Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne! Taki będzie nowy wiek emerytalny w Polsce. Jednoznaczne stanowisko minister Kotuli 01.03.2024

MS
Wideo
od 16 lat
Nowy wiek emerytalny w Polsce? Większość Polaków twierdzi, że będzie pracować także po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal ma być możliwość, a nie konieczność. Sprawdzicie szczegóły dotyczące ewentualnych zmian w przechodzeniu na emeryturę.

Nowy wiek emerytalny w Polsce od 2024 roku?

Aktualny wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Najnowsze statystyki wskazują, iż ludzie coraz chętniej korzystają z możliwości kontynuowania pracy po 60 i 65 roku życia, a największą zachętą do takiego działania jest wysokość emerytury, która wzrasta wraz z ilością przepracowanych lat.

Zmiana wieku emerytalnego w Polsce to w ostatnim czasie coraz głośniejszy temat. Rząd sprawi, że będziemy musieli pracować dłużej? W naszej galerii znajdziesz szczegóły dotyczące nowego wieku emerytalnego w Polsce

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Waloryzacja emerytur. Prognoza na 2024 rok

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Wzrost świadczeń ma na celu zrekompensowanie seniorom wzrostu cen i kosztów życia. W 2023 wskaźnik waloryzacji ostatecznie wyniósł aż 14,8 proc., co skutkowało podwyżką świadczeń dla seniorów aż o 250 zł. Wyższe kwoty zaczęły obowiązywać od 1 marca tego roku, w związku z czym minimalna emerytura oscyluje obecnie na kwotę 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto.

Prognozy dotyczące kolejnych waloryzacji dla niektórych mogą być rozczarowujące. Zakłada się, iż w 2024 roku wskaźnik ma wynieść 10,9 proc., natomiast w 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć tylko o 5,77 proc. W kolejnych latach wskaźnik waloryzacji nie powinien przekraczać 5 proc. Spodziewany jest bowiem spadek inflacji. Zgodnie z przewidywaniami od 1 marca 2024 roku seniorzy otrzymaliby emeryturę w wysokości 1750,30 zł brutto.

Wiek emerytalny. Jak jest w innych krajach Europy?

W odróżnieniu do Polski powszechny wiek emerytalny w Europie, a przynajmniej w większości jej krajów, jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Ogólny pułap wieku, który uprawnia do emerytury, jest wysoki. Kształtuje się on na poziomie 65 lub 67 lat. Najwyższy wiek emerytalny w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – 68 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z kolei najszybciej aktywność zawodową można zaprzestać w Mołdawii. Kobiety otrzymają tam emeryturę po ukończeniu 57. roku życia, a mężczyźni po osiągnięciu 62 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już pewne! Taki będzie nowy wiek emerytalny w Polsce. Jednoznaczne stanowisko minister Kotuli 01.03.2024 - Głos Szczeciński

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska