MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To może być przełom! Świecący barwnik pomoże lekarzom znaleźć komórki raka prostaty? Oszołamiająca technologia będzie „drugą parą oczu”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Rak prostaty to czwarty najczęściej występujący nowotwór na świecie i drugi najczęściej występujący u mężczyzn. Naukowcy z Cancer Research UK w Oksfordzie pracują nad metodą, która pozwoli lekarzom na usunięcie komórek rakowych bez uszkadzania zdrowych tkanek. Wykorzystali w niej fluorescencyjny barwnik dołączony do specjalnego markera, który ma być dla lekarzy jak „druga para oczu” podczas operacji.

Spis treści

Czy da się wyleczyć raka prostaty? Innowacyjna metoda naukowców z Oksfordu

Naukowcy z Cancer Research UK z Oksfordu (w tym z wydziałów inżynierii biomedycznej) opracowali nową metodę, która wykorzystuje fluorescencyjny barwnik dołączony do specjalnego markera, aby dać lekarzom „drugą parę oczu” podczas operacji.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn, a także drugą przyczyną zgonów. W Polsce rośnie dynamika śmiertelności z powodu raka prostaty i jest największa w Unii Europejskiej. Mężczyźni wciąż za późno zgłaszają się do lekarza, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

Fluorescencyjny barwnik sprawia, że komórki raka prostaty świecą.
Fluorescencyjny barwnik sprawia, że komórki raka prostaty świecą. koto feja/Getty Images

Oksfordzcy badacze wstrzyknęli barwnik 23 pacjentom przed poddaniem się operacji usunięcia prostaty. Barwnik i marker działają poprzez przyłączanie się do powierzchni komórek raka prostaty. Ma on znajdować obszary tkanki nowotworowej, które nie zostały wykryte innymi metodami klinicznymi. Dzięki niemu chirurdzy mogą zobaczyć krawędzie guza i zidentyfikować wszelkie skupiska komórek, które rozprzestrzeniły się na pobliskie tkanki miednicy i gruczoły limfatyczne. To pomoże im usunąć całą tkankę nowotworową, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowych obszarów. Wpływa to także na zmniejszenie ryzyka nawrotu raka oraz minimalizuje ryzyko powikłań.

Fluorescencyjny barwnik pomoże zapewnić pacjentom najlepszą jakość życia po zabiegu

W pierwszym etapie, który został opublikowany w European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging, 23 mężczyznom ze zdiagnozowanym rakiem prostaty wstrzyknięto barwnik fluorescencyjny. Następnie chirurdzy wykorzystali system obrazowania opracowany przez inżynierów pod kierownictwem profesora Borivoja Vojnovica z Oksfordu. Sprawia on, że komórki raka prostaty świecą.

– W przypadku wielu pacjentów biorących udział w badaniu barwnik zidentyfikował skupiska komórek, które rozprzestrzeniły się z dala od guza, czego nie można było zobaczyć gołym okiem – czytamy w badaniu.

Stosowanie tej techniki pomoże usunąć wszystkie komórki rakowe, w tym komórki, które się rozprzestrzeniły. Zdrowa tkanka może zostać zachowana, co zmniejsza skutki uboczne zmieniające życie, takie jak nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji.

– Dajemy chirurgowi drugą parę oczu, aby zobaczyć, gdzie znajdują się komórki rakowe i czy się rozprzestrzeniły. Po raz pierwszy udało nam się zobaczyć tak drobne szczegóły raka prostaty w czasie rzeczywistym podczas operacji – mówi Freddie Hamdy, profesor chirurgii Nuffield na Uniwersytecie Oksfordzkim i główny autor badania.

Ta innowacyjna metoda może pomóc nie tylko w leczeniu raka prostaty, ale także w odzyskiwaniu komfortu po operacji.

– Operacja prostaty zmienia życie. Chcemy, aby pacjenci odchodzili ze świadomością, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby wyeliminować raka i zapewnić im najlepszą jakość życia po zabiegu. Wierzę, że ta technika urzeczywistnia tę możliwość – mówi prof. Vojnovic.

Fluorescencyjny barwnik wykorzystywany podczas operacji usuwania raka prostaty pozwoli lekarzom na usunięcie komórek rakowych bez uszkadzania zdrowych tkanek.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska