
3. Cricoteka
Na wolnym powietrzu, na lustrzanym dziedzińcu budynku przy ul. Nadwiślańskiej, o godz. 21 zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego: „Wielopole, Wielopole”, opowiadającego o teatrze Tadeusza Kantora.

2. Muzeum Narodowe
W Gmachu Głównym (na zdjęciu) poza stałymi wystawami (m.in. „Wyspiański”) odbędzie się szereg akcji towarzyszących. Warto zwrócić uwagę na spotkanie o godz. 20 wokół obrazu Zofii Kulig oraz na specjalne oprowadzenie po budynku pod hasłem „Budow(l)a niepodległości” (godz. 19.30 i 22).
Z kolei w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka ożyją postacie ze średniowiecznych obrazów - dzięki baletowi Cracovia Danza (19 i 21.30), a o północy odbędzie się premierowy pokaz spektaklu baletowego „Gdy śmierć w taniec iść kazała”.
O godz. 20 pokazany zostanie XIV-wieczny rękopis ze zbiorów Biblioteki Czartoryskich.
W tym samym miejscu odbędzie się również pokaz cyklu portretów trumiennych autorstwa Leszka Sobockiego, jednego z najbardziej znanych polskich malarzy XX wieku, członka grupy Wprost - jako kontrapunkt do ekspozycji „Sala śmierci”.

1. Muzeum Archeologiczne
W tym roku instytucja ta zafunduje widzom powrót do przeszłości inny niż zwykle. Cofniemy się do 1858 roku, czyli roku otwarcia tej instytucji. Publiczność będzie mogła zobaczyć odtworzoną pierwszą wystawę muzeum. Wówczas obejrzało ją 17 tysięcy widzów. Ciekawe, jak będzie w tym roku.
Ale przez te „wrota przeszłości” - jak wystawę określił dyrektor instytucji, Jacek Górski (na zdjęciu) - wejdziemy w teraźniejszość, bowiem muzeum będzie prezentować najnowsze technologie służące badaniom archeologicznym.

Ps. Protest będzie!
Od kilku lat podczas tej Nocy protestują pracownicy muzeów, bibliotek i animatorzy kultury. Pod Muzeum Archeologicznym, gdzie zaplanowano inaugurację, stanie pikieta. Natomiast wbrew zapowiedziom nie będzie opóźnienia w rozpoczęciu pracy muzealników.
Więcej:
Noc Muzeuów w Krakowie pod znakiem... protestów