Tajemniczy olimpijski Komitet 2022 zaczął już wydawać...

  Tajemniczy olimpijski Komitet 2022 zaczął już wydawać miliony. Nie chce zdradzić na co

  Dawid Serafin, Piotr Rąpalski

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zdjęcie ze spotu reklamującego Kraków. Wydano na jego produkcję i emisję w 2013 roku ok. 1,3 mln zł

  Zdjęcie ze spotu reklamującego Kraków. Wydano na jego produkcję i emisję w 2013 roku ok. 1,3 mln zł ©fot. archiwum

  By starać się o organizację zimowych igrzysk, powołano Komitet Kraków 2022. Publiczne pieniądze wydaje on bez przetargów, ma niejasne kryteria zatrudnienia pracowników, a pracę w nim znajdują znajomi szefowej komitetu, posłanki Platformy Jagny Marczułajtis-Walczak. Radni PiS już zgłosili projekt uchwały o powołaniu komisji rady, która ma kontrolować komitet.
  Zdjęcie ze spotu reklamującego Kraków. Wydano na jego produkcję i emisję w 2013 roku ok. 1,3 mln zł

  Zdjęcie ze spotu reklamującego Kraków. Wydano na jego produkcję i emisję w 2013 roku ok. 1,3 mln zł ©fot. archiwum

  Marczułajtis: W Soczi nawiązywaliśmy relacje z członkami rodziny olimpijskiej  Stowarzyszenie pod nazwą Komitet Kraków 2022 powołały w październiku zeszłego roku samorządy Krakowa, Zakopanego, Oświęcimia, Kościeliska i województwa małopolskiego. Ma koordynować wszystkie działania związane ze staraniami o igrzyska. Jak na razie jednak niewiele o nich wiadomo. Na próżno szukać strony internetowej w sieci. Ma być dostępna w marcu.

  Praca po znajomości
  Tymczasem komitet już teraz zatrudnia 11 osób. Średnia pensja to 5,1 tys. zł. Całości wydatków nikt nie podaje. Kto i za co pobiera wynagrodzenie? - Osoby nie pełnią funkcji publicznych, dlatego stowarzyszenie nie jest uprawnione do udostępniania takich informacji - mówi Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO i przewodnicząca zarządu Kraków 2022. Za wynajem biura komitet płaci 1,7 tys. zł miesięcznie.

  Za pracę komitetu odpowiada Rafał Dyląg. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, to znajomy posłanki PO. Swego czasu zasiadał we władzach firmy Equus. Spółka upadła, a kilkaset osób zostało bez pracy. Ostatnio Dyląg pracował w wydziale sportu Urzędu Miasta Krakowa.

  Wśród pracowników komitetu jest też Patrycja Trocka. Już w czasie jego działania odbierała telefony jako szefowa biura poselskiego Marczułajtis.

  - Rozpoczęła pracę w komitecie po jej zakończeniu w biurze. Obecnie jest na urlopie bezpłatnym - przekonuje posłanka.

  Niejasne są sposoby zatrudniania pozostałych pracowników. Komitet jest stowarzyszeniem, więc nie musi dawać ogłoszeń o pracę jak np. urzędy. Nie wiadomo, jakie są kryteria zatrudniania osób i jakie warunki musieli spełniać kandydaci. - Pracownicy poszczególnych działów posiadają wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe w kierunkach odpowiednich dla ich stanowisk pracy - wyjaśnia posłanka PO.

  Jest też zarząd
  Nad prawidłowym funkcjonowaniem komitetu czuwa zarząd. W sumie dziewięć osób, które wskazały władze Krakowa, Zakopanego i Urząd Marszałkowski. Wśród nich jest Szymon Krasicki, profesor krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który wspierał starania Zakopanego o prawo do igrzysk w 2006 r. Inni to m.in. Tomasz Bobrowski, główny architekt Krakowa, radny PO Tomasz Urynowicz i Paweł Opach z wydziału sportu UMK. Zarząd pensji nie pobiera. Podobnie jak osobny zespół ds. igrzysk powołany przez prezydenta Krakowa, który składa się z 27 urzędników i mógłby nadzorować komitet.

  Ile komitet wydaje?
  Oficjalnie komitet w dwa lata ma wydać 48 mln zł: 22 miliony wpłacą samorządy, a 26 dołoży budżet państwa. W minionym roku budżet sięgnął 3,2 mln. Wiadomo, że komitet poniósł część kosztów związanych z produkcją i wyemitowaniem spotu telewizyjnego, który promuje ideę igrzysk w Krakowie. Stworzenie krótkiego filmu przez studio wybrane bez przetargu kosztowało 550 tys. zł, a zakup czasu antenowego od 24 grudnia 2013 r. do sylwestra - 797 tys.

  Spot był puszczany także w tym roku. Ostatnio podczas relacji z igrzysk w Soczi. Kto i ile za jego wyemitowanie zapłacił? Na razie nie wiadomo. Podobnie jak, co się stało z resztą budżetu na 2013 rok.

  W tym roku budżet komitetu wynosi blisko 4 mln zł. Prawie 75 proc. kwoty pochodzić ma z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę uzupełnią pieniądze z kasy Krakowa, Zakopanego, Kościeliska i Oświęcimia. Na pewno wydano już 90 tys. na podróż przedstawicieli Krakowa do Soczi (patrz niżej).

  - Intencją komitetu jest, aby wszystkie okoliczności związane z wydatkowaniem publicznych pieniędzy były dostępne opinii publicznej oraz zapewniały pełną przejrzystość zawieranych umów - zapewnia Marczułajtis-Walczak. Do tej pory jednak komitet nie jest w stanie podać dokładnej sumy, jaką wydał, choć prosiliśmy o listę wydatków.

  Ile wydamy w sumie?
  Trudno oszacować, ile do tej pory wydano pieniędzy na starania o igrzyska. Nie ma jasnej granicy, jak dzielą się kompetencje poszczególnych ciał odpowiedzialnych za proces aplikacji. Nie ma też jednego konta, przez które przechodziłyby wydatki. Np. Kraków w tym roku do komitetu ma wpłacić 500 tys. zł, ale w tegorocznym budżecie miejskim "na igrzyska" zaplanowano 3 mln zł. Co z resztą? Nie ma odpowiedzi.

  Ciągle również nie wiadomo, ile wydamy na samą organizację igrzysk. Wstępne szacunki mówią o 21 mld zł. Koszty samej imprezy to 7,6 mld. Do 14 marca tego roku Kraków ma złożyć do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wniosek o kandydowanie wraz z koncepcją igrzysk. Być może wtedy poznamy planowany koszt.

  Dokumenty przygotuje firma szwajcarska Event Konwledge Services. Dostanie za to 3,75 mln zł. Jeśli Kraków nie odpadnie z walki, to na konto Szwajcarów przelana zostanie kwota ok. 14,5 mln zł.

  Po co w takim razie komitet, skoro wniosek aplikacyjny zostanie napisany przez kogoś innego?
  - Projekt jest wielozadaniowy i wieloetapowy, dlatego wymaga koordynacji. MKOl wymaga, aby powstało takie ciało jak komitet - wyjaśnia posłanka Marczułajtis-Walczak.

  Napisz do autorów:
  d.serafin@gk.pl, p.rapalski@gk.pl


  Komitet wydał pieniądze na wyjazd swoich delegatów do Soczi. Jak na tym skorzystał Kraków?  Wyjazd do Soczi
  Komitet wysłał swoich reprezentantów na igrzyska w Soczi. W sumie 9 osób, w tym posłankę Jagnę Marczułajtis i wiceprezydent Krakowa Magdalenę Srokę. Zorganizowano koncert muzyki klasycznej dla 157 notabli i wystawę zdjęć na 20 mkw. powierzchni ze spotu promującego Kraków. Na wyjazd wydano 90 tys. zł, choć pierwotne szacunki mówiły o niecałych 70 tys. Pieniądze poszły na pobyt w hotelach, przeloty, diety, wizy, ubezpieczenie. Pozostałe wydatki (obiady, transport, taksówki) pokryli sami delegaci lub były zapewnione przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i organizatorów igrzysk. Delegaci przebywali na miejscu w różnych terminach, średnio 10 dni.

  Urzędnicy musieli jechać
  Komitet zapewnia, że Kraków musiał pokazać się w Soczi.
  - Uczestniczenie w programie obserwacyjnym dla miast kandydujących jest obowiązkowe, wymaga tego MKOl - mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa. - Codziennie organizowane były dla nas seminaria.
  Zajęcia zaczynały się między godz. 8 a 10 i trwały zwykle do godz. 17. Przykładowe tematy seminariów:
  1. Omówienie koncepcji ulokowania obiektów w Soczi.
  2. Zarys strategii zrównoważonego rozwoju i integracji na przykładzie ZIO Sochi 2014.
  3. Strategia transportu
  4. Szczegółowe omówienie budowania marki, jej tożsamości i ogólnego "wyglądu" igrzysk.
  5. Jak organizować ceremonię otwarcia i ceremonie medalowe
  6. Poznanie "dnia z życia widza płacącego za bilet w Parku Olimpijskim".
  7. Zwiedzanie Centrum Operacji Technologicznych i zapoznanie się z jego funkcjonowaniem.
  8. Omówienie i obserwacja działań Partnera Marketingowego i jego roli w czasie Igrzysk Olimpijskich.
  9. Ogólny zarys obsługi medycznej w czasie Igrzysk 2018, 2020 i 2022.

  Co nam dał wyjazd
  Informacje, które zdobyliśmy, pozwolą nam uniknąć błędów, które moglibyśmy popełnić w trakcie starań o organizację ZIO i kontaktów z MKOl - zaznacza Magdalena Sroka. - Poza tym gdybyśmy nie uczestniczyli w programie, zostałoby to odnotowane, a raport z programów obserwacyjnych jest przekazywany zarządowi MKOl, który zdecyduje,kto przechodzi do fazy kandydowania.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (108)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gość

  grzs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przecież zakopane zatrzymało się na epoce tojtojów, można umrzeć ze śmiechu, olimpiada i tojtoje w okół. Zamknięte trasy bo górale się nie mogą dogadać. Zatłoczona zakopianka. śmiech na sali.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KRAKÓW ZADŁUŻONY PONAD 2 MLD ZŁ

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy...rozwiń całość

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
  31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
  KRS 0000455353
  Forum w Obronie Praw Emerytów,
  Rencistów i Bezrobotnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000350968
  Pan Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa
  31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ¾
  Dotyczy: Projektu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie
  Szanowny Panie Prezydencie,
  w Krakowie toczy się dyskusja na temat zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W tej sprawie, a także w kilku innych zorganizowane będzie w dniu 25 maja 2014 roku referendum wśród mieszkańców Krakowa. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych, Forum w Obronie Praw Emerytów i Rencistów i Bezrobotnych oraz Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków są przeciwne tym inicjatywom, a zwłaszcza zorganizowaniu przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dzieje się to wszak w sytuacji głębokiej zapaści programu budowy mieszkań komunalnych, oraz postępującej pauperyzacji znacznej części mieszkańców Krakowa i utrzymującą się wysoką ilością osób bezdomnych. Poważnym problemem w Krakowie jest też wysokie bezrobocie, w tym wśród osób niepełnosprawnych, 50+, i wśród ludzi młodych. To właśnie tymi problemami należy się zająć. Nam trzeba chleba a nie igrzysk. Dodatkowym argumentem są wysokie koszty zorganizowania tych igrzysk. Znaczną część kosztów w tej sytuacji będzie musiał łożyć bezpośrednio Budżet Miasta Krakowa. Przełoży się to na konieczność finansowania znacznej części tych kosztów. Ograniczy to możliwość zaspokojenia dużej liczby potrzeb mieszkańców Krakowa w tym mieszkaniowych i społecznych. Należy się także obawiać wzrostu zobowiązań Miasta z tytułu zorganizowania igrzysk. Miasto posiada duże negatywne doświadczenie związane z przebudową stadionów Wisły i Cracovii. Koszt ich przebudowy znacznie przekroczył planowane pierwotnie wydatki i znacznie obciążył budżet Krakowa. Także sposób zarządzania tymi obiektami pozostawia wiele do życzenia, a koszt utrzymania tych obiektów w znacznym stopniu został przerzucony na barki podatników w Krakowie. Także realizowana inwestycja „Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach” przekroczyła swój pierwotny preliminarz.
  Obawiamy się że takie same trudności wynikną z zorganizowania w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
  Niestety, świadczy już o tym dotychczasowa działalność Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022. Wydatki na olimpiadę znalazły się pod lupą Ministerstwa Sportu oraz będą kontrolowane przez Radę Miasta Krakowa. Tak niestety wyglądają do tej chwili efekty Krakowa w inwestycjach sportowych.
  Podobnie negatywnie oceniamy planowaną budowę metra ze względu na wysoki koszt jej budowy, wiążące się z tym zahamowanie inwestycji tramwajowych, które są o wiele tańsze, wysokie koszty eksploatacji linii metra i konieczność zagwarantowania dla prywatnego inwestora znacznych środków w przyszłości, oraz zagrożeniem w konsekwencji podwyżką cen biletów komunikacji, które i dzisiaj są bardzo wysokie.

  Negatywnie oceniamy projekt budowy systemu monitoringu na koszt podatników Krakowa, co dodatkowo pogorszy sytuację finansową miasta.

  Rada i Urząd Miasta Krakowa winny się skupić na zabezpieczeniu porządku w Krakowie.
  Natomiast sprawy bezpieczeństwa winny być domeną Policji.

  Jeszcze raz podkreślamy, że w obecnej sytuacji należy skupić się na rozwiązywaniu trudnej sytuacji bytowej bardzo znacznej części mieszkańców miasta, budową mieszkań komunalnych, polityce zatrudnienia, a nie gloryfikowanie igrzysk i dawanie korzyści związanych z tymi inwestycjami i deweloperami powiązanymi z obecną władzą.

  Za Zarząd:
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KRAKÓW ZADŁUŻONY PONAD 2 MLD ZŁ

  Zgłoś naruszenie treści / 2


  Za Zarząd:
  Graniwid...rozwiń całość


  Za Zarząd:
  Graniwid Sikorski

  Otrzymują:
  1 x adresat;
  1 x Andrzej Biernat Minister Sportu i Turystyki, 00-082 Warszawa, ul. Senatorska 14;
  1 x Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x Magdalena Sroka Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Stowarzyszenia
  Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022, 31-004 Kraków, pl. Wszystkich
  Świętych 3-4;
  1 x Adam Migdał Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK;
  1 x Tomasz Urynowicz Przewodniczący Komisji Sportu, turystyki i Kultury Fizycznej RMK;
  1 x Dominik Jaśkowiec Przewodniczący Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego,
  Współpracy i Dialogu Społecznego RMK;
  1 x Jerzy Miller Wojewoda Małopolski, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x a/a

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto podjął decyzję o Igrzyskach?

  Mieszkanieć Małopolski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Dlaczego bez społecznych konsultacji podejmuje się decyzje o wydatkowaniu publicznych pieniędzy? Społeczeństwo nie oczekuje Igrzysk i nie godzi się na spełnianie mrzonek Marszałka województwa oraz...rozwiń całość

  Dlaczego bez społecznych konsultacji podejmuje się decyzje o wydatkowaniu publicznych pieniędzy? Społeczeństwo nie oczekuje Igrzysk i nie godzi się na spełnianie mrzonek Marszałka województwa oraz Pani Marczułajtis-Walczak. Nie stać nas na wydatkowanie kolejnych miliardów złotych, by zapewnić dwutygodniową zabawę garstce kibiców. Igrzyskom i wydatkom na nie mówię stanowczo NIE!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  igrzyska

  reda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  jeżeli jest tajemniczy komitet szastający naszymi pieniędzmi i ogromnymi wg artykułu to dlaczego odpowiednie służby się nie zajmą tym??? prześwietlić zgodnie z literą prawa i po problemie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BARDZO DOBRZE ROBIC OLIMPIADE!!!!!!!!!!!!!!!

  KRYNICA ZDROJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  JAK NAJBARDZIEJ ROBIC OLIMPIADE TOR SANECZKOWY WYBUDOWAC W KRYNICY ZDROJ BO TOR TU ZOSTANIE NIE JAK W INNYM MIESCIE ROZBIORA PO OLIMPIADZIE A CO DO PIENIEDZY PUBLICZNYCH LUDZIE WAM DO KIESZENI ICH...rozwiń całość

  JAK NAJBARDZIEJ ROBIC OLIMPIADE TOR SANECZKOWY WYBUDOWAC W KRYNICY ZDROJ BO TOR TU ZOSTANIE NIE JAK W INNYM MIESCIE ROZBIORA PO OLIMPIADZIE A CO DO PIENIEDZY PUBLICZNYCH LUDZIE WAM DO KIESZENI ICH NIE DADZA NA NIC INNEGO NIE PRZEKSZTALCA NIECH ROBIA OLIMPIADE TO TYLKO ZYSK !!!! A CHCACYM COS MIEC CZA WYDAC POPIERAM OLIMPIADE W KRAKOWIE CALYM SERDUCHEM!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To są działania kryminogenne

  Janio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Wydawanie publicznych pieniędzy na coś czego nie ma i nie bedzie jest pogwałceniem mojej wolności, bo nie życzę sobie aby moje podatki sżły na czyjeś machloje. Prosżę aby Marczułajtis i inni...rozwiń całość

  Wydawanie publicznych pieniędzy na coś czego nie ma i nie bedzie jest pogwałceniem mojej wolności, bo nie życzę sobie aby moje podatki sżły na czyjeś machloje. Prosżę aby Marczułajtis i inni wydawali swoje prywatne pieniądze na to, wtedy mogą nawet zrobic 2 olimpiady. Prosżę zobaczyc gdzie znajduja sie brakujace piniądze, są codziennie Państwo świadkami na to ze nasz kraj biedny nie jest i jak jawne złodziejstwo działa. Ciekaw jestem czy jest na to paragraf?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Igrzyska Wspólnoty Narodów z korupcją w tle

  jutyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Dyrektor wykonawczy Australijskiego Stowarzyszenia Igrzysk Wspólnoty Narodów (Australian Commonwealth Games Association), Perry Crosswhite, wyraził zaniepokojenie z powodu dwóch australijskich...rozwiń całość

  Dyrektor wykonawczy Australijskiego Stowarzyszenia Igrzysk Wspólnoty Narodów (Australian Commonwealth Games Association), Perry Crosswhite, wyraził zaniepokojenie z powodu dwóch australijskich firm, o których mówi się w korupcyjnym kontekście przy okazji organizowanych w tym roku w Indiach Igrzysk.

  Indyjskie media podały informację, jakoby kierowana przez Australijczyka Craiga McLatchey’a firma Event Knowledge Services miała być przedmiotem dochodzenia w sprawie korupcji związanej z usługami doradczymi świadczonymi przy organizacji Igrzysk.

  Organizatorzy zrezygnowali również z dalszej współpracy z firmą Sports Marketing and Management pod zarzutem niewywiązywania się z przyjętych zobowiązań, pomijając rolę firmy w pozyskiwaniu sponsorów.

  Delhi zasypywane jest podejrzeniami o sfałszowane zezwolenia na budowę, korupcję i opóźnienia. Obydwie firmy są przeświadczone, że zostały wmanewrowane przez organizatorów desperacko poszukujących winnego.

  Crosswhite jest przekonany, że wszystko zostanie przygotowane przed planowanym na październik tego roku rozpoczęciem Igrzysk. Zaniepokojony jest jednak zarzutami o sfałszowanie testów bezpieczeństwa. „Poprosiliśmy Federację (Igrzysk Wspólnoty) o raport w tej sprawie”. Dodał, że jej członkowie pozostają w kontakcie z Hinduskimi władzami, zaś raport spodziewany jest do końca tego tygodnia. „Chcemy mieć pewność, że wszystkie miejsca spełniają wymogi bezpieczeństwa”, dodał.
  http://www.antykorupcja.gov.pl/ak/aktualnosci/6877,Igrzyska-Wspolnoty-Narodow-z-korupcja-w-tle.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Igrzyska Wspólnoty Narodów z korupcją w tle

  ajmk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1


  Dyrektor wykonawczy Australijskiego Stowarzyszenia Igrzysk Wspólnoty Narodów (Australian Commonwealth Games Association), Perry Crosswhite, wyraził zaniepokojenie z powodu dwóch australijskich...rozwiń całość


  Dyrektor wykonawczy Australijskiego Stowarzyszenia Igrzysk Wspólnoty Narodów (Australian Commonwealth Games Association), Perry Crosswhite, wyraził zaniepokojenie z powodu dwóch australijskich firm, o których mówi się w korupcyjnym kontekście przy okazji organizowanych w tym roku w Indiach Igrzysk.

  Indyjskie media podały informację, jakoby kierowana przez Australijczyka Craiga McLatchey’a firma Event Knowledge Services miała być przedmiotem dochodzenia w sprawie korupcji związanej z usługami doradczymi świadczonymi przy organizacji Igrzysk.

  Organizatorzy zrezygnowali również z dalszej współpracy z firmą Sports Marketing and Management pod zarzutem niewywiązywania się z przyjętych zobowiązań, pomijając rolę firmy w pozyskiwaniu sponsorów.

  Delhi zasypywane jest podejrzeniami o sfałszowane zezwolenia na budowę, korupcję i opóźnienia. Obydwie firmy są przeświadczone, że zostały wmanewrowane przez organizatorów desperacko poszukujących winnego.

  Crosswhite jest przekonany, że wszystko zostanie przygotowane przed planowanym na październik tego roku rozpoczęciem Igrzysk. Zaniepokojony jest jednak zarzutami o sfałszowanie testów bezpieczeństwa. „Poprosiliśmy Federację (Igrzysk Wspólnoty) o raport w tej sprawie”. Dodał, że jej członkowie pozostają w kontakcie z Hinduskimi władzami, zaś raport spodziewany jest do końca tego tygodnia. „Chcemy mieć pewność, że wszystkie miejsca spełniają wymogi bezpieczeństwa”, dodał.
  http://www.antykorupcja.gov.pl/ak/aktualnosci/6877,Igrzyska-Wspolnoty-Narodow-z-korupcja-w-tle.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Bartosz Ruta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Polecam artykuł: http://biznes.newsweek.pl/igrzyska-olimpijskie-pyeongchang-2018-koszt-soczi-newsweek-pl,artykuly,281601,1.html

  Polska chce wydać około 21 MILIARDÓW DOLARÓW!!!

  Sochi wydało 50mld...rozwiń całość

  Polecam artykuł: http://biznes.newsweek.pl/igrzyska-olimpijskie-pyeongchang-2018-koszt-soczi-newsweek-pl,artykuly,281601,1.html

  Polska chce wydać około 21 MILIARDÓW DOLARÓW!!!

  Sochi wydało 50mld ("Soczi zostało wybrane gospodarzem XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich 4 lipca 2007 roku. Początkowo zakładano, że koszt organizacji imprezy wyniesie ok. 12 miliardów dolarów." źródło: http://sport.wp.pl/kat,1039833,title,Soczi-2014-gdzie-sie-podzialo-30-mld-dolarow,wid,16409480,wiadomosc.html?ticaid=11254e )

  Koszty zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 roku przekroczyły 6 miliardów dolarów,podczas gdy koszty planowane w 2004 roku wynosiły miliard 354 miliony dolarów.

  Koszty związane z 20 ZIO w 2006 roku
  19 mln euro – rząd włoski przeznaczył na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom igrzysk
  75 mln euro – oczekiwany dochód organizatorów igrzysk
  1,3 mld euro – budżet XX ZIO przyjęty przez Komitet Organizacyjny
  3,5 mld euro – koszt organizacji XX ZIO
  Czyli około 5 mld
  { żródła - wikipedia i newsweek}

  Dlaczego Polska chce wydać CZTERY RAZY WIĘCEJ niż kosztowały igrzyska w 2006 lub 2010??? Oraz dwa razy więcej niż pierwotne założenia igrzysk w Sochi???

  W artykule:
  http://biznes.newsweek.pl/igrzyska-olimpijskie-pyeongchang-2018-koszt-soczi-newsweek-pl,artykuly,281601,1.html
  jest napisane:
  "Od razu można założyć, że większość obiektów sportowych po igrzyskach stanie się wielkimi skarbonkami bez dna. W japońskim Nagano, gdzie zimowe igrzyska odbyły się w 1998 roku, remonty i bieżące utrzymanie olimpijskich aren kosztuje ROCZNIE około 50 milionów dolarów. "
  oraz
  "Odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w przygotowanie igrzysk zimowych jest możliwe. Ale ostatni raz udało się to Norwegom, którzy w 1994 roku zorganizowali taką imprezę w niewielkim Lillehammer. Wydali na przygotowania niecałe dwa miliardy dolarów, a część obiektów zbudowali tak, żeby po zakończeniu zawodów móc je rozebrać i odsprzedać. "zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  warto uzupełnić

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  źródło: Igrzyska w Krakowie, czyli wielkie marnotrawstwo, http://polska.newsweek.pl/igrzyska-olimpijskie-w-krakowie-krakow-2022-nieprawidlowosci,artykuly,281094,1.html

  "Za ponad 18 mln zł...rozwiń całość

  źródło: Igrzyska w Krakowie, czyli wielkie marnotrawstwo, http://polska.newsweek.pl/igrzyska-olimpijskie-w-krakowie-krakow-2022-nieprawidlowosci,artykuly,281094,1.html

  "Za ponad 18 mln zł dokumenty dla MKOl wypełni Event Knowledge Services (EKS). Spółka ze Szwajcarii, która ma bogate doświadczenie w szykowaniu wniosków aplikacyjnych, należy do Craiga McLatcheya, byłego szefa australijskiego komitetu olimpijskiego i działacza MKOl.

  – Zasada jest prosta – tłumaczy działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Firma McLatcheya mieści się w Lozannie kilkaset metrów od MKOl, wszyscy wiedzą, że gość ma świetne układy z MKOl. Takich pośredników jak on jest jeszcze kilku. Ale wiadomo: chcesz mieć igrzyska, idziesz do niego.

  Pieniądze lubią ciszę, aktywność McLatcheya znają działacze sportowi, rzadko szeroka publiczność. Poza jednym przypadkiem – gigantyczną aferą, w której pojawiła się nazwa EKS."zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo