięki temu użytkownicy mogli kontrolować czas, a i dokładnie wiedzieli, kiedy przyszedł czas na zmianę miejsca szczotkowania.

W 2016 roku Oral-B® wprowadziło na rynek szczoteczkę elektryczną Genius 9000, która łączyła się z aplikacją by umożliwić użytkownikowi korzystanie z funkcji wykrywania położenia.

Pokazaliśmy 60 lat rewolucji szczoteczek w przypadku jednej marki, ale jak było wcześniej? Nikogo nie zdziwi, jak napiszemy, że pierwszą szczoteczką do zębów był... zwykły patyk. Mycie zębów odbywało się po prostu poprzez gryzienie gałązki. O zwykłych szczoteczkach możemy mówić od XVIII wieku – wtedy to ludzie zaczęli używać szczoteczek z włosiem ze szczeciny świńskiej.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku higieny jamy ustnej ważna jest:

  • częstotliwość (czynność powinna być wykonywana codziennie),
  • czas jej wykonywania,
  • odpowiednia technika
  • oraz narzędzie.

Podstawowym pytaniem jest, jak często myć zęby, i tu stomatolodzy pozostają od lat zgodni: zęby powinno się myć minimum dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem. Jeżeli wyszczotkujemy zęby przed snem, to usuniemy z ich powierzchni nagromadzone w ciągu dnia bakterie, a także pozbędziemy się resztek pokarmowych, które mogą narobić szkody. W nocy spada produkcja śliny, która chroni przed drobnoustrojami, dlatego czyszczenie zębów i jamy ustnej jest wtedy obowiązkowe. Poranne szczotkowanie pomaga usunąć płytkę bakteryjną nagromadzoną w trakcie snu.

Tutaj mała uwaga: najlepiej zęby myć po każdym posiłku, z użyciem łagodnej pasty do zębów oraz szczoteczki z miękkimi włóknami, aby nie spowodować uszkodzeń powierzchni zębów.

Jeśli chodzi o to, jak długo szczotkować zęby, przyjmuje się czas minimum 2 minut. I jest to standard, który spotkamy również w szczoteczkach elektrycznych i sonicznych z czasomierzem, które wydają dźwięk po każdych 30 sekundach szczotkowania (to znak, że trzeba zmienić rejon jamy ustnej) oraz po 2 minutach jako znak, że można zakończyć zabieg. Dlaczego pilnowanie czasu jest tak ważne? Okazuje się, że w ciągu 2 pierwszych minut szczotkowania usuwamy najwięcej płytki nazębnej! Dodatkowo zawarte w paście składniki aktywne czy pielęgnacyjne, jak wzmacniający fluor, zdążą wniknąć w głąb zębów i wpłynąć pozytywnie na ich strukturę.

Zwykła szczoteczka manualna vs szczoteczka elektryczna i soniczna

Szczoteczki elektryczne i soniczne mają jedną wielką zaletę: ich główki poruszają się znacznie szybciej niż główka szczoteczki manualnej wprowadzana w ruch siłą naszych mięśni. Należy jednocześnie pamiętać, że technika stosowania szczoteczki elektrycznej i szczoteczki sonicznej jest Inna i wynika głównie z kształtu główki. W przypadku szczoteczek elektrycznych, gdzie główka szczoteczki jest okrągła I obejmuje każdy ząb z osobna, naszym zadaniem jest tylko przykładanie główki do zębów i pilnowanie czasu. W przypadku szczoteczki sonicznej wskazane jest stosowanie dodatkowego ruchu ręki: ruchu wymiatania jak przy szczoteczce manualnej. Szczoteczka manualna wymaga manewrowania, przez co wkładamy więcej wysiłku – nic dziwnego więc, że Polacy zgodnie z badaniami myją zęby niedokładnie i za krótko.

Zaletą szczoteczek na napęd jest to, że właściwie działają automatycznie i samodzielnie. Ponadto są o wiele skuteczniejsze od szczoteczek ręcznych, ponieważ wykonują nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę i docierają do trudno dostępnych miejsc, wykonują też ruchy w różnych płaszczyznach. Wyposażone są w dodatkowe funkcje, które ułatwiają prawidłowe mycie zębów. Warto wspomnieć, że jedna szczoteczka może mieć kilku właścicieli – końcówki są wymienne, a więc jednego urządzenia może używać cała rodzina.

Kształt główki czyszczącej – czy ma znaczenie?

Tak, końcówki do szczoteczek, a konkretnie ich główki, mają znaczenie. Tutaj na podium wysuwa się okrągła główka czyszcząca, jaką mają szczoteczki elektryczne. Dzięki takiemu kształtowi włókna obejmują ząb z każdej strony, wsuwają się w przestrzenie międzyzębowe i dokładnie wymiatają osad, resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Przez to takie szczoteczki są polecane dla każdego.

Tutaj warto wspomnieć jeszcze raz o marce Oral-B®, ponieważ jako jedyna zastosowała potrójny ruch główki w szczoteczkach elektrycznych, a mianowicie oscylacyjno – rotacyjno-pulsacyjny, zwiększając tym samym skuteczność usuwania płytki nazębnej.
W przypadku prostokątnej główki, jaką widzimy przy szczoteczkach sonicznych, efektu obejmowania włóknami pojedynczego zęba nie zaobserwujemy. Ruch włókien w tych szczoteczkach odbywa się w dwóch wymiarach: z boku na bok.

Przewagą okrągłej główki szczoteczek elektrycznych nad prostokątną szczoteczek sonicznych czy manualnych jest możliwość dokładnego dotarcia włókien szczoteczki i skuteczne oraz  delikatne usunięcie płytki nazębnej z trudnodostępnych miejsc takich  jak powierzchnia wewnętrzna dolnych zębów przednich gdzie najczęściej tworzy się kamień nazębny czy zakamarki tworzące się przy nieprawidłowo ustawionych zębach u osób z wadami zgryzu.

Zalety i działanie elektrycznej szczoteczki do zębów

fot. elektryczna szczoteczka do zębów

Teraz ciekawostka: każda szczoteczka, która nie jest szczoteczką manualną, i ma napęd wymagający energii elektrycznej, jest szczoteczką elektryczną. Zgodnie z tą definicją szczoteczka soniczna jest również szczoteczką elektryczną. Różnica dotyczy przede wszystkim kształtu główki czyszczącej oraz sposobu poruszania się jej.

Główka w klasycznej szczoteczce elektrycznej jest okrągła i wykonuje ruch w lewo i w prawo w zakresie 45 stopni (ruch oscylacyjno - rotacyjny) zbliża się i oddala od zębów w płaszczyźnie przód - tył ( ruch pulsacyjny). Niektóre łączą te dwa rodzaje ruchów, przez co bardzo efektywnie usuwają płytkę nazębna. Eksperci są zgodni, że z pomocą szczoteczki elektrycznej jesteśmy w stanie usunąć nawet 2 razy więcej płytki nazębnej, niż jest to możliwe w przypadku szczoteczki manualnej.

Zalety i działanie sonicznej szczoteczki do zębów

Ogólna zasada działania szczoteczek sonicznych sprowadza się do wykorzystania drgania włókien szczoteczki dla mechanicznego usunięcia płytki bakteryjnej. Dodatkowy efekt tworzenia chmary bąbelków pomaga w przenoszeniu pasty ze składnikami czynnymi wzmacniającymi zęby. Cały proces jest możliwy dzięki temu, że przy szczotkowaniu w jamie ustnej znajduje się ciecz składająca się z pasty, wody i śliny. Fala dźwiękowa generowana przez szczoteczkę w środowisku wodnym przekształca się w falę hydrodynamiczną, sprzyjającą powstaniu mikrobąbelków. Zaskakująca jest obserwacja, że tradycyjne szczoteczki elektryczne z okrągłą główką również generują falę dźwiękową o częstotliwości of 37 do 400 Hz i również powodują wywołanie chmary bąbelków oraz falę hydrodynamiczną. To co rozróżnia szczoteczkę soniczną od tradycyjnej szczoteczki elektrycznej to przede wszystkim kształt główki oraz sposób poruszania się jej. W przypadku szczoteczki sonicznej główka jest prostokątna lub podłużna i porusza się, z boku na bok (wibruje). Taka szczoteczka przypomina kształtem bardziej szczoteczkę manualną i ułatwia użytkownikowi przejście ze szczoteczki manualnej do docelowej szczoteczki elektrycznej z małą okrągłą główką obejmującą każdy ząb z osobna.

Dodatkowe funkcje szczoteczek, pomocne w prawidłowej higienie jamy ustnej

Szczoteczki soniczne jak i te elektryczne (z okrągłą główką) mogą mieć różne rodzaje czyszczenia (nawet do 6 trybów szczotkowania), ponadto wyposażone są w opcje wspomagające codzienną higienę jamy ustnej. Wyposażone zostały w wskaźnik naładowania i stanu baterii, do tego wskaźnik siły nacisku, a także inteligentny zegar. Co istotne, akumulator może wytrzymać nawet 14 dni bez konieczności ładowania.

Wskaźnik siły nacisku chroni nasze szkliwo przed uszkodzeniami, a dziąsła przed podrażnieniem – w praktyce po prostu prędkość główki się zmniejsza lub na urządzeniu zaświeca się kontrolka ostrzegawcza, jeśli jest w takową wyposażony.

Inteligentny zegar pilnuje natomiast czasu czyszczenia zębów – działa jako 30-sekundowy interwał (urządzenie zaczyna wibrować lub wydawać dźwięk, sygnalizując konieczność zmiany miejsca w jamie ustnej) oraz automatycznie wyłącza szczoteczkę po 2 minutach.

W niektórych szczoteczkach elektrycznych możemy spotkać moduł Bluetooth, przez który możemy połączyć się z urządzeniem mobilnym z zainstalowaną darmową aplikacją. Dzięki aplikacji będziemy mogli na żywo obserwować to, jak myjemy zęby. Jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z tego rodzaju szczoteczkami, które często nie wiedzą, jak prawidłowo myć zęby. Najbardziej z tego rozwiązania powinny być zadowolone dzieci, ponieważ aplikacja zachęca do prawidłowego szczotkowania i uczy je, jak to robić dobrze.

Jaka szczoteczka dla dorosłych?

fot. najlepsze szczoteczki elektryczne

Manualna, elektryczna czy soniczna? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Biorąc pod uwagę skuteczność działania, to najlepsza jest szczoteczka elektryczna, dzięki temu, że wykonuje ruchy oscylajno -rotacyjno -pulsacyjne. Niestety szczoteczki soniczne tego nie robią, a w przypadku higieny jamy ustnej ważne jest dokładne usunięcie bakterii i resztek pokarmowych. Oczywiście, wariant soniczny ma również spore zalety, ponieważ wydłużona główka szczoteczki przypomina kształtem szczoteczkę manualną, co ułatwia wejście w świat szczoteczek elektrycznych.

Czytaj także: Na czym polega wybielanie zębów?

Czy dzieci mogą używać sonicznych i elektrycznych szczoteczek?

Tak, producenci pomyśleli również o najmłodszych i dla nich również przygotowali ciekawe wersje kolorystyczne oraz efektywne w czyszczeniu zębów. Szczoteczki dla dzieci są odpowiednio mniejsze, a kształt główki jest przystosowany do delikatnych zębów i dziąseł. Spotkamy tu kolorową rączkę, często z nadrukowanymi postaciami z ulubionych bajek, aby jeszcze bardziej zachęcić najmłodszych do przełamania oporu przed myciem zębów.

Jaką szczoteczkę dla dzieci wybrać? Na pewno wiodącego producenta, ponieważ zyskamy wtedy gwarancję, że zastosowane włókno jest bezpieczne i nietoksyczne, a samo urządzenie jest dostosowane do użytku przez najmłodszych. Ponadto najlepsze szczoteczki wyposażone są w dodatkowe funkcje, na przykład pilnowanie czasu szczotkowania czy też aplikację mobilną, na której dziecko może śledzić ruchy szczoteczką i uczyć się poprawnego mycia zębów.

Poradnik: Szczoteczka elektryczna dla dzieci. Którą wybrać?

Ceny szczoteczek elektrycznych i sonicznych

W Polsce na rynku szczoteczek elektycznych znajdziemy modele przeróżnych marek: White Way, Sonico, Dr. Mayer, HappyBrush, DR SCOTT, Firefly, AEG, Berdsen, Braun, Brushbaby, Dr Fresh, Emag, ETA, Foreo, Łucznik, Meriden, Oral-B, Panasonic, Philips, Rio Beauty, Sencor, Seysso, Teesa, Vakoss, Violife, Visiomed, Vitammy, Waterpik, Whitewash, Xiaomi (za: ceneo.pl). Na pewno produkty od Oral-B czy Philips są godne uwagi. Pamiętajmy tylko, że tak jak w przypadku modeli manualnych, również te elektryczne wymagają regularnej wymiany końcówek, dlatego przy wyborze szczoteczek, warto uwzględnić cenę wymiennych końcówek.

Philips

Cena szczoteczek sonicznych wynosi odpowiednio: najtańsza 120 zł (Sonicare Cleancare HX3212/01), najdroższa 600 zł (Sonicare Protective Clean HX6830/35). Cena za standardowe końcówki w 4-paku wynosi 169 zł.
Najtańsza szczoteczka, podana wyżej, posiada tylko jeden tryb.

Oral-B

Najtańszą szczoteczkę soniczną kupimy już za ok. 195 zł (ORAL-B Pulsonic Slim 1000). Cena za standardowe końcówki w 4-paku wynosi ok. 70 zł.
Najnowszą szczoteczką elektryczną jest model Oral-B GENIUS 10000N, za który zapłacimy nieco ponad 500 zł. Cena za wymienne końcówki w 4-paku to średnio 80 zł.
Poniższe wideo przedstawia test szczoteczek Oral-B, który przygotowały Red Lipstick Monster, Lisie Piekło i Mishon:

Seysso

Marka Seyesso specjalizuje się w szczoteczkach sonicznych, dlatego w jej ofercie nie znajdziemy typowych szczoteczek elektrycznych z okrągłymi główkami.

Najtańszą szczoteczkę soniczną kupimy już za 245 zł (Basic Edition), a najdroższą za 700 zł (Gold Black SGBT10). Cena za standardowe końcówki w 2-paku wynosi 45 zł.

Wszystkie ceny zostały podane na podstawie serwisu Ceneo.pl (stan na maj 2019).
Dobra szczoteczka to taka, dzięki której mycie zębów będzie dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Odpowiednio dobrana nie tylko nie uszkodzi szkliwa i nie spowoduje krwawienia dziąseł, ale również odsłoni naturalną biel. Po czyszczeniu nasze zęby powinny być lśniące i gładkie. Jak ten efekt uzyskać? Szczoteczki elektryczne oraz soniczne to wygoda i kontrola nad prawidłową higieną jamy ustnej. To one pomogą uzyskać piękne, białe zęby i uśmiech pełen radości.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3