Technologia soniczna w szczoteczkach do zębów

Materiał informacyjny
Biały i piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. To ten niewinny gest wzbudza w końcu w innych największą sympatię. Problemem jest jednak to, że nie każdy z nas może się takim pochwalić... Często nie bierze się to z niedostatków natury, a z niewłaściwego dbania o zęby.

Wstydzimy się przebarwień i żółtawego kolorytu, nie mówiąc już o przerwach i ubytkach. Przez to uśmiechamy się coraz rzadziej. Piękne zęby nie muszą być idealnie równe ani tak białe jak gwiazd Hollywoodu, z pewnością jednak warto zadbać o nie tak, by były naszą wizytówką. A w tym mogą pomóc nam nowe technologie – nie tylko te z gabinetów stomatologicznych, lecz i te używane w domowym zaciszu.

Od jakiegoś czasu, zamiast sięgać po zwykłe szczoteczki manualne, Polacy wybierają szczoteczki soniczne lub elektryczne. Czy szczoteczka soniczna jest w stanie zagwarantować nam poprawę stanu zębów? Okazuje się, że tak!

Czym jest technologia soniczna?

Technologia soniczna, wbrew pozorom, nie jest technologią całkowicie nową. To dzieło amerykańskiego naukowca, Roberta Blocka. Pierwsza szczoteczka soniczna powstała w 1987 roku i natychmiastowo zdobyła popularność – na początku lat 90. soniczne modele trafiły już do regularnej sprzedaży. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) szybko przyznała im certyfikat, gdyż zalety szczoteczek sonicznych były niepodważalne – sprzęt dużo szybciej i dokładniej usuwał osad i płytkę nazębną oraz bakterie bytujące w jamie ustnej.

Więcej o historii szczoteczki sonicznej dowiesz się w poradniku: Szczoteczka soniczna: jak działa i czy jest skuteczna? Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Wdrożenie technologii w walce z płytką nazębną było zresztą kwestią czasu. Próchnica zębów stała się chorobą społeczną, a WHO wytyczyła cele i plan działania w celu zmniejszenia jej epidemii. Polska była jedynym krajem, któremu do 2000 roku nie udało się zniwelować rozpowszechnienia próchnicy wśród sześciolatków ze 100 do 50 proc.

Przyczynia się do tego przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. A to właśnie odpowiednia codzienna higiena zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy aż o 50 proc. Szczególnie ważne jest usuwanie płytki nazębnej, która stale odkłada się na powierzchniach zębów. Niedokładne lub brak oczyszczania zębów z płytki nazębnej prowadzi do rozwoju wielu problemów ze stony jamy ustnej, takich jak; ubytki próchnicowe, choroby dziąseł i przyzębia czy brzydki oddech. A szczoteczka soniczna to coś, co może temu skutecznie pomóc w dokładnym jej usunięciu i tym samym przeciwdziałać chorobom jamy ustnej.

Jak działa technologia soniczna w szczoteczkach?

By docenić zalety szczoteczki sonicznej, trzeba wiedzieć na jakiej zasadzie działa. Przede wszystkim należy należy podkreślić, że mimo wizulanych różnic, zarówno szczoteczka soniczna jak i elektryczna z okrągłą główką, jest szczoteczką elektryczną. Każda szczoteczka, która nie wymaga napędziania ruchem pochodzącym z mięśni jest szczoteczką elektryczną. W przeciwieństwie do szczoteczki elektrycznej z okrągłą końcówką, obejmuje ona zakres ruchów bok do boku, wymiatając płytkę nazębną.
Ruchy te, służą delikatnemu usuwaniu przebarwień i płytki nazębnej, nie podrażniając jednocześnie dziąseł i nie uszkadzając szkliwa. Szczoteczka soniczna wykonuje przy tym około 31 000 do 62 000 wibracji na minutę. W porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej, to olbrzymia przewaga!


Fot. Jak działa szczoteczka soniczna?

Jak działa sam mechanizm technologii sonicznej? Szczoteczka pracuje z częstotliwością około 260 Hz, czyszczenie odbywa się mechanicznie poprzez bezpośredni kontakt włókien z powierzchnią zęba. To efektywna strategia przeciwko osadzaniu się płytki nazębnej, dobrze wpływająca zarówno na zdrowie, jak i wygląd uzębienia.

Zalety szczoteczek sonicznych

Szczoteczka soniczna usuwa aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a zatem zmniejsza ilość szkodliwych drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej i mogących powodować problemy i choroby. Tym samym, kilkukrotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian próchnicowych, czy rozwoju zapalenia dziąseł.

Inną dużą zaletą jest możliwość personalizacji szczoteczki sonicznej. Zęby każdego z nas różnią się swoimi potrzebami. Posiadaczom wrażliwych zębów i delikatnych dziąseł nie końca odpowiada agresywne oczyszczanie, z kolei osoby z przebarwieniami zębów marzą o rozwiązaniu, które nieco wybieli naturalny koloryt. Stąd wiele trybów czyszczenia zębów – można wybrać dowolny wedłu potrzeb i używać szczoteczkę soniczną zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Innowacyjne rozwiązania posiadają na przykład timer – szczoteczka wyłączy się po upływie dwuminutowego czasu przeznaczonego na czyszczenie zębów, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się, że myjemy je zbyt krótko. Dodatkowo niektóre modele posiadają sygnalizację co ok. 30 sekund po to aby, każda połowa łuku zębowego była oczyszczona z taką samą starannością. Szczoteczka wówczas na chwilę zatrzymuje się, aby można było przyłożyć ją do kolejnej połowy łuku zębowego.

Do wyboru jest tryb wybielania, który poprawia naturalny koloryt zębów czy tryb delikatnego czyszczenia, co wspomoże delikatne i skuteczne czyszczenie zębów u osób z wrażliwymi dziąsłami. Szczoteczki soniczne sprawdzają się także w przypadku osób noszących implanty czy aparaty ortodontyczne, kiedy dokładna higiena zębów jest wyjątkowo ważna. Szczoteczka soniczna nadaje się też do użytkowania przez dzieci – jeśli skończyły już 3 lata.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej?

Istnieje kilka cech, które charakteryzują dobrą szczoteczkę soniczną. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż modeli jest na rynku bardzo dużo. Z pewnością przydatne mogą być tryby pracy wbudowane w rękojeść szczoteczki czy włókna końcówki wskazujące na czas jej wymiany. Włókna działają jak indykator, po ok 3 miesiącach bledną informując o tym, że należy ją wymienić. Różne funkcjonalności wynikające z trybów pracy szczoteczki mogą być potrzebne w różnym czasie – nawet jeśli nasze zęby są białe z natury, po dłuższym okresie picia kawy możemy chcieć użyć trybu wybielającego, zaś tryb do zębów wrażliwych przyda się również wszystkim osobom po drobnych zabiegach dentystycznych. Większość szczoteczek sonicznych ma komplet wymiennych końcówek już w zestawie i można kupić je razem.

Nie bez znaczenia jest także wygoda użytkowania szczoteczki sonicznej. Tutaj warto postawić na taką, która ma porządny akumulator. Przykładowo modele Oral-B Pulsonic są wyposażone w akumulator działający do siedmiu dni bez potrzeby ładowania. To przydatne szczególnie w podróży. Szczoteczka soniczna powinna mieć także smukłą, poręczną rączkę i porządne etui – nie tylko w celach estetycznych, ale i higienicznych. Musi być bowiem dobrze chroniona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz w czasie podróży. Małą rękojeść bez problemu uda się schować w torebce czy kosmetyczce aby zawsze mieć ją pod ręką i móc oczyścić zęby poza domem.

Kolejna kwestia, na którą możemy zwrócić uwagę, to również... opinie użytkowników. Przeważnie to oni wiedzą najlepiej jak sprawdza się dana szczoteczka soniczna i testują ją w różnych warunkach. Jednak poza opiniami użytkowników Internetu warto zerknąć też opinie specjalistów – tak dentystów i higienistek stomatologicznych, jak i naukowców zajmujących się technologią soniczną.

Zobacz więcej: Test szczoteczek sonicznych… i nie tylko

Potrafią bowiem zwrócić uwagę na niuanse, które zwykły laik może przegapić. Kierowanie się opinią specjalistów i osób używających już szczoteczki sonicznej, wraz z podstawowymi informacjami na temat działania sprzętu, powinny wystarczyć, by podjąć naprawdę dobry wybór.

Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 - dlaczego warto ją wybrać?

Zarówno specjaliści od higieny jamy ustnej, jak i zwykli użytkownicy polecają szczoteczkę soniczną Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200. Co ją wyróżnia? To najnowocześniejsza szczoteczka soniczna marki Oral-B. Przykuwa uwagę już pięknym i eleganckim wyglądem. Jednak w parze z estetyką idzie też jakość działania: Slim Luxe 4200 usuwa jeszcze więcej płytki bakteryjnej i zapewnia zdrowsze dziąsła. I to już w cztery tygodnie!

Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 posiada bardzo lekką, wygodną w trzymaniu rączkę, dzięki której możemy dobrze manewrować szczoteczką bez ryzyka wyślizgnięcia się jej z dłoni. To szczególnie ważne w podróży, gdzie zdarza nam się myć zęby w nietypowych warunkach. Podróżnikom spodoba się też brak konieczności częstego ładowania szczoteczki – akumulator zapewnia działanie do siedmiu dni. 31 000 wibracji na minutę łagodnie usuwa przebarwienia bez podrażnienia dziąseł.

Do wyboru są trzy tryby użytkowania: czyszczenia codziennego, czyszczenia delikatnego (dla posiadaczy zębów wrażliwych) i delikatnego wybielanian (dla tych, którzy chcą uzyskać naturalny efekt białych zębów). W zależności od potrzeb, możemy ustawić wybrany przez nas tryb, bądź zmienić go na inny, jeśli mamy taką ochotę.

W zestawie, oprócz platynowej szczoteczki z wydłużoną główką (docierającą do wszelkich zakamarków jamy ustnej) znajduje się również etui podróżne, ładowarka i dwie wymienne końcówki. Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200 łatwo oczyścić po użytkowaniu z resztek pasty i jedzenia – należy jednak pamiętać, że szczoteczkę soniczną musimy, tak jak manualną, czyścić regularnie, po każdym umyciu nią zębów.

Na co dzień wystarczy czyszczenie włókna, raz na dwa tygodnie dobrze jest zdjąć również główkę z trzonka i przepłukać z zaschniętych resztek pasty oraz oczyścić szmatką całość. Końcówki do szczoteczek sonicznych powinniśmy wymieniać co trzy miesiące, tak jak przy szczoteczkach manualnych.

Szczoteczki soniczne Oral-B polecane są przez specjalistów na całym świecie – dobrze więc zwrócić na nie uwagę, gdy zdecydujemy się w pełni profesjonalnie zadbać o nasz uśmiech.

Źródła:

  • Kaczmarek U. Czy próchnicy można skutecznie zapobiegać? Część I.Etiopatogeneza próchnicy. PolMedRodz 2002, 4(1): 45-49.
  • Sygit M, Sygit B. Problemy zdrowia publicznego w polityce zdrowotnej Państwa Polskiego. Zdr Publ 2003, 113(3/4): 303-307.
  • Borysewicz-Lewicka M, Przystanowicz A. Wiedza o powinnościach wobec zdrowia jamy ustnej a realne zachowanie uczniów szkół podstawowych. Czas Stomat 2001, LIV(3): 152-158.
  • Marcinkowski, T. J., & Świderska, J. (2011). Przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Hygeia Public Health, 46(1), 83-88.
  • Wójcicka, A., Zalewska, M., Czerech, E., Jabłoński, R., Grabowska, S., & Maciorkowska, E. (2012). Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną. Przegl Epidemiol, 66, 705-711.
  • Szpringer-Nodzak M. Profilaktyka stomatologiczna. W. Szpringer-Nodzak M, Wochna-Sobańska M, red. Stomatologia wieku rozwojowego, Wydaw Lek PZWL, Warszawa, 2007, 757-809
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/szczoteczka-soniczna-jak-dziala-i-czy-jest-skuteczna-szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna-aa-17jD-K2vr-mksA.html
  • https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty-kolekcje/szczoteczka-soniczna-pulsonic-slim-luxe-wybielanie
  • https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-soniczne/oral-b-pulsonic .

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3