Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tamaryszek, czyli baśniowy krzew ogrodowy, który przyciągnie wzrok każdego [pielęgnacja, uprawa, zdjęcia] 23.08.22

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Kwiaty Tamaryszków przybierają różne odcienie koloru różowego
Kwiaty Tamaryszków przybierają różne odcienie koloru różowego Pixabay
Tamaryszek to piękny, baśniowo wyglądający krzew, który występuje naturalnie m.in. w Eurazji, Afryce północnej i wschodnich Chinach. Przeważnie rośnie na piaskach, żwirach, pustyniach lub wysychających korytach rzek na obszarach górskich. Niektóre odmiany znalazły jednak zastosowanie jako rośliny ozdobne w przydomowych ogrodach - są mało wymagające, bardzo łatwo je uprawiać i pielęgnować. Sprawdź, co zrobić, aby Tamaryszek pięknie zakwitł w Twoim ogrodzie.

Tamaryszek - krzew wyjęty z baśni

Tamaryszek to liściasty krzew, który swoim wyglądem przypomina piękne, baśniowe rośliny. Choć z początku niczym się nie wyróżnia, to gdy zacznie kwitnąć, nie można oderwać od niego wzroku. Na wiosnę jego rozłożyste gałązki zaczynają w całości pokrywać się drobniutkimi, różowymi, gęsto rosnącymi kwiatami. U niektórych gatunków mogą być one dodatkowo pokryte delikatnym meszkiem. W naszym klimacie Tamaryszki dorastają do 2 metrów wysokości. W zależności od formy, wiotkie gałązki i pędy mogą pokładać się po ziemi.

Oprócz kwiatów Tamaryszka pokrywają niewielkie, łuskowate, zielone listki, na których widać dodatek błękitnego i szarego koloru. Opadają one wraz z nadejściem jesieni. Istnieją jednak odmiany, na których listki można oglądać przez cały rok.

Odmiany Tamaryszka w Polsce

W Polsce uprawiane są zaledwie trzy odmiany Tamaryszka:

  • Tamaryszek pięciopręcikowy - jest to jedna z najpiękniejszych odmian tego krzewu - niezwykle rozłożysta, z szarozielonymi listkami. Ciemnoróżowe kwiaty rozwijają się w okresie od lipca do sierpnia. Może urosnąć nawet do 3 metrów wysokości, słabo odporna na mrozy.
  • Tamaryszek drobnokwiatowy - często nazywa się go Tamaryszkiem czteropręcikowym. Ta odmiana może dorosnąć w warunkach naturalnych nawet do 4 metrów wysokości. Pędy przybierają kolor ciemnobrązowy lub prawie czarny, kwiaty natomiast są różowe. Kwitnie bardzo obficie i jest zdecydowanie bardziej odporny na mrozy niż Tamaryszek pięciopręcikowy. Jest to najczęściej uprawiana odmiana w naszym kraju.
  • Tamaryszek francuski - podobnie jak pierwsza odmiana dorasta do 3 metrów wysokości. Jest bardzo dekoracyjny, jego kwitnąca korona sprawia wrażenie, jakby była wykonana z ażuru o kolorze pastelowego różu. Liście są podłużne i szpiczaste. Odmiana ta jest tak samo odporna na mrozy jak Tamaryszek drobnokwiatowy.

Jak uprawiać Tamaryszka?

Jak już wspomnieliśmy, Tamaryszek jest mało wymagającym krzewem. Dobre znosi zarówno okresy suszy, jak i znaczne zasolenie gleby. Z powodu doskonale rozwiniętego systemu korzeniowego jest w stanie rosnąć zarówno na suchych i piaszczystych glebach, jak i tych nieco bardziej wilgotnych, kwaśnych lub zasadowych. Warto jednak pamiętać, aby posadzić krzew w pełni nasłonecznionym miejscu - trochę cienia może sprawić, że będzie on rósł mniej okazale.

Szukając miejsca w ogrodzie do posadzenia Tamaryszka, warto dobrze się zastanowić - nie lubi bowiem przesadzania. Dozwolone jest przesadzanie jedynie młodych krzewów, w innym przypadku roślina źle to zniesie. Najlepiej sadzić Tamaryszka pojedynczo lub po kilka sztuk w luźnych odstępach, ponieważ gdy się rozrośnie, zajmuje naprawdę sporo miejsca.

Jeśli chodzi o podlewanie, należy nawadniać tylko młode drzewka. Gdy urosną na tyle, aby mogły samodzielnie pobierać wodę gruntową, staną się całkowicie samowystarczalne. Nie trzeba więc dbać o systematyczne podlewanie starszych okazów.

Tamaryszek: przycinanie raz na kilka lat

Nieprzycinany Tamaryszek może zacząć dziczeć. Wówczas staje się bardzo gęsty, liście rosną tylko po obwodzie, a pędy się krzyżują. Warto więc zadbać o jego regularne podcinanie. Najlepiej zrobić to na wiosnę, przycinając pędy do ok. 30 cm wysokości. Sprawi to, że pięknie się rozkrzewi. Kolejny raz powinien nastąpić za około 2 lata - tym razem skraca się pędy o 1/3 długości. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że krzewy kwitnące na wiosnę przycina się po przekwitnieniu, a te, które zakwitają latem - kolejnej wiosny. Ponadto aby Tamaryszek pięknie rósł, należy systematycznie usuwać uszkodzone, zniekształcone lub uschnięte gałązki.

Zdjęcia Tamaryszka z Instagrama. Inspiracje ogrodowe

Jeśli zastanawiasz się, czy Tamaryszek będzie pasował do Twojego ogrodu, przejdź do galerii zdjęć. Zamieściliśmy w niej instagramowe inspiracje ogrodowe z Tamaryszkiem w roli głównej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska