Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Oświęcimiu rozpoczął program rehabilitacji dla osób, które przebyły Covid-19. Terapia przewidziana jest na sześć tygodni

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu rozpoczyna program rehabilitacji dla pacjentów po przebytym zachorowaniu na COVID-19
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu rozpoczyna program rehabilitacji dla pacjentów po przebytym zachorowaniu na COVID-19 unsplush / zdjęcie ilustracyjne
Szpital Powiatowy w Oświęcimiu rozpoczyna program rehabilitacji dla pacjentów po przebytym zachorowaniu na COVID-19. Rehabilitacja "pocovidowa" w warunkach ambulatoryjnych trwa sześć tygodni i jest podzielona kilka etapów. Aby przystąpić do takiej rehabilitacji pacjent powinien uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z określeniem chorób współistniejących; i zarejestrować się w poradni z aktualnym badaniem spirometrycznym. Rehabilitacja będzie prowadzona w Pracowni Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Program rehabilitacji w Oświęcimiu dla pacjentów po przebytym Covid-19

Dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu zapowiedziała rozpoczęcie programu rehabilitacji "pocovidowej" w warunkach ambulatoryjnych.

- W tej chwili nie wiadomo jeszcze, ile osób przystąpi do tego programu, bo nie wszyscy pacjenci, którzy przebyli Covid wymagają rehabilitacji

- zaznacza dr Andrzej Jakubowski, zastępca dyrektora ds. medycznych W Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

Rehabilitacja „pocovidowa” w poradni trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów. Pierwszy to wizyta wstępna specjalisty, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.

Następnie fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. - Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu - podkreślają w oświęcimskim szpitalu.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto pacjenci poznają ćwiczenia, które już po zakończeniu programu, będą mogli samodzielnie i bezpiecznie wykonać w domu.

W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego możliwe jest włączenie dodatkowych elementów terapii, m.in. technik odksztuszania, treningu równowagi, specjalnych metod rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi.

Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe.

Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności. Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa. M.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

Program w Pracowni Pracowni Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej ZOZ w Oświęcimiu

Rehabilitacja będzie prowadzona w Pracowni Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu.

- Aby przystąpić do takiej rehabilitacji pacjent powinien uzyskać skierowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

- dodaje Andrzej Jakubowski.

Ponadto powinien zarejestrować się w poradni z aktualnym badaniem spirometrycznym. Rejestracja odbywa się w Pracowni Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej pod numerem telefonu 33 844 84 76.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska