https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te małopolskie miasta wyludniają się w zastraszającym tempie. To z nich uciekają mieszkańcy

Klaudia Warzecha
Te małopolskie miasta wyludniają się w zastraszającym tempie. Oto lista
Te małopolskie miasta wyludniają się w zastraszającym tempie. Oto lista
Na koniec czerwca 2024 roku Małopolskę zamieszkiwało 3 ,5 miliona osób. Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny od 2002 roku wiele miast regionu, zwłaszcza mniejszych, systematycznie traci mieszkańców. Główne przyczyny to migracja do stref podmiejskich i za granicę oraz spadek liczby urodzeń. Tylko Kraków notuje niewielki wzrost liczby ludności. Przejdź do galerii i zobacz, które miasta województwa małopolskiego wyludniają się w zastraszającym tempie.

Te małopolskie miasta opuszczają mieszkańcy

Z danych opublikowanych przez GUS pod koniec 2024 roku wynika, że liczba mieszkańców niektórych małopolskich miast drastycznie spada. Sytuacja odbija się także na skalę całego kraju. Liczba mieszkańców systematycznie maleje, a tempo tego spadku wyraźnie przyspiesza.

Przejdź do galerii i zobacz, które małopolskie miasta opuszcza coraz więcej mieszkańców.

Patrząc na ten problem w ujęciu ogólnokrajowym można wyróżnić jedynie pięć miast na prawach powiatu, które pod koniec 2024 roku zanotowały wzrost liczby ludności. To Warszawa, Kraków, Gdańsk, Żory oraz Rzeszów.

Dlaczego polskie miasta się wyludniają?

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach spadła ogólna liczba ludności w Polsce. Według danych z 2024 roku wynosiła ona 37,5 miliona osób, w porównaniu do 38,23 mln osób w roku 2002. Pod koniec 2024 roku w Małopolsce zamieszkiwało 3 429 685 osób. Jak podaje polska w liczbach w 2050 ma być to już 3 279 424.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są wielorakie, do najczęściej występujących zaliczane są:

  • migracje ludności na obszary podmiejskie,

  • ujemny przyrost naturalny

  • emigracja zagraniczna

Zgodnie z danymi GUS, w 2024 roku Polska straciła ponad 147 tysięcy mieszkańców, co oznacza największy spadek ludności od czasów powojennych. Na koniec minionego roku populacja kraju wynosiła 37,489 miliona osób. Stopa ubytku rzeczywistego osiągnęła wartość -0,39 proc., co oznacza, że na każde 10 tysięcy mieszkańców ubyło aż 39 osób.

Informacje pochodzą z portalu Polska w liczbach, oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska