
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie zlokalizowany jest na skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy i jest typowym przykładem budownictwa obronnego z połowi XIV wieku.
Po przebudowie zamek stał się siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie, które funkcjonuje tu aż do dziś.
Obecnie w zamku znajduje się ekspozycja broni i uzbrojenia obronnego od X aż do XX wieku, można się tutaj również zaznajomić z dziejami obiektu.
Zwiedzanie tego obiektu jest płatne.

Zamek w Ogrodzieńcu
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.), to największy, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Rycerza”, „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy

Zamek Lipowiec
W zachodniej części Grzbietu Tenczyńskiego na Górze Zamkowej (362m npm) stoją ruiny Lipowca, zamku, którego historia sięga średniowiecza.
Z wyniosłej zamkowej wieży rozciąga się ku południowi daleki widok na okolice Zatora i Oświęcimia.
Przy sprzyjającej pogodzie można dojrzeć z jego wzgórza odległe Beskidy: Żywiecki, Śląski i Mały.
Zamek mieści się na terenie Etnograficznego Parku Nadwiślańskiego. To doskonałe miejsce na całodniową wycieczkę. Ponieważ po wizycie na zamku można się wybrać również do Skansenu w Wygiełzowie lub Dwór z Drogini,

Ruiny Zamku w Bydlinie
Ruiny Zamku w Bydlinie nie są zbyt popularne wśród turystów. Nie każdy wie, że w północnej części Bydlina leży zalesione zamkowe wzgórze zwane też Górą Święty Krzyż (od wezwania kościoła), na szczycie którego ostały się ruiny XIV-wiecznego zamku.
W słoneczne popołudnie warto wybrać się tam na spacer i podziwiać z góry piękne widoki jury.