Tauron Arena zasłonięta blokami. Takie rzeczy to tylko w...

  Tauron Arena zasłonięta blokami. Takie rzeczy to tylko w Krakowie

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Taki widok na Tauron Arenę Kraków wyłania się od strony alei Pokoju i jej skrzyżowania z ulicą Lema. Budynki zasłaniają halę. Ta z kolei wieczorami z
  1/20
  przejdź do galerii

  Taki widok na Tauron Arenę Kraków wyłania się od strony alei Pokoju i jej skrzyżowania z ulicą Lema. Budynki zasłaniają halę. Ta z kolei wieczorami z powodu ekranu LED, oświetli okna bloków
  ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

  Budowa osiedla Supernova przy ulicy Lema, tuż przed halą sportowo-widowiskową Tauron Arena Kraków, jest już praktycznie ukończona. Inwestycja od początku budziła kontrowersje, bo bloki mieszkalne powstały tam, gdzie plan miejscowy przewidywał zabudowę usługową (choć mieszkańcy woleli tereny rekreacyjne). I tak największa w regionie hala, do której zjeżdżają gwiazdy z całego świata, została zasłonięta ścianą betonu. Władze Krakowa nie potrafiły zadbać o wolną przestrzeń wokół prestiżowego obiektu wybudowanego za ok. 370 mln zł.
  Zobacz galerię
  Tauron Arena Kraków miała być perełką pośród zieleni, ale urzędnicy tak opracowali plan miejscowy dla tego rejonu, a radni miejscy go przyjęli, że teraz hala będzie otoczona blokami. Dokument uchwalono w marcu 2017 roku. Od początku jego zapisy budziły kontrowersje, bo zakładały zabudowę w rejonie Areny, na terenach zielonych - dla obiektów usługowych na południe od hali, a dla bloków na północy.

  Przed uchwaleniem planu aktywiści miejscy co prawda zabiegali, żeby pobliski Park Lotników Polskich powiększyć i „dociągnąć” do ulicy Lema oraz w okolice hali, ale bezskutecznie.

  Zamiast usług, mieszkania


  Skupmy się na stronie południowej - tu według planu miały być usługi. Jednakże deweloper otrzymał wcześniej pozwolenie na budowę osiedla. Nic dziwnego, skoro prace nad planem, beznadziejnym, ale choć trochę regulującym zasady zabudowy, trwały długie lata.

  Mieszkania w tym miejscu wydają się absurdalne, ale jednak powstały. Przyszli mieszkańcy w czasie koncertów i imprez sportowych będą mieli utrudniony dojazd i wyjazd. Do tego wieczorami będzie ich oślepiać ledowe oświetlenie hali. Reklamy na elewacji Areny pokazują się codziennie.

  - W dni, w których nie ma imprez, ekran LED świeci się maksymalnie do godz. 22. Godzina rozpoczęcia emisji jest różna, w zależności od pory roku. W miesiącach letnich może to być godz. 19.30-20, a w zimowych 15.30 - wyjaśnia Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzecznik prasowa Agencji Rozwoju Miasta, która zarządza halą. W dniach koncertów i innych imprez ekran może świecić dłużej, nawet do północy.

  Arena działa od roku 2014 i od tego czasu funkcjonuje ekran LED. - Inwestorzy budujący no-we bloki oraz ich potencjalni klienci mają więc świadomość tego, że w ich sąsiedztwie znajduje się wielka hala, w której przez wiele dni w roku odbywają się imprezy masowe przyciągające tysiące widzów - dodaje rzeczniczka ARM.

  Sytuacja antyspołeczna


  Gdy pojawią się mieszkańcy nowych bloków, zapewne nie obejdzie się bez konfliktów - o zbyt mocne światło w nocy, o hałas generowany przez widzów przybywających do hali, o większe korki. - Mieszkańcy z bloków po drugiej stronie ulicy Lema już protestują przeciwko oświetleniu z Areny. Myślę, że za chwilę pojawią się głosy o wyłączenie hali z użytku. Zgoda na bloki wokół hali to fatalna decyzja urzędników. To sytuacja antyspołeczna, a przestrzenna - mówi radny Grzegorz Stawowy (Koalicja Obywatelska). - Ta sytuacja to wielka strata dla przestrzeni miasta. Niestety nie jedyna w Krakowie - kwituje.

  Teren, na którym powstało osiedle, w planie miejscowym został przeznaczony pod niewielkie usługi, z myślą o obsłudze gości odwiedzających Arenę. Były pomysły, by powstały tam obiekty sportowe, rekreacyjne, Miasto nigdy jednak nie postarało się o przejęcie tych terenów, chociaż budowa hali planowana była już ponad 10 lat temu, a stawianie samej konstrukcji trwało długo. Teraz na terenach prywatnych powstały długie bloki, które nijak mają się do otoczenia i skutecznie je dewastują.

  - Niedobrze się stało, że prezydent nie znalazł sposobu, żeby zatrzymać tę budowę. Nie było dobrej woli ze strony ówczesnej wiceprezydent Elżbiety Koterby i mamy to, co mamy, obudowaną Tauron Arenę. Wizerunkowo powinna przecież przypominać katowicki Spodek, powinna emanować swoją bryłą - mówi Włodzimierz Pietrus, radny PiS.

  Ponadto bloki zasłaniają nie tylko samą halę, ale też reklamę głównego sponsora obiektu, firmy energetycznej Tauron, wyświetlaną na ekranie LED. Firma wspiera funkcjonowanie obiektu milionami złotych w zamian za możliwość promocji.

  A to nie wszystko, bo na północ od hali plan zezwala już na wysoką zabudowę mieszkaniową i z czasem tam również powstanie blokowisko.

  Okiem eksperta. Paweł Hałat, Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto


  To podstawowy błąd, który się popełnia w Krakowie przy tego typu wielkich inwestycjach jak Arena Kraków. Obwieszczamy światu, w tym i inwestorom, że będziemy budować wielki obiekt za setki milionów złotych. Od razu wartość okolicznych terenów gwałtownie rośnie, jak i chęć ich zabudowania dla zysku.

  W momencie ogłoszenia inwestycji powinniśmy przystępować do robienia planu miejscowego, by zadbać o otoczenie obiektu, a nie dopiero w trakcie jego budowy. Trzeba zadbać o wartość urbanistyczną i społeczną takiego terenu. Z tymi blokami nieszczęście jest takie, że powstały według urbanistyki łanowej. Mamy podziały gruntów, które jeszcze pochodzą z dawnych wsi - długie, wąskie działki, zatem będą długie bloki. Plan miejscowy „Lema-Park Lotników Polskich” tak to zostawił. Nie dokonano żadnych scaleń.

  W tej okolicy pozostaną tylko wąskie paseczki terenów zielonych, które nie mogą pełnić żadnych funkcji rekreacyjnych czy społecznych. Urbanistycznie jest to fatalne, także dla osób, które tam zamieszkają. Absurdalne.

  NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  WIDEO: Krótki wywiad. Czy w Polsce jest urbanistyka?

  Autor: Joanna Urbaniec

  Komentarze (76)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tauron

  marlenakrk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tauron obcina wydatki na promocje, żeby nie podwyższać ceny prądu, więc arena może juz nie będzie świecić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aparthotele

  Wandaconiemcaniechciala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Myslicie ze w tych domach beda rodziny mieszkac? Jasne ze nie. Ktokolwiek kupi tam mieszkania wystawi je na airbnb czy inne podobne serwisy dla ludzi, ktorzy beda przyjezdzac na imprezy w arenie....rozwiń całość

  Myslicie ze w tych domach beda rodziny mieszkac? Jasne ze nie. Ktokolwiek kupi tam mieszkania wystawi je na airbnb czy inne podobne serwisy dla ludzi, ktorzy beda przyjezdzac na imprezy w arenie. Na tym beda sie mogli dopiero oblowic. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haha

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Czekam jak za rok będzie petycja od mieszkańców, ze jest za głośno i powinni wyburzyć tauron albo zamknąć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Supernova

  Mirror (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  U dewelopera jarali blanty podczas wymyślania tej nazwy i napieprzali się przy tym z prymitywnych słoików, że hoho :) Toż ta nazwa to jawna szydera z durnych nabywców :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak zadupie to zadupie

  Jupiyjioo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Można mieszkać bliżej centrum i bliżej betonu, można też mieszkać bliżej natury i wybrać mieszkanie w domu, to już zależy od upodobania, ale żeby zamieszkać w szeregówce to już trzeba nie mieć...rozwiń całość

  Można mieszkać bliżej centrum i bliżej betonu, można też mieszkać bliżej natury i wybrać mieszkanie w domu, to już zależy od upodobania, ale żeby zamieszkać w szeregówce to już trzeba nie mieć mózgu. Zapłacić jak za dom, sąsiadów mieć jak w bloku, ba! gorzej, bo przecież każdy z nich ma taki dom jak ty! i jeszcze w dodatku mieć daleko do świata, płacić więcej za pomieszkiwanie (śmieci itp). Toż to jest istna głupota!!! Dom ma swój sens (swoje plusy i minusy), mieszkanie bliżej cetrum również ma swoje, ale szeregówka to już jest idiotyzm dla ludzi, którzy nie mają co robić z pieniędzmi. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem. Być może lubią mieć poczucie tego, że są "populusami" - żyją jak inni, mieszkają tak samo, nawet myślą tak samo i tak samo rano wstają, robią kupę i palą papierosa przed domem spoglądając w prawą i lewą stronę za płot do sąsiada, który z uśmiechem na ustach pomacha nam robiąc to samo co my. I tak dzień po dniu ...do usranej śmierci! Super życie! Gratuluję!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska zazdrosc

  bmw i11 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 20

  Zazdroscicie bidoki bo was nie stać. Kupujcie se dalej klity na BIezanowie czy innym zapupiu i odwalcie sie od tych ktorzy kupili w dobrej lokalizacji


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do BMW i11

  Wwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Zadupie to jest tam skąd przyjechałes do miasta. Nie wypowiadaj sie na temat Biezanowa bo nie masz o nim zielonego pojęcia. Myślisz ze jak kupiłes blizej centrum to niby co? Jest wrecz odwrotnie,...rozwiń całość

  Zadupie to jest tam skąd przyjechałes do miasta. Nie wypowiadaj sie na temat Biezanowa bo nie masz o nim zielonego pojęcia. Myślisz ze jak kupiłes blizej centrum to niby co? Jest wrecz odwrotnie, ludzie ktorzy maja kasę to kupua domy lub tzw szeregowki na obrzezach lub pod miastem bo chca miec spokoj a nie sluchac w bloku przyjezdnych ludzi ktorzy mysla ze blok to pastwisko czy remiza i nie sie najzwyczajniej w swiecie nie umieja w nim zachowac.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Wwerty

  JM ..kto to taki? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Zgadzam się z tobą w kwestii tego, że ludzie którzy mają więcej pieniędzy kupują domy (zestawiając ze sobą średnią cene mieszkania w krk a domu to wychodzi ponad dwukrotność, np. 300tys do...rozwiń całość

  Zgadzam się z tobą w kwestii tego, że ludzie którzy mają więcej pieniędzy kupują domy (zestawiając ze sobą średnią cene mieszkania w krk a domu to wychodzi ponad dwukrotność, np. 300tys do 700-800tys w przypadku domu w granicach miasta). Natomiast szeregówki to już głupota, bo kosztują tyle co dom, a sąsiedzi blisko jak w bloku. Już pomijam kwestię rozpoznania swojego domu spośród 150 takich samych wzdłuż jednej ulicy po jakiejś większej imprezie ;). Co do Bieżanowa to nie wiem o co ci w zasadzie chodzi, bo kolega ma trochę racji twierdząc, że jest to zadupie. Wszak daleko stamtąd wszędzie, a pomijając Nowy Bieżanów słaba infrastruktura, same domy jednorodzinne i wręcz można by powiedzieć "przedmieściowy klimat", gdzie nie bardzo jest co robić, prócz mieszkania w tych domach i wyjścia z psem na spacer nie obawiając się, że nasra na beton gdzieś w śródmieściu (tak, to plus), a chcąc cokolwiek załatwić bądź zaznać jakiejkolwiek rozrywki trzeba się tłuc autobusem 1.5h do centrum albo przesiąść się na tramwaj już w granicach cywilizacji (czyt. nowy bieżanów) i jechać kolejne 30min. Tak podsumowując chciałem ci uświadomić, że bieżanów to jednak jest zadupie w porównaniu do innych dzielnic Krakowa (oczywiście wyłączając jeszcze kilka podobnych, takich jak Dębniki, Mydlniki, Tyniec, Zwierzyniec czy nawet dalsza część Bronowic, już nie przymierzając oczywiście ostatecznego końca świata (czyt. Wzgórza) ). Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do JM...

  Wwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Oczywiscie mialen na mysli Nowy Biezanow bo chodzilo przeciez o kupno mieszkania a wiadomo ze na tzw Starym Biezanowie sie takowych nie buduje.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wwerty!

  JM ..kto to taki? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Rozumiem, zgadzam się. Chciałem tylko rozwinąć kwestię tzw. zadupia i wypowiedzieć się szerzej w tym temacie. Dziękuję :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mitomanie

  antybmw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Przyjezdny do K-wa z wielka kasa Ty wyrocznio wszystkich SLOIKOW mieszkancy KMK juz padaja do Twych brudnych stup.......buraku z polonin.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do pana ogórka "antybmw"

  Krakowiaczek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Po twojej wypowiedzi łatwo wywnioskować skąd się urwałeś -.- ...wracaj lepiej na kresy! Może tam cię nauczą poprawnej polszczyzny


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ze co-

  Ho ho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Obronca sie znalazl....wnioski to sobie mozesz wiesz gdzie spuscic-; Za duzo nie mysl bo ci ten leb r......li od pouczania.Pseldo krakowiaczku......a wysylac to sobie mozesz starych skad z Toba...rozwiń całość

  Obronca sie znalazl....wnioski to sobie mozesz wiesz gdzie spuscic-; Za duzo nie mysl bo ci ten leb r......li od pouczania.Pseldo krakowiaczku......a wysylac to sobie mozesz starych skad z Toba przyjechali ....ju-;zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pakuj słoiki

  Gieniu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Lepiej spakuj swoje słoiki i wracaj na kresy!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mowisz

  Stary zgred (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  O sobie to wracaj bo pobyt w wielkim miescie Cie przerasta.Ci przyjezdni to sam kwiat poezji w Krakowie.Tam wrocisz do swych korzeni.Wam sie za bardzo w glowkach gotuje.Wszystko Nam sie...rozwiń całość

  O sobie to wracaj bo pobyt w wielkim miescie Cie przerasta.Ci przyjezdni to sam kwiat poezji w Krakowie.Tam wrocisz do swych korzeni.Wam sie za bardzo w glowkach gotuje.Wszystko Nam sie nalezy.Koncz wasc bredzic.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Daj spokój...

  HWW86 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Daj już spokój! Facet ci wygarnął, że zachowujesz się jak słoik, a ty utwierdzasz wszystkich w przekonaniu, że tak jest. Panie "antybmw" , "hoho", "stary zgred" -bo widać że jesteś tą samą osobą...rozwiń całość

  Daj już spokój! Facet ci wygarnął, że zachowujesz się jak słoik, a ty utwierdzasz wszystkich w przekonaniu, że tak jest. Panie "antybmw" , "hoho", "stary zgred" -bo widać że jesteś tą samą osobą ...nie wiem po co zmieniasz nick :o. Jeśli nie chcesz być postrzegany jak słoik, to przestań nim być i dostosuj się do życia w mieście. To, że przyjechałeś ze wsi nie oznacza, że jesteś jakimś wielkim obieżyświatem, któremu wolno wszystko. I to samo nie oznacza, że jesteś gorszy od krakusów z pokoleń - jeśli tylko nie udowadniasz swojej niższości tak durnymi komentarzami. Reasumując: nie chciałem się mieszać w tą waszą (nwm kogo) głupią polemikę, ale nie mogłem się powstrzymać ze względu na twoją zaskakującą głupotę. Polecam: dostosuj się, albo pakuj swoje ogórki i wracaj na lubelszcyznę czy inne podkarpacie, bo nikt, podkreślam nikt - czy to miejscowy z pokoleń, czy to przyjezdny nie chce dzielić miasta z takimi burakami. Pozdrawiam i życzę zmiany nastawienia :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny etap to budowa bloków na placu przed galerią krakowską

  abc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Współczuję mieszkańcom tego budynku. Codziennie będzie im świeciło w okna, co parę dni hałas nie do zniesienia. Do tego zanieczyszczenie powietrza, od którego w tamtej okolicy chce się wymiotować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O co wam chodzi?

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Przecież widziały gały co brały. Kurde, ludzie to mają taką głupią naturę narzekać na wszystko. Pusto, zadupie nic ni ma - to do miasta! Gdy się już wprowadzą - Ło rany! Ile tu betonu, tu się nie...rozwiń całość

  Przecież widziały gały co brały. Kurde, ludzie to mają taką głupią naturę narzekać na wszystko. Pusto, zadupie nic ni ma - to do miasta! Gdy się już wprowadzą - Ło rany! Ile tu betonu, tu się nie da żyć, zróbcie coś z tym! Ludzie dostosujcie się do życia w mieście, albo żyjcie na wsi! A ..jest jeszcze jedno rozwiązanie - jest w Polsce całkiem sporo "miast", które żyją w zgodzie z naturą, nie mają tyle betonu, tyle światła, tylu ludzi... Np. Kielce, Radom, Lublin. Źle wam się tam żyło, skoro tu przyjechaliście? Tak więc, szanowne ogórki: albo dostosujcie się do życia w mieście (czyt. w cywilizacji) albo wróćcie na swój koniec świata i żyjcie w zgodzie z krowami i kurami. Mieszkańcy kresów na pewno się ucieszą z powrotu, może nawet staniecie się lokalnymi gwiazdami. Toż to Kraków, czy Warszawa dla ludzi spod Rzeszowa jest jak Ameryka!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgroza

  red box (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  URZĘDNICY BEZ KARNIE BIORĄ W ŁAPĘ I TYLE. TO MIASTO TO JUŻ KUREWSKA BETONOWA PUSTYNIA Z GÓWNIANYMII KORPORACJAMI I BRAKIEM POMYSŁU NA PRZYSZŁOŚĆ.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radom

  Ucho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Przenieś się do Radomia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100%

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Racji masz.Dookola tylko te j...ne kloce z korpolemingami.Miato skundlone juz w calosci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oślepia

  mieszkaniec Wieczystej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Mieszkam w starych blokach na Wieczystej i arena mnie oślepia. Żądam odszkodowania, ponieważ to ja byłem pierwszy. Jak się wprowadzałem, to śmigałem rowerem po łąkach, na których stoi Arena.

  Tak...rozwiń całość

  Mieszkam w starych blokach na Wieczystej i arena mnie oślepia. Żądam odszkodowania, ponieważ to ja byłem pierwszy. Jak się wprowadzałem, to śmigałem rowerem po łąkach, na których stoi Arena.

  Tak na poważnie: wprowadza się ustawy, które zakazują reklam ledowych, ale Arenę wyłącza się z niej, bo jej oślepiające światło jest lepsze... Światło jest bardzo intensywne, łunę widać z bardzo daleka. To nie jest tylko problem mieszkań przy Arenie, ale wielu mieszkańców innych osiedli, z których widać obiekt.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!