Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła nauczy, jak być królem szachownicy?

Edyta Tkacz
Szachy uczą logicznego myślenia, dlatego posłowie chcą wprowadzić do szkół naukę gry
Szachy uczą logicznego myślenia, dlatego posłowie chcą wprowadzić do szkół naukę gry TOMASZ HOLOD
Lekcje gry w szachy w szkołach to świetny pomysł - uważają posłowie, wśród nich Małopolanka Barbara Bartuś.

Napisali w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji, pytają, jaka jest możliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć dla uczniów. Urzędnicy właśnie przygotowują dla nich odpowiedź. Jednocześnie w całym kraju trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która wprowadza szachy do szkół.

- Trudno przecenić wpływ tej gry na rozwój dzieci i młodzieży - ocenia Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość). Doceniły go już władze oświatowe innych państw. Jak poruszać się królem i wieżą po szachownicy, uczą się już dzieci na przykład w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Turcji.

Jednym z pomysłodawców wprowadzenia nauki gry w szachy do polskich szkół jest były podkarpacki kurator oświaty Maciej Karasiński.

- W 2007 roku analizowaliśmy wyniki sprawdzianu w szkole podstawowej i zastanawialiśmy się, jak sprawić, by były lepsze - opowiada Karasiński. - Tylko 40 proc. uczniów odpowiedziało wtedy dobrze na pytanie, ile jest przerw między pięcioma lekcjami. Pomyśleliśmy o szachach jako sposobie, by uczyć myślenia, analizowania i wyciągania wniosków - dodaje.

Karasiński przeprowadził wtedy ankietę w podkarpackich szkołach, czy dyrektorzy są zainteresowani wprowadzeniem takich zajęć. Z około 2 tys. szkół połowa odpowiedziała twierdząco. W maju tego roku powstał specjalny komitet, który opracował projekt ustawy, wprowadzającej szachy do programu szkolnego. Podpisało się pod nim około 10 tysięcy osób. Jeśli uzbiera się 100 tysięcy podpisów, projektem ustawy zajmie się Sejm.
Nie wiadomo jeszcze, jak szachowe zajęcia miałyby wyglądać. Szachy mogłyby być osobnym, dodatkowym przedmiotem. Nauka gry może być też wpisana do podstawy programowej, na przykład w klasach I-III w szkole podstawowej. Szczegóły musi ustalić Ministerstwo Edukacji.

- Na próbę można by na przykład wprowadzić szachy dla dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego - proponuje posłanka Bartuś. Każdy, kto chce złożyć swój podpis pod projektem ustawy, powinien zajrzeć na stronę www.mkarasinski.pl. Z prawej strony znajduje się zakładka "Szachy do szkół. Tu możesz pobrać materiały". Formularz trzeba wydrukować, wszystkie rubryki wypełnić czytelnym pismem i wysłać na podany adres.

Choć na formularzu jest miejsce na kilka podpisów, można w nim wpisać tylko jedną osobę. Ważne jest, by dane były poprawnie wpisane, a adres razem z kodem pocztowym. W przeciwnym razie podpis będzie nieważny. Małopolscy uczniowie mają co do lekcji szachów mieszane uczucia.

- Biorąc pod uwagę, ile mamy nauki, to nie chciałabym mieć dodatkowych zajęć - mówi Joanna Wachulec, uczennica XV LO w Krakowie. - Ale z drugiej strony, szachy uczą logicznego myślenia, może więc warto byłoby im poświęcić czas - dodaje.

Według Joanny szachy dobrze byłoby połączyć z innymi przedmiotami, na przykład z matematyką. - Tak żeby nie trzeba było wprowadzać dodatkowej godziny w tygodniu. Ale znowu, czy szachy przydadzą mi się na maturze? - zastanawia się.

Również dla dyrektorki krakowskiego Gimnazjum Pijarów, Agnieszki Makarewicz, przeciążenie uczniów obowiązkami może być argumentem za tym, by nie wprowadzać do szkół kolejnych zajęć.

- O tym że szachy rozwijają umiejętność logicznego myślenia, nie trzeba nikogo przekonywać - mówi Agnieszka Makarewicz. - Ale trudno wprowadzać dodatkowy przedmiot, gdy reforma edukacji wprowadziła już kolejne cztery. Gdyby było ich mniej, można by się nad takim pomysłem poważnie zastanowić - argumentuje dyrektorka.

Póki co szkoły mogą same zaoferować dzieciom dodatkowe zajęcia, na przykład w formie kółka zainteresowań. - U nas uczniowie, którzy mają na to ochotę, uczą się gry w szachy - mówi Agnieszka Makarewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska