Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów-Warszawa. O rycerzy i myśliwych troszczą się nasi przedstawiciele w episkopacie

Łukasz Winczura
archiwum/episkopat.pl
Okres wyborczy w pełni. Nie tylko w polityce. W Kościele również. Bowiem za sobą mają już ważne głosowania biskupi, którzy w Warszawie kilka dni temu obradowali na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Tematyka obrad dotyczyła trzech kwestii. Biskupi dyskutowali nad projektem nowych zasad formacji kapłańskiej, sprawami związanymi z pracą Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz kwestią nowego programu duszpasterskiego oraz świętowaniem niedzieli. Biskupi wzięli też udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i mszy odprawionej w katedrze polowej.

Prawa ręka prymasa

Kierownikiem Biura Delegata KEP do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, którym kieruje prymas Polski abp Wojciech Polak, został krakowski kapłan - ks. Piotr Studnicki. Swoją funkcję będzie pełnił co najmniej przez pięć lat. Biuro zostało utworzone w czerwcu tego roku.

Ks. Piotr Studnicki ma 38 lat. Pochodzi z Makowa Podhalańskiego. Kapłanem jest od 2006 roku. Doktorat obronił na Wydziale Komunikacji Społeczno--Instytucjonalnej Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, który prowadzony jest przez Opus Dei. Studiował też w amerykańskiej Szkole Dziennikarstwa na Uniwersytecie Missouri. Od 2016 do 2017 roku był rzecznikiem prasowym Archidiecezji Krakowskiej oraz kierownikiem redakcji programów katolickich w TVP Kraków. Ostatnio mieszkał przy bazylice św. Floriana na krakowskim Kleparzu. Prywatnie jest zapalonym biegaczem oraz cyklistą. W Warszawie ks. Studnicki mieszka od sierpnia.

- Moim zadaniem jest wspieranie pracy księdza prymasa i propozycje nowych pomysłów, które miałyby pomóc w jak najlepszej ochronie dzieci i młodzieży przed przemocą seksualną i zwalczaniem tego zła w Kościele - mówi.

Z Krakowem związków nie zrywa. - Jestem tu od piątku do poniedziałku. Prowadzę wykłady na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i współpracuję z ojcem Adamem Żakiem, jezuitą, który jest koordynatorem do spraw ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie - mówi na zakończenie ks. Studnicki.

Kapłan ze strzelbą

Ks. Sylwester Dziedzic jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Ma 39 lat i pochodzi z Góry Motycznej koło Dębicy. Święcenia przyjął w 2005 roku. Obecnie pracuje jako wikariusz w Łęgu Tarnowskim. Decyzją biskupów został mianowany kapelanem Polskiego Związku Łowieckiego.

- Mam koordynować działalność 49 kapelanów okręgowych oraz zajmować się duszpasterstwem myśliwych. Na razie wdrażam się w nową funkcję - mówi w rozmowie telefonicznej.

Ks. Dziedzic jest czynnym myśliwym. Nie potrafi jednak sobie przypomnieć, kiedy ostatnio był na polowaniu.

- Jedno jest pewne, na pewno to nie będzie możliwe w październiku z racji obowiązków duszpasterskich. Czasem dla sportu postrzelam sobie do rzutków i tarczy - dodaje z uśmiechem.

Aktualnie absorbuje go dodatkowo organizacja Hubertusa, który odbędzie się w sobotę w Brniu na Powiślu Dąbrowskim. - Zaczniemy od mszy św. polowej, później degustacja potraw z dziczyzny oraz lokalnych produktów. Wszystkich serdecznie zapraszam - mówi na

Kapelan rycerzy

Ks. Jarosław Glonek, krakowski kapłan, który święcenia przyjął w 2003 roku, przez najbliższe pięciolecie będzie krajowym duszpasterzem Rycerzy Jana Pawła II. To stowarzyszenie zrzeszające świeckich mężczyzn, dla których wzorem życia jest Papież-Polak.

Z innych nominacji warto wspomnieć, iż przewodniczącym Komisji Nauki Wiary - jednej z najważniejszych w episkopacie - został pochodzący z Łękawicy spod Tarnowa abp Stanisław Budzik, który jest obecnie metropolitą lubelskim. Z kolei biskup pomocniczy z Tarnowa Stanisław Salaterski będzie nadal delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Najważniejsi biskupi w naszym kraju

Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski jest metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jego zastępcą jest abp Marek Jędraszewski z Krakowa. Funkcję sekretarza generalnego pełni bp Artur Miziński z Lublina. Ta trójka stanowi Prezydium KEP. Ściśle współpracują oni z Radą Stałą, którą tworzą m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i mający silne związki z Krakowem kard. Kazimierz Nycz oraz abp Grzegorz Ryś

Jak wygląda struktura Kościoła?

Kościół w Polsce składa się z 44 diecezji, które wchodzą w skład piętnastu metropolii. Jedną z nich jest krakowska, na której czele stoi arcybiskup Marek Jędraszewski. Do wspomnianego Kościoła należą: diecezja tarnowska, którą kieruje biskup Andrzej Jeż pochodzący z Limanowej, diecezja bielsko-żywiecka - tam ordynariuszem jest biskup Roman Pindel, który wcześniej był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Z kolei na czele diecezji kieleckiej stoi biskup Jan Piotrowski, były misjonarz, który urodził się w Szczurowej koło Brzeska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska