MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szynowąż z ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy zyskuje popularność. Wersja z klocków LEGO zachwyciła internautów

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Realizację projektu można wesprzeć na portalu crowdfundingowym.
Realizację projektu można wesprzeć na portalu crowdfundingowym. Mateusz Wawrowski
Na początku kwietnia pisaliśmy o motorniczym z Poznania, który prowadzi zbiórkę na budowę z klocków LEGO modelu bydgoskiego tramwaju. Autorowi nie brakuje pomysłów, aby projekt cały czas wzbogacać. Najnowszy to stworzenie doskonale znanego w Bydgoszczy szynowęża.

– Buduję od 28 lat, choć w dzieciństwie jeszcze nie wiedziałem, że jako osoba dorosła będę nadal się tym zajmował. Po połączeniu drugiej pasji, jaką jest praca motorniczego, na co dzień projektuję tramwaje i autobusy z klocków – informuje Mateusz Wawrowski, poznański motorniczy.

Pasjonat klocków LEGO obecnie pracuje nad nowym modelem tramwaju. Pesa Swing 121NaB ma barwy znane z tramwajów w Bydgoszczy. Projekt można wesprzeć na portalu crowdfundingowym zrzutka.pl. Instrukcję można otrzymać po wpłacie minimum 50 zł. Pomysł cały czas jest udoskonalany, bo autorowi zależy nie udostępniać modelu z błędami uniemożliwiającymi jazdę po torach.

Ups... Szynowąż znowu zaatakował! A miał być po prostu taki zwykły, kolejny przejazd Pesy Swing 121NaB-10 176 po torowisku… – pisze Mateusz Wawrowski na profilu „Mateusz buduje”. Mniej zorientowanym w temacie czy pochodzącym z innych miast przypomina, że to popularne określenie szyny tramwajowej, która wyskakuje przy ul. Jagiellońskiej, uniemożliwiając jazdę tramwajów.

– Mam nadzieję, że nikt z Bydgoszczan się nie obrazi za ten mój poniedziałkowy humor, ale po prostu musiałem stworzyć szynowęża z klocków LEGO – dodaje budowniczy.

Mieszkańcy miasta pomysłu nie tylko nie skrytykowali, ale przyjęli z dużym zadowoleniem. – Cudowne, dziękuję – napisała pani Paulina. – Świetne, pozdrawiam z Bydgoszczy – przekazuje pani Magdalena.

Model Pesy Swing 121NaB został zaprojektowany z 1500 klocków LEGO. Posiada pełne wyposażenie oraz ruchome elementy: pantograf, lusterka oraz otwierane drzwi (ręcznie). Dodatkowo jest przystosowany do jazdy po standardowym torowisku z LEGO. Sterowanie odbywa się za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji w smartfonie. Budowniczy niedawno wyposażył model w przegub i harmonijkę, umożliwiającą poruszanie się wagonu na standardowych łukach LEGO.

Na profilu Mateusz Buduje na Facebooku można zapoznać się z innymi projektami motorniczego. Na liście jego prac znajdziemy m.in. tramwaj konny Herbrand B3/H0, Solaris Tramino S105p czy autobusy Jelcz PR110 i Ikarus 280.26. W pracy motorniczego jest więcej elementów związanych z Bydgoszczą. Na stronie internetowej autora można pobrać bezpłatną instrukcję do budowy dwuwagonowego tramwaju Konstal 805Na.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera