Tauron Wydobycie gwarantuje dostęp do polskiego węgla

Materiał informacyjny - TAURON Wydobycie S.A.

Sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę, zablokowały możliwość sprowadzania do kraju węgla, który w poprzednich latach stanowił dużą część dostępnego na polskim rynku opału przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Polska musiała zmierzyć się z problemem jego niedoboru w sektorze komunalno-bytowym. Rodzime kopalnie, w tym SOBIESKI i JANINA, które w obliczu dużego importu rosyjskiego węgla w ostatnich latach, zaopatrywały głównie sektor energetyczny, stały się z dnia na dzień jedynym pewnym źródłem paliwa stałego dla polskich gospodarstw domowych. W związku z tak nagłą zmianą na rynku węgla przeznaczonego dla odbiorców indywidualnych oraz rosnącymi cenami opału w składach węglowych, polski rząd podjął prace mające na celu usprawnienie systemu dystrybucji węgla na terenie kraju i umożliwienie jego zakupu w preferencyjnych cenach. Efektem prac legislacyjnych, poprzedzonych konsultacjami z polskimi producentami węgla, stała się ustawa regulująca zasady dystrybucji paliw węglowych do mieszkańców przez samorządy, co było nowością, nigdy wcześniej nie stosowaną. Jednostki samorządu terytorialnego stanęły na wysokości zadania i w krótkim czasie zorganizowały infrastrukturę umożliwiającą zakup węgla bezpośrednio u polskich producentów i jego sprawną dystrybucję wśród mieszkańców.

Po latach dominacji węgla rosyjskiego na terenie województwa małopolskiego, spółka TAURON Wydobycie - kluczowy producent węgla opałowego w Polsce, powróciła na rynek tego regionu i aktywnie uczestniczyła w zaopatrzeniu jego mieszkańców w paliwa węglowe. Historyczna silna obecność węgla z kopalń TAURON Wydobycie S.A. na małopolskim rynku paliw, spowodowała, iż krajowy surowiec cieszył się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród miejscowych odbiorców.

W związku z wejściem w życie tzw. ustawy węglowej, spółka TAURON Wydobycie S.A. została włączona do nowego modelu handlowego na zasadach przewidzianych wspomnianą regulacją, stając się jednocześnie jednym z głównych dostawców węgla na rynek komunalno - bytowy.

- Okazało się, że z węglem sortymentowym będzie w Polsce największy problem, dlatego natychmiast przestawiliśmy produkcję na potrzeby społeczne. Udało się w całym zeszłym roku wyprodukować 1 mln 200 tys. ton węgla w sortymentach grubych i średnich – węgla kierowanego do gospodarstw domowych. To znacząco więcej niż w poprzednim roku, gdy wielkość produkcji wynosiła w granicach 800 tys. ton. Efekt był taki, że nasz węgiel był dostępny przez cały czas. Chcąc umożliwić szerszy dostęp do węgla dla gospodarstw domowych, zbudowano kolejny kanał dystrybucji – dystrybucji węgla przez gminy. Podpisaliśmy umowy ze 170 gminami w czterech województwach. Mając świadomość, jakie są potrzeby odbiorców, wiedzieliśmy, że obsłużenie gmin jest priorytetem. W drugiej kolejności realizowaliśmy sprzedaż w Punktach Obsługi Klienta, poprzez sklep internetowy i składy franczyzobiorców – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie S.A.

Pomimo faktu, iż spółka miała stosunkowo niewiele czasu na przygotowanie się do nowych zasad, od ostatniego kwartału 2022 r. z powodzeniem zaopatrywała małopolskie samorządy w paliwa węglowe, a transport wagonowy i samochodowy surowca bezpośrednio z kopalń spółki do miejsca docelowego zapewnił szybką i sprawną logistykę.

- Dzięki niezwykle sprawnej współpracy TAURON Wydobycie z przedstawicielami samorządów z terenu województwa małopolskiego, zarówno w sferze komunikacyjnej, jak i dokumentacyjno – rozliczeniowej, tamtejsze gminy dokonały zakupu znacznej ilości surowca, co pozwoliło na zabezpieczenie potrzeb lokalnej społeczności. O sprawnej dystrybucji węgla nie można byłoby mówić, gdyby nie doskonałe przygotowanie miejscowych samorządów do tego procesu, co daje bardzo dobre rokowania odnośnie dalszej współpracy – mówi Jacek Pytel.

Głównymi odbiorcami węgla produkowanego przez TAURON Wydobycie S.A. w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo. Wysokiej jakości paliwa węglowe produkowane są wyłącznie z polskiego surowca pochodzącego z kopalń ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Janina w Libiążu oraz ZG Brzeszcze w Brzeszczach i wyróżniają się wysokimi parametrami jakościowymi przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej ceny. Paliwa dostępne są w sprzedaży luzem oraz w przypadku ekogroszków także jako produkt konfekcjonowany.

Rządowy program pokazał, że w warunkach wcześniej niespotykanych i wymagających szczególnych działań, przy sprawnej współpracy producentów węgla oraz jednostek samorządu terytorialnego można zaopatrzyć polskie gospodarstwa domowe w krajowy węgiel. Do końca marca br. Spółka Tauron Wydobycie dostarczyła samorządom w ramach programu ponad 150 tys. ton paliw węglowych.

Z pewnością po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego wśród mieszkańców województwa małopolskiego zainteresowanie węglem ponownie wzrośnie, dlatego też spółka TAURON Wydobycie S.A., nawet jeżeli program sprzedaży przez samorządy nie byłby kontynuowany, jest przygotowana na zaopatrzenie wszystkich odbiorców z tego terenu w polski, sprawdzony węgiel poprzez rozbudowaną, własną sieć dystrybucji, a także poprzez sprzedaż w sklepie internetowym, będąc mocnym filarem zaopatrzenia mieszkańców w opał na kolejny sezon grzewczy.


Dane teleadresowe:
Tauron Wydobycie S.A.
Ul. Grunwaldzka 37
43-600 Jaworzno
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
Centrala tel.: +48 32 618 50 00, fax. +48 32 616 44 76

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska