Trwa Powszechny Spis Rolny. Weź udział w konkursie

Materiał informacyjny Urzędu Statystycznego w Krakowie
W całej Polsce trwa obecnie Powszechny Spis Rolny 2020. Rolnicy odpowiadają na pytania dotyczące użytkowanych gruntów, hodowanych zwierząt, posiadanych maszyn rolniczych itd. Z okazji trwającego spisu teraz nasi Czytelnicy będą mogli wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami, którego celem jest popularyzacja spisu w Małopolsce. Sprawdź swą wiedzę o rolnictwie!

Tegoroczny spis rozpoczął się 1 września i potrwa do 30 listopada. Obejmuje wszystkie gospodarstwa w Polsce – rolników indywidualnych, jak i gospodarstwa prowadzone przez przedsiębiorstwa rolne. Dodajmy, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym odbywa się w tym roku spis rolny. Takie badania są prowadzone we wszystkich państwach Unii Europejskiej przynajmniej raz na 10 lat. Organizuje się je po to, by zaktualizować dane o rolnictwie i poznać zachodzące w nim zmiany. To pozwala lepiej monitorować i kształtować politykę rolną – krajową oraz wspólnotową.

Warto przy tym wspomnieć, że informacje przekazane przez rolników mają również wpływ na wysokość funduszy, jakie otrzymają oni na wsparcie swojej działalności. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą także ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej ich regionu, a tym samym opłacalność produkcji. – To niezwykle ważne badanie, ponieważ jego wyniki są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie i kompleksowo scharakteryzować polskie rolnictwo, a tym samym ma wpływ na jego rozwój – podkreśla Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie i zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego.

W jaki sposób rolnicy biorą udział w spisie? Podstawową metodą jest tzw. samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę Głównego Urzędu Statystycznego – spisrolny.gov.pl – uruchomić interaktywną aplikację i się do niej zalogować (zgodnie z instrukcją dostępną na tejże stronie). Jeśli zaś ktoś nie ma komputera lub dostępu do internetu, może udać się do gminnego biura spisowego – zorganizowano tam stanowiska komputerowe dla rolników biorących udział w spisie. Prócz tego można również zadzwonić na infolinię spisową: 22 279-99-99 (wew. 1) i wybrać opcję „Spisz się przez telefon” lub ustalić termin rozmowy z rachmistrzem. W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi.

Pytania, na jakie odpowiadają rolnicy (według stanu na 1 czerwca 2020 r.), są pogrupowane w 11 działów tematycznych: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów i inna; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie; ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów; aktywność ekonomiczna oraz chów i hodowla ryb. Nikt natomiast nie pyta rolników o majątek, zarobki czy wartość przychodów. Formularz spisowy zawiera pytania o składowe elementy gospodarstwa rolnego, ale wyłącznie w ujęciu procentowym i bez wskazywania wartości.

Sprawdź swą wiedzę o rolnictwie i wygraj nagrodę!

Z okazji trwającego Powszechnego Spisu Rolnego 2020 Urząd Statystyczny w Krakowie zorganizował konkurs dla naszych Czytelników. Rozpocznie się on na początku października i potrwa do połowy listopada. Celem konkursu jest promocja spisu w województwie małopolskim. Można w nim wygrać atrakcyjne nagrody, np. pióra Parkera, myszki bezprzewodowe, powerbanki, plecaki na laptopa i pendrive’y 128 GB.

Konkurs, którego patronem medialnym jest „Gazeta Krakowska”, będzie przebiegał dwutorowo – tak, by mogli wziąć w nim udział czytelnicy prasy drukowanej oraz internauci. Konkurs prasowy będzie polegał na tym, że w każdy piątek – począwszy od 2 października – w „Gazecie Krakowskiej” będzie publikowana informacja o konkursie, odsyłająca czytelnika na stronę internetową krakow.stat.gov.pl/powszechny-spis-rolny-psr-2020/konkursy, na której punktualnie w południe będzie się ukazywało pytanie konkursowe.

Na podobnych zasadach będzie się odbywał konkurs internetowy, ale w jego przypadku konkursowe pytanie na wyżej podanej stronie Urzędu Statystycznego w Krakowie będzie publikowane co niedzielę o godz. 12 – począwszy od 4 października. Oczywiście pytania w konkursie prasowym i internetowym będą się od siebie różnić.

Skoro o pytaniach mowa – będą one dotyczyć m.in. trwającego spisu rolnego (np. jego historii, celu itp.) oraz danych statystycznych związanych z rolnictwem (np. z liczbą gospodarstw rolnych w Małopolsce, pogłowiem zwierząt, uprawianymi roślinami). Nie zabraknie również ogólnych pytań dotyczących rolnictwa, np. produktów tradycyjnych wytwarzanych w Małopolsce, ras zwierząt hodowlanych itd.

W każdy piątek (w konkursie prasowym) i niedzielę (w konkursie internetowym) na stronie Urzędu Statystycznego w Krakowie będą publikowane nowe pytania, a zadaniem uczestników będzie podać odpowiedź, wypełniając stosowny formularz. Zasada jest taka, że liczy się kolejność zgłoszeń, czyli nagrodę wygrywa ten, kto jako pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe.

Konkurs potrwa sześć tygodni. Więcej informacji i regulamin można znaleźć na stronie https://krakow.stat.gov.pl/powszechny-spis-rolny-psr-2020/konkursy.

Paulina Szymczewska

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3