Wybieramy Osobowość Roku w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna
Nominacja za:
szereg nowych inicjatyw podjętych wraz z objęciem stanowiska wicestarosty oświęcimskiego, które adresowane są do różnych środowisk, ale także ogółu mieszkańców powiatu, jak duże wydarzenie muzyczne "Powitanie lata".
____________
Z wykształcenia jestem architektką wnętrz, a z wyboru samorządowcem. W obecnej kadencji, 2024 – 2029, pełnię funkcję Wicestarosty.
W zakresie obowiązków odpowiedzialna jestem za tematy związane z obszarami edukacji, spraw społecznych, komunikacji i transportu.
W roku 2024 Rada Powiatu zatwierdziła Statut Młodzieżowej Rady Powiatu Oświęcimskiego. Rok 2024 był ważny, ponieważ partycypacyjnie z młodzieżą pracowałam wraz zespołem nad tym dokumentem. W bieżącym roku przystąpiliśmy do procesu jej wyboru. Bardzo liczę, że wybrani przez młodzież, radni i radne, zrealizują wiele ciekawych projektów i zaprezentują społeczności powiatu perspektywę jego rozwoju z ich punktu widzenia.
Zaangażowana jestem w działania związane z organizacjami pozarządowymi. Cieszę się ze współpracy wszystkich gmin Powiatu Oświęcimskiego, jak i samego Powiatu, nad utworzeniem i realizacją Mobilnego Centrum Organizacji Pozarządowych, działającego na rzecz organizacji pozarządowych. Taka forma działania wspierającego edukacyjnie lokalne ngo, istnieje w tym momencie jako jedyny przykład współpracy samorządów w Polsce.
Kolejny rok realizujemy Lokalny Program Grantowy Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty Małopolska Lokalnie. Jest to program wspierającym mieszkańców, którzy angażują się w działania na rzecz rozwoju i wzmacniania lokalnych społeczności. Poprzez realizację Programu Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze pomagają w realizacji przedsięwzięć społecznych grupom nieformalnym i młodym/lokalnym organizacjom pozarządowym, wspierają także w rozwoju młode/lokalne organizacje pozarządowe.
Ważnym dla mnie obszarem działania jest również kultura, ochrona dziedzictwa kulturowego, ekologia, wsparcie osób z niepełnosprawnościami, sport. Wspólnie z Zarządem i Radą Powiatu, staramy się wspierać działania realizowane przez mieszkańców i organizacje pozarządowe.
Swoją wiedzę i doświadczenie pragnę wykorzystać w pracy na rzecz Mieszkanek i Mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego. Najważniejsza jest dla mnie inwestycja w Człowieka - jego zdrowie, rozwój, aktywność, edukację, budowanie relacji i współpracy.
W kadencji 2018-2024 pracowałam na stanowisku Członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Byłam radną Powiatu Oświęcimskiego kadencji 2002-2006, 2014-2018, 2018-2024 i Burmistrzem Brzeszcz w latach 2005 – 2013. Zarządzałam instytucją kultury (dyrektorka domu kultury w Brzeszczach 1999 – 2005). Pracowałam jako architektka wnętrz w firmie budowlanej HB-Unibud SA (1994-1998). Byłam wicedyrektorką Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzeszczach (1990-1994).
Posiadam doświadczenie w zakresie animacji społecznej i kulturalnej (m.in. Centrum Aktywności Lokalnej, Program Rozwoju Bibliotek, Rewitalizacja Społeczna, Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne+, Partnerstwo lokalne). Pełniłam rolę Konsultanta ds. wdrożenia subregionalnego modelu partycypacji publicznej projektu „Decydujmy Razem", w ramach którego powstał model konsultacji społecznych (2013-2014). Byłam moderatorką 16 debat upowszechniająco - konsultacyjnych w ramach realizowanego programu pn. „Rewitalizacja społeczna" (realizowanych na terenie całej Polski) na zlecenie CRZL (2014). Koordynowałam Program Animacji Społecznej w Łodzi, który był częścią pilotażowego projektu „Opracowanie modelu prowadzenia rewitalizacji obszarów miejskich na wybranym obszarze w Mieście Łodzi” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 (2015). Byłam opiekunką trzech miast w ramach konkursu Modelowa rewitalizacja miast ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju (2015/2016).
Jestem absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyłam Studia Podyplomowe: Profesjonalista OWES-szkolenie z zakresu kluczowych kompetencji dla doradców kluczowych i animatorów w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie (2019); Kierowanie procesami edukacyjnymi w obszarze rewitalizacji, przedsiębiorczości, samorządności lokalnej (2016) w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka w Warszawie; Podyplomowe Studia Superwizji w animacji i współpracy środowiskowej; Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych (2010}; Studia podyplomowe „Akademia Dziedzictwa”, Międzynarodowe Centrum Kultury i Małopolska Szkoła Administracji Publicznej w Krakowie (2005); Kurs dla trenerów rozwoju lokalnego, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w Warszawie, Ambasada Brytyjska (2001).
____________
UWAGA! Ważna informacja dla osób
nominowanych do tytułu Osobowość Roku:
warto zadbać o swoją prezentację
w plebiscycie - można dodać zdjęcia
i opis lub zaktualizować dane
____________
Czytaj więcej o plebiscycie
na www.gazetakrakowska.pl/osobowosc