Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Remontowe lato w górach. Wiele szlaków zostało odnowionych. Roboty nadal trwają

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tatrzańskie ścieżki zyskały nowe oblicze. W tym sezonie letnim Tatrzański Park Narodowy przeprowadził sporo remontów szlaków. Wiele prac już się zakończyło. Inne jednak przeciągną się do momentu aż spadnie śnieg. Obecnie trwają prace remontowe na szlaku na odcinkach Morskie Oko – Świstówka, Krzyżne – Dolina Pięciu Stawów, jak również remontowany jest szlak w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej pomiędzy Brzezinami a Halą Gąsienicową.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

– Zawsze staramy się, aby realizacja prac miała jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale czasami ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia. Trzeba pamiętać, że w Tatrach wiele zależy od pogody i nie zawsze da się remontować szlaki po sezonie – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Na początku lipca została wymieniona nawierzchnia asfaltowa na dwukilometrowym odcinku drogi do Morskiego Oka. Dzięki naprawie ostatni fragment szlaku jest teraz łatwiejszy do pokonania dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z dziećmi w wózkach. Również na początku lipca zakończył się remont szlaku Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe.

Tatry. Śmigłowcem wywozili drewno na górskie szczyty [ZDJĘCIA]

Z kolei pod koniec wakacji zakończono prace remontowe szlaków w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Jarząbczej (Wielki Przysłop przez Trzydniowiański Wierch na Kończysty Wierch). - Przy użyciu śmigłowca przeprowadziliśmy dość spektakularny transport ok. 60 metrów sześciennych drewna, które posłużyło nam do zabezpieczenia szlaków w tym rejonie Tatr. Obecnie można po tych szlakach wygodnie wędrować – zaznacza dyrektor TPN.

Nową nawierzchnię zauważą turyści zmierzający na Świnicę – tu prace zakończyły się również w sierpniu oraz na Krzyżne z Doliny Pańszczycy. - Na Świnicy na czas remontu również musieliśmy zamknąć szlak. Prace prowadzone były w rejonie kopuły szczytowej. Prace polegały na uzupełnieniu brakujących kamieni w nawierzchni szlaku, odgruzowaniu szlaku z luźnych elementów – wyjaśnia Marcin Chotarski, leśniczy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. I dodaje, że najprawdopodobniej w przyszłym roku wymienione zostaną łańcuchu w rejonie kopuły szczytowej. - Są one bezpieczne, można się ich trzymać. Jednak miejsca są już wytarte. Dlatego chcemy je wymienić w przyszłości – dodaje leśniczy.

- Jesienią także mogą pojawić się okresowe zamknięcia przejścia dla pieszych. Zwłaszcza jeśli chodzi o szlak na Krzyżne. Głównie ze względu na możliwość spadających kamieni, co może być niebezpieczne dla turystów. Obecnie szlak nie jest zamknięty. Jednak wędrowcy powinni się na to przygotować. Dlatego zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej i komunikatów turystycznych – zaznacza Szymon Ziobrowski.

Jak dodają przyrodnicy, wszystkie prace związane są ściśle z pogodą – jeśli ta pozwala, roboty się odbywają. - Mam nadzieję, że pogoda jesienią nam dopisze i uda nam się wszystkie zaplanowane prace przeprowadzić – zaznacza Szymon Ziobrowski. I dodaje, że i tak jest już mały poślizg jeśli chodzi o remonty szlaków. Spowodowała go pandemia koronawirusa i społeczna kwarantanna z wiosny. To spowodowało, że właściwe prace rozpoczęły się dopiero latem – co również spowodowało, że wędrujący w tym sezonie letnim po górach napotykali na swoje drodze utrudnienia.

Roboty naprawcze na tatrzańskich szlakach prowadzone są bez użycia ciężkiego sprzętu. Robotnicy wykorzystują przy remoncie głównie materiały, które można znaleźć na miejscu. W niektórych tylko przypadkach decydują się na wykorzystane materiałów dostarczonych – jak w przypadku Tatr Zachodnich i drewnianych kantówek, którymi zabezpieczono szlaki. W innym miejscu z kolei – również w Tatrach Zachodnich – nawierzchnię szlaku ułożono z płóciennych worków wypełnionych ziemią i kamieniami.

Niezwykły pomysł na remont tatrzańskich szlaków. Użyto... pł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska