To one założyły pierwsze "okno życia". Są w Krakowie od 770...

  To one założyły pierwsze "okno życia". Są w Krakowie od 770 lat

  Magdalena Stokłosa

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  To w ich szpitalu było pierwsze „okno życia” w Krakowie. Tam chorzy, ubodzy i porzucone dzieci znajdowali pomoc. Obecnie siostry duchaczki opiekują się chorymi w szpitalach, hospicjach, współorganizują rekolekcję dla bezdomnych i prowadzą przedszkole. Właśnie mija 770 lat od przybycia Zakonu Ducha Świętego do Krakowa. I choć na przestrzeni wieków nie wszyscy im to ułatwiali, siostry ciągle niosą pomoc najbardziej potrzebującym, zgodnie z wolą założyciela, Gwidona z Montpellier.
  To one założyły pierwsze "okno życia". Są w Krakowie od 770 lat

  ©Fot. Adam Wojnar

  Zakonnicy mieli wyciągać rękę do biednych i chorych oraz tych, których reszta często już przekreśliła: samotnych matek, ciężarnych, które nie miały się gdzie podziać, porzuconych dzieci. Idea pomocy najsłabszym spodobała się biskupowi Iwo Odrowążowi, który w 1220 sprowadził Zakon Ducha Świętego na Prądnik, by potem biskup Jan Prandota przeniósł go do Krakowa.

  - Bracia duchacy i siostry duchaczki dostali polecenie: mieli szukać sierot i chorych na ulicach, zgodnie z regułą zakonu – mówi siostra Celina Wierzchowska. Nigdy nie mogli zostawić dziecka bez pomocy, przygarniali sieroty, uczyli rzemiosła, tych najzdolniejszych wysyłali na Uniwersytet. Dziewczynki wychowane w zakonie przed zamążpójściem dostawały nawet posag.


  Główną działalnością zakonu było prowadzenie szpitala - był na tyle ważny, że z czasem to słowo w Krakowie kojarzone było głównie z budynkiem Zakonu Ducha Świętego. Ulicę, przy której stał, nazwano Szpitalną. Tam też mieściło się pierwsze w Krakowie „okno życia”, tyle, że wieki temu nazywało się „kołem”. Duchacy i duchaczki byli bardzo cenieni nad Wisłą, a teren ich zakonu obejmował obecny Plac Świętego Ducha.

  Do ich upadku paradoksalnie przyczynił się prymas polski, który uległ oświeceniowym ideom i nakazał w 1783 r. kasatę męskiej gałęzi zakonu. Siostrom zabroniono zaś przyjmować nowych kandydatek. Została ich garstka, jednak przetrwały, choć przez długie lata nie miały nawet swojego lokum.

  Z czasem wróciły na Szpitalną, gdzie obecnie mieści się ich Dom Generalny. Przy ul. Lotniczej prowadzą przedszkole. Powstało rok po wybuchu II wojny światowej jako ochronka. Przez okres okupacji dożywiano tam krakowskie dzieci. - Niedawno spotkałam starszego pana. Przyszedł do nas wyraźnie wzruszony, powiedział, że dzięki owsiance u duchaczek przeżył wojnę – mówi s. Celina.

  Siostry (jest ich w Krakowie 50) pracują wśród chorych w szpitalu Bonifratrów, w hospicjum św. Łazarza, pomagają też chorym i starszym w domach prywatnych. Dwa razy w roku w kościele św. Tomasza współorganizują rekolekcje dla bezdomnych. - Jedna z nas jest lekarzem, pomaga pacjentom podwójnie: leczy ciało i wspiera dusze – stwierdza s. Celina.

  Co to za zakon?
  Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego (popularnie zw. duchaczkami), żeńska gałąź średniowiecznego Zakonu Ducha Świętego, w Krakowie kontynuuje dzieło miłosierdzia zapoczątkowane 770 lat temu.

  Towarzystwo Ducha Świętego to męskie zgromadzenie nawiązujące do charyzmatu i duchowości Zakonu Ducha Świętego, które w 2003 r. zostało erygowane w archidiecezji gdańskiej. Od września 2012 r. posiada swoje Wyższe Seminarium Duchowne p.w. Świętego Krzyża w Krakowie. I choć tu duchacy mieszkali i posługiwali przez wieki, teraz modlą się przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II, aby mieć w Krakowie własny klasztor (obecnie korzystają z pomocy ks. Zmartwychwstańców i wynajmują u nich mieszkanie).

  Zobacz też:  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko jest na pokas

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Siostra Celina taka skromna a zarazem jak nie jestes z jej grona potrafi zajść za skóre wszystkona pokaz a Matka Estera traktuje ludzi z góry pomaga tym co mają kase i jakies powiazania a mnie...rozwiń całość

  Siostra Celina taka skromna a zarazem jak nie jestes z jej grona potrafi zajść za skóre wszystkona pokaz a Matka Estera traktuje ludzi z góry pomaga tym co mają kase i jakies powiazania a mnie potraktowała jak śmiecia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenujące są już te ataki ...

  tt1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  idź się jeden z drugim przewietrz, spachttp://www.gazetakrakowska.pl/logowanie/er jakiś może ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UUUU czy Hi Hi Hi?

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Matka Przełożona zwołała zebranie sióstr z jej zakonu i mówi:
  - Wczoraj w naszym zakonie był mężczyzna!

  Zakonnice na to: uuuuuuuuuuuuuu, a tylko jedna: hi hi hi hi...

  Siostra mówi dalej:
  -...rozwiń całość

  Matka Przełożona zwołała zebranie sióstr z jej zakonu i mówi:
  - Wczoraj w naszym zakonie był mężczyzna!

  Zakonnice na to: uuuuuuuuuuuuuu, a tylko jedna: hi hi hi hi...

  Siostra mówi dalej:
  - znalazłam jego bieliznę i prezerwatywę!

  Wszystkie Zakonnice na to: uuuuuuuuuuuuuu, a tylko jedna: hi hi hi hi...

  Matka Przełożona kontynuuje:
  - Ale jego prezerwatywa była dziurawa!

  Wszystkie Zakonnice: hi hi hi...,
  a tylko jedna: uuuuuuuuu!!!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WINOWS GOOGLE > NUN TUBE : cz. 1:

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli jak można(z)BAWIĆ ŚWIAT oraz faKULtetem...rozwiń całość

  K* **** ************* *********** prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY czyli jak można(z)BAWIĆ ŚWIAT oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł w PEDOgogicznej ROLI KOŚCIOŁA nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

  Jak zwykle "NIEWINIĄTKO" KOŚCIÓŁ robi z siebie NAJŚWIĘTSZĄ OFIARĘ zapominając jakie CUDA WYPRAWIAŁ nad K* **** ************* ***********- to nie był CUD zamiany wody na wino - to BYŁ KODEKS KARNY po WYPICIU wody zamienionej na wino! Dodając do
  tego spektaKULarnie psychoPATyczne pozostałe afery - widać jak wygląda DROGA (z)BAWIENIA: (z)BAWIĄ SIĘ ino księZULE LUDŹMI...

  W szale OKRESU WIELKIEGO (z)BAWIENIA i SZUMU KANONIZACJI tylko w kwietniu prasa doniosła, a wcześniej też były niezłe CUDA(ki):

  1) "SUPEREXPRESS" z dn. 2.IV.2014 r. w artyKULe: "Solidarna Polska: Dzień kanonizacji Jana Pawła II powinien być wolny od pracy" oPiS-uje DROGĘ (z)BAWIENIA PEDOgogicznej Roli Kościoła. Koszty dnia wolnego powinien pokryć KOŚCIÓŁ - takie są PRAWA DEMOKRACJI.

  2) "SUPEREXPRESS" z dn. 3.IV.2014 r. w artyKULe: "Ksiądz narobił długów, a komornik zajął parafię! Plebania pójdzie pod młotek?" oPiS-uje DROGĘ (z)BAWIENIA PEDOgogicznej Roli Kościoła. Nie jest to jedyny przypadek, bo w podobnej sytuacji od lat jest DIECEZJA GDAŃSKA za głośną AFERĘ "STELLA MARIS" ujawniona w 2002 r.;

  (... ) Cenzura Braci Naczelnych pokazujących jak w ramach reKOLEKCJI Aminencje Ich (z)BAWIĄ - treść obejmuje AFERY KOŚCIOŁA: od finansowych po PEDO.... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WINOWS GOOGLE > NUN TUBE : cz. 2:

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ( ... ) Cenzura Braci Naczelnych pokazujących jak Axcelencje chcą Ich (z)BAWIĆ w ramach reKOLEKCJI.

  Trść obejmuje od lat prezentowany przez K* **** ************* *********** katolicki poziom...rozwiń całość

  ( ... ) Cenzura Braci Naczelnych pokazujących jak Axcelencje chcą Ich (z)BAWIĆ w ramach reKOLEKCJI.

  Trść obejmuje od lat prezentowany przez K* **** ************* *********** katolicki poziom naukowy PEDOgogicznej Roli Koscioła równy POŻAL SIĘ BOŻE i adekwatne stopnie naukowe od BARANKA Do OSIOŁKA!
  No i oczywiście OSTANIA DROGA (z)BAWIENIA - POGRZEB czyli ZABAWA W CHOWANEGO...

  Polecany też portal (z)BAWIENIA po wpisaniu w google NUN TUBE - Aminencjom wolno, a Wam NIE!

  Taka jest (s)CENA (z)BAWIENIA... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PEDOgogiczna ROLA KOŚCIOŁA czyli WINOWS GOOGLE > NUN TUBE: cz. 3:

  KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Obracając się w Świecie KANIBALIZMU(„wziął chleb... i rzekł =Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje=) i WAMPIRYZMU(„wziął kielich.. i rzekł =Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja=) i to...rozwiń całość

  Obracając się w Świecie KANIBALIZMU(„wziął chleb... i rzekł =Bierzcie i jedzcie - To Jest Ciało Moje=) i WAMPIRYZMU(„wziął kielich.. i rzekł =Bierzcie i pijcie - To Jest Krew Moja=) i to KANIBALIZMU z WAMPIRYZMEM urojonego- taka Ostatnia KUL-acja - bo: Ciało Pańskie nie jest ciałem - czyli Kanibalizm po wegetariańsku! -, a Krew Pańska nie jest krwią ...ZATRACA SIĘ POCZUCIE RZECZYWISTOŚCI panujące w Vatykańskiej Firmie od ponad 2000 lat,CO ZAWARŁ W SWOICH DZIEŁACH JP 2 „ŁĄCZĄC NIEBO Z ZIEMIĄ...”

  OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI, zapewniający, że chcą nas(z)BAWIĆ.I tu się nie pomylili, bo księŻULE z Axcelencjami na wieść o Związku klną na czym świat stoi – Kurrrr...ia Jego Mać - , a K* **** ************* *********** i ASC kroczy Drogą (z)BAWIENIA pokazując nawet Ludowi Bożemu jak łatwo można się (z)BAWIĆ:

  1)
  OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO, KS. MIECYZŁAW KRĄPIEC z półŚWIAT(ki)EM NAUKOWYM ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA!

  2)
  OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS.KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ),KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄ RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA... 
  W Kościele STAN WOJENNY i PRIMA APRILIS trwają wiecznie – wiecznie z kimś walczą i wszystkich oszukują... i wiecznie odstawiają SZOPOKĘ NA ŻYWCA wyznaczającą Początek DROGI (z)BAWIENIA

  Jednym słowem - Oni majom nie po KUL-ei w głowie, a w Niebie wszystko jest O GEY!

  Związek miał nawet proroczy sen:
  Po śmierci JP 2 spotkał się w Niebie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim
  - Padli sobie w ramiona i westchnęli z ulgą: "ALE IM DOPIER...śmy!"

  http://pomniki.files.wordpress.com/2010/03/pomniki-w-lublinie-123-640x480.jpg?w=640&h=480

  A co powiedział w Niebie Karol Wojtyła (JP 2) spotykając KOCHANKĘ i SYNA?
  O tym nawet PANU BOGU SIĘ NIE ŚNIŁO, a co dopiero NAUKOWCOM!
  A może ino to co KUMPLOM odprowadzając po Tajnym Spotkaniu IRUCHNĘ:
  - ZACZEKAJCIE, Ja tylko odprowadzę I - RUCHNĘ.

  W google wystarczy wpisać: Irena Kinaszeska i paPIESKIE (z)BAWIENIE w 100%!

  W imię czego ludzie robią z siebie takich idiotów? - Chyba jedynie "W Imię Ojca I Syna, I Ducha ŚW. ..

  Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: K* **** ************* *********** oraz K.Z. N.S.Z.Z. S.O.L.I.D.A.R.N.O.Ś.Ć. O.R.G.A.N.I.S.T.Ó.W. jak również K'Z' N'S'Z'Z' S'O'L'I'D'A'R'N'O'Ś'Ć' O'R'G'A'N'I'S'T'Ó'W' - czytać należy Związkowe wpisy pod artykułami.

  ( ... ) CENZURA Braci NACZELNYCH portalu pokazujących jak Amnencje chcą Ich (z)BAWIĆ...

  (PODPISANO:K* **** ************* *********** ) zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne