Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła wyższa poluje na nastoletnie talenty

Andrzej Skórka
W Woli Lubeckiej (leży u stóp Kokocza ? na zdjęciu w tle) nie mają złudzeń, że budowa kopalni nie oznacza dla nich nic dobrego
W Woli Lubeckiej (leży u stóp Kokocza ? na zdjęciu w tle) nie mają złudzeń, że budowa kopalni nie oznacza dla nich nic dobrego fot. paweł chwał
Wszystko, czego rówieśnicy uczą się ze szkolnych podręczników, oni mają już w małym palcu. Ale wciąż im mało. Najzdolniejsi uczniowie szkół średnich będą po lekcjach zdobywać wiedzę na jeszcze wyższym poziomie. Miasto opłaci dla nich zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wczoraj ruszyły zapisy prymusów na kursy przedmiotowe, które rozpoczną się tuż po Nowym Roku.

Jarosław Korus, Maciej Czekaj i Paweł Krzemiński to najlepszy dowód na to, że młodych naukowych talentów w Tarnowie nie brakuje. Niedawno wygrali Olimpiadę EuGeniuszy zorganizowaną przy okazji obchodów Roku Kwiatkowskiego. Skonstruowali przyrząd do pomiaru przeciążeń i program komputerowy do jego obsługi. Można go zastosować do pomiarów w samolotach, a nawet bolidach Forumuły 1.

- Nasze hobby to zdalnie sterowane modele samolotów. Chcieliśmy wiedzieć, jakie występują w nich przeciążenia - opowiadają.

Na nastolatków z podobnym zacięciem w PWSZ czekają zajęcia z chemii, informatyki, fizyki, matematyki i języka polskiego. - Nie chodzi o korepetycje - zastrzega Roman Żok, kanclerz PWSZ.

- To oferta dla szczególnie uzdolnionych uczniów z pierwszych i drugich klas szkół średnich.

Na pomysł zlecenia organizacji takich zajęć dla prymusów wpadli tarnowscy urzędnicy. - Istnieje wiele sposobów pomagania młodzieży z problemami, programów dla uzdolnionych, chcących się rozwijać jest zdecydowanie mniej - tłumaczy Dorota Skrzyniarz, wiceprezydent Tarnowa.

Zapisy potrwają do 19 grudnia. Chętni rejestrowani są za pośrednictwem internetu, na stronie państwowej uczelni. Czeka na nich ponad trzysta miejsc. Jeśli kandydatów będzie więcej, o przyjęciu zdecyduje wynik krótkiego testu z danego przedmiotu. Z naborem nie powinno być problemów.

To już druga edycja kursów. Rok temu zapisało się na nie prawie 350 młodych ludzi. Największe wzięcie miała chemia. Kandydatów było dwa razy więcej niż miejsc. Najmłodszy kursant uczył się właśnie tego przedmiotu. Choć był jeszcze gimnazjalistą, w teście uzyskał piąty wynik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska