MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten horoskop bazuje na księżycu, czyli kobiecej energii. Poznaj swój hinduski znak zodiaku i charakter. Co o tobie mówi?

Anna Moyseowicz
Astrologia hinduska bazuje na położeniu księżyca.
Astrologia hinduska bazuje na położeniu księżyca. Grant Faint/ Getty Images
Horoskop hinduski nazwany jest inaczej wedyjskim lub też po prostu księżycowym. Znacznie różni się od zachodniego, gdzie główną rolę odgrywa ułożenie słońca. Horoskop wedyjski bazuje na księżycu, symbolizującym żeńską energię. Za jego pomocą można poznać swoje cechy charakteru, sytuację życiową, problemy, z którymi się mierzymy oraz mocne i słabe strony.

Spis treści

Czym jest astrologia wedyjska? Ma ona tysiące lat

Astrologia wedyjska zwana jest również indyjską, Jyothishasthra czy też Jyotish. System ten powstał w Indiach tysiące lat temu i jest jednym z najstarszych systemów astrologii. Opiera się na Wed, zasadach bazujących na starożytnych tekstach hinduistycznych. Jyotish oznacza „naukę o świetle” i odnosi się do badania ruchów i pozycji ciał niebieskich, takich jak słońce, księżyc i planety, względem Ziemi. W Indiach astrologia uznawana jest za naukę, choć wzbudza to sprzeciw w niektórych środowiskach. Na jej podstawie często nawet kojarzy się małżeństwa.

Czym jest horoskop wedyjski? Znaki zodiaku, nakszatry i ascendent

Horoskop wedyjski bazuje na położeniu księżyca, który związany jest z żeńską energią, kobiecym cyklem, rozwojem duchowym, intuicją, ale też umysłem. To ciało niebieskie znajduje się najbliżej Ziemi, w związku z czym ma wywierać ogromny wpływ energetyczny. Reprezentuje również matkę, która daje życie. Astrologia zachodnia skupia się na słońcu, czyli energii męskiej, związanej z ego.

Jedna z największych różnic pomiędzy astrologią wedyjską a zachodnią polega na znakach zodiaku. Ta pierwsza opiera się na stałych pozycjach gwiazd, a nie zodiaku tropikalnym. Ponadto tamten system zakorzeniony jest w hinduskiej filozofii oraz duchowości.

Wedyjski znak zodiaku może różnić się od tego, który przypisano nam w horoskopie zachodnim. Wedyjskie znaki zodiaku:

 • Baran/Mesha: 14 kwietnia - 14 maja;

 • Byk/Vrishabha: 15 maja - 14 czerwca;

 • Bliźnięta/Mithuna: 15 czerwca - 15 lipca;

 • Rak/Karka: 16 lipca - 16 sierpnia;

 • Lew/Simha: 17 sierpnia - 16 września;

 • Panna/Kanya: 17 września - 16 października;

 • Waga/Tula: 17 października - 15 listopada;

 • Skorpion/Vrishchika: 16 listopada - 15 grudnia;

 • Strzelec/Dhanu: 16 grudnia - 13 stycznia;

 • Koziorożec/Makara: 14 stycznia - 12 lutego;

 • Wodnik/Kumbha: 13 lutego - 13 marca;

 • Ryby/Meena: 14 marca - 13 kwietnia.

Astrologia hinduska wyróżnia również 27 nakszatr, które uszczegóławiają horoskop. Określić je można za pomocą popularnych w internecie kalkulatorów.

Określa się także ascendent, który ma być podstawą, punktem wyjściowym całego życia. Poznanie go pozwala na zrozumienie całego horoskopu danej osoby. Ascendent ma wpływać na postrzeganie rzeczywistości i perspektywę, z której się patrzy na świat.

Co oznacza twój księżycowy znak zodiaku? Sprawdź

Baran/Mesha: Osoby spod tego znaku zodiaku emanują pewnością siebie. Koncentrują się na obranym celu i do niego dążą, bez zastanowienia pokonują przeszkody, które stawia im los. Ułatwia im to dobra organizacja. Są zdecydowane, uparte, pracowite, ale też kreatywne, uczuciowe i wierne.

Byk/Vrishabha: Osoby, które charakteryzuje upór oraz odpowiedzialność, jednocześnie nie brak im wrażliwości. Cenią sobie przyrodę, rodzinę oraz najbliższych przyjaciół, nie przepadają za nowym towarzystwem, ale gdy już się zdobędzie ich serce, nie brak im lojalności. Nie lubią podejmować ryzyka.

Bliźnięta/Mithuna: To znak komunikatywny, lubiący ludzi, wszechstronnie utalentowany. Te osoby mają energię i pasję, lecz czasem brak im wytrwałości. Podejmują kolejne działania, bez zastanowienia porzucając poprzednie. Są szczere i wesołe, a także powszechnie lubiane. Kochają podróże oraz nowości.

Rak/Karka: Czułość, opiekuńczość, chęć pomocy i opieki nad innymi – oto całe raki. Cenią sobie rodzinę, w miłości lubią stabilizację. Mają ogromną intuicję, w Indiach uchodzą za jeden z najważniejszych znaków. Są bardzo wrażliwe, empatyczne i tolerancyjne.

Lew/Simha: Ma zdolności przywódcze, a jednocześnie potrafi być niezależny. Pozytywny, serdeczny, ale też dumny. Potrafi stanąć w obronie słabszych, zwłaszcza osób mu bliskich. Lubi być w centrum uwagi, choć niekiedy się przecenia. W miłości preferuje gorące uczucia i porywy serca.

Panna/Kanya: Jest dobrze zorganizowana, skrupulatna, nie przepada za niespodziankami. Ceni sobie dokładność i porządek. Jest to znak skromny, a jednocześnie pracowity i ambitny. Lubi romantyzm i dostrzega nawet drobne gesty ze strony partnera. Choć tego nie okazuje, jest niezwykle uczuciowa.

Waga/Tula: Ceni sobie harmonię, spokój, ale też rozsądek i wartości. Ten idealizm nie ułatwia jej życia. Lubi estetykę oraz dokładność. Nie przepada za spędzaniem czasu w samotności, dlatego też zdarza się, że idzie na kompromisy, których nie chce. Potrzebuje siły, by bronić własnych przekonań i uwierzyć w swoją wartość.

Skorpion/Vrishchika: Osoby spod tego znaku są niezwykle wrażliwe, choć pozornie wydają się odporne na przeciwności losu oraz słowa innych. Pomimo tego nie poddają się, walczą o osiągnięcie swoich celów, wkładają w to dużo pracy. Sprzyja im w tym wysoka inteligencja. W miłości potrzebują partnerów opiekuńczych i kochających.

Strzelec/Dhanu: Jest niezwykle optymistyczny i kreatywny, potrafi poradzić sobie w najróżniejszych sytuacjach, korzysta z możliwości, które dostaje od losu. Zapał pomaga mu w odkrywaniu świata, ale też samego siebie. W Indiach uważany jest za szczęśliwy znak, ale w Europie również jest ceniony. Ze względu na pozytywne nastawienie Strzelca, ludzie szukają jego towarzystwa.

Koziorożec/Makara: Kojarzony jest z odpowiedzialnością, rozsądkiem, rozwagą i pragmatyzmem. Lubiany, a przede wszystkim szanowany, ma wszelkie sprawy pod kontrolą. Niezwykle pracowity (czasami nawet pracoholik) oraz zdyscyplinowany. Nie przepada za zmianami. Ze względu na skupienie na pracy, trudno mu zbudować dobry związek.

Wodnik/Kumbha: Wie, jaki ma cel i do niego dąży, choć przez to nie zakłada niepowodzenia oraz zmiany planów. Jest mało elastyczny, nie umie dostosowywać się do nowych sytuacji. Jednocześnie inteligentny i pewny siebie, a czasem buntowniczy. Nie patrzy w przeszłość, a w przyszłość.

Ryby/Meena: To uosobienie marzycielstwa, idealizmu, wrażliwości, ale też empatycznej miłości. Lubi pomagać innym, często wybiera związany z tym zawód. Charakteryzuje się kreatywnością i artystyczną duszą. Nie lubi planowania, woli spontaniczne działanie. Marzy o głębokich przyjaźniach i wielkiej miłości.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten horoskop bazuje na księżycu, czyli kobiecej energii. Poznaj swój hinduski znak zodiaku i charakter. Co o tobie mówi? - Strona Kobiet

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska