Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Niektóre mrożą krew w żyłach. Przeczytaj, zanim ruszysz na szlak! [2.11.2020]

red.
Widmo Brockenu -  zjawisko optyczne spotykane m.in. w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu.Wśród taterników istnieje przesąd mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił go w 1925 i spopularyzował Jan Alfred Szczepański. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci „odczynia urok”, co więcej – szczęśliwiec może się czuć w górach bezpieczny po wsze czasy.
Widmo Brockenu - zjawisko optyczne spotykane m.in. w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która położona poniżej obserwatora rozprasza i odgrywa rolę ekranu.Wśród taterników istnieje przesąd mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił go w 1925 i spopularyzował Jan Alfred Szczepański. Ujrzenie zjawiska po raz trzeci „odczynia urok”, co więcej – szczęśliwiec może się czuć w górach bezpieczny po wsze czasy. WIKIPEDIA
Tatry każdego roku przyciągają tysiące turystów. Zdarza się, że niektórzy pozostają w nich na zawsze. Przeszłość kryje sporo przypadków, gdy ciał turystów nigdy nie odnaleziono. Jakie zjawiska mają miejsce w Tatrach? Czy w przesądach tli się ziarenko prawdy? Gdzie lepiej się nie zapuszczać? Sprawdź koniecznie zanim zaplanujesz wypad w góry po pandemii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Majestatyczne Tatr mają wiele tajemnic. Niektóre dotyczą niewyjaśnionych zjawisk przyrodniczych, inne właśnie niecodziennych zaginięć, czy zgonów wędrowców. Pobudzają one wyobraźnię wielu wędrowców, choć niektóre brzmią jak legendy.

Bukowina Tatrzańska. "Schronisko Smaków Magdy Gessler" to sa...

Obecnie w górach najbardziej trzeba uważać na zalodzenie i śnieg. W najwyższych partiach gór już mamy już zimowe warunki. - Na szlakach powyżej górnej granicy lasu zalega śnieg, który w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych jest twardy i śliski, natomiast po południu robi się miękki i przepadający. Miejscami występują tam również oblodzenia. Na odcinkach leśnych utrzymuje się dużo błota - dotyczy to zwłaszcza szlaków odchodzących z Doliny Chochołowskiej - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska