Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet znów wyszedł na ulice, protest w centrum Warszawy [ZDJĘCIA] Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Trybunał Konstytucyjny wydał w środę, 27.01.2021 r., uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 r. ws. przepisów aborcyjnych. Strajk Kobiet protestuje. Zapraszamy na relację na żywo.

Reakcja na opublikowanie wyroku TK ws. aborcji. Informacje - 27 stycznia 2021

22:12

Manifestacja przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego powoli dobiega końca. Na czwartek wieczór liderki protestu zapowiadają blokadę Warszawy w godz. 19.00-21.00.

22:07

Liderki Strajku Kobiet przed siedzibą TK rozmawiają ze zwolenniczkami i zwolennikami akcji protestacyjnej. Padają też niecenzuralne słowa przez megafony oraz wykonywane są gesty w stronę pustego budynku TK.

22:00

RPO Adam Bodnar w oświadczeniu napisał: "Uzasadnienie wyroku TK to narastający dramat kobiet. Państwo chce dalej ograniczać ich prawa, narażać życie, skazywać na tortury. Tej ofensywie sprzeciwia się społeczeństwo obywatelskie. Apeluję do policji, aby uszanowała prawo obywateli do spontanicznego, pokojowego protestu".

21:50

"Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie widzą nic o ochronie zdrowia, o edukacji, o gospodarce, o tym jak wspierać przedsiębiorców. Oni się zajmują aborcją i kobietami, dlatego że nic nie potrafią" - mówiła w Kropce Nad I Marta Lempart.

21:40

Protestujący zameldowali się w okolicy siedziby Trybunału Konstytucyjnego przy al. Jana Chrystiana Szucha.

21:20

Na jutro zapowiadana jest blokada Warszawy w godzinach 19-21.

20:43

Strajk Kobiet kieruje się spod siedziby Prawa i Sprawiedliwości ponownie na Rondo Praw Kobiet, gdzie manifestacja ma się zakończyć. OSK poinformował, że protesty dzisiaj odbywają się w 47 miastach, między innymi w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, czy Bydgoszczy.

20:20

"Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

20:10

Strajk Kobiet z centrum udaje się pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na ulicy Nowogrodzkiej.

19:57

19:37

Protestanci przeszli z placu Na Rozdrożu na plac Trzech Krzyży, a teraz zmierzają w stronę centrum Warszawy. Na miejscu obecni są funkcjonariusze policji. "W związku zablokowanym przejazdem w rejonie Nowego Światu, placu Trzech Krzyży i Alej Ujazdowskich trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi - ostrzega komunikat Warszawskiego Transportu Publicznego.

19:29

Jedyne, czego PO się trzyma, to kryterium ulica-zagranica i kłamstwa - mówiła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. - Jeszcze dzisiaj nastąpi publikacja wyroku w Dzienniku Ustaw. Musimy się z tym obszernym dokumentem zapoznać i dokonać bardzo rzetelnej, wnikliwej i poważnej analizy. Kiedy ją zakończymy, przedstawimy swoje stanowisko w tej sprawie - dodała.

19:16

Do opublikowania uzasadnienia wyroku odniósł się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Cyniczni panowie uznali, że zamiast tłumaczyć się z chaosu w organizacji szczepień, zaniedbania zakupu odpowiedniej liczby szczepionek, braku panowania nad sytuacją w służbie zdrowia i dramatycznej sytuacji przedsiębiorców – wyprowadzą kobiety na ulice" - napisał.

19:02

W proteście biorą także udział politycy. - Pod budynkiem TK, po pseudowyroku, pseudotrybunału. Jest nas tu coraz więcej. Bo MAMY DOŚĆ! - napisała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

18:52

18:36

Każdy lekarz i lekarka, która będzie postępować uczciwie, dostanie od nas pomoc, bo wiemy, że polskie państwo będzie się na nim, na niej mściło - zapowiedziała pod budynkiem TK Marta Lempart. – Kiedy ktoś nie nadaje się do czegokolwiek, to jest zdolny do wszystkiego – dodała odnosząc się do rządu Prawa i Sprawiedliwości.

18:18

Pierwsi uczestnicy strajku kobiet zaczęli się już gromadzić pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego.

18:03

17:36

Tym razem idźcie tak, by zostawiać ślady. Wyraźcie swój gniew tak jak uważacie. To nie my zaczęłyśmy – powiedziała na konferencji prasowej Marta Lempart ze Strajku Kobiet.

17:00

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu wyrok zostanie opublikowany jeszcze dzisiaj w Dzienniku Ustaw.

16:30

Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 roku ws. przepisów aborcyjnych. Liczący 153 strony dokument sprawia, że wyrok jest bliski wejścia w życie. Zacznie obowiązywać dopiero po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, co ma nastąpić jeszcze dzisiaj. Demonstracja przeciwko wyrokowi odbędzie się w środę o godz. 18.30 pod gmachem TK.

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. Zgodnie z decyzją TK, aborcja w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z konstytucją.

W środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie dot. wyroku z października. Zdaniem ekspertów, pozostawia ono pole do pewnej interpretacji, ponieważ zapisano, że aborcja jest dopuszczalna "w przypadku, gdy duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki".

„W ocenie Trybunału, art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r. nie pozwala przyjąć, że duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ma stanowić podstawę do automatycznego domniemania naruszenia dobrostanu kobiety ciężarnej, zaś samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka takimi wadami ma charakter eugeniczny. W przepisie tym zabrakło odniesienia do mierzalnych kryteriów naruszenia dobra matki uzasadniających przerwanie ciąży, czyli takiej sytuacji, w której nie można byłoby od niej prawnie wymagać poświęcenia danego dobra prawnego. Wobec powyższego, Trybunał uznał ograniczenie prawnej ochrony życia w drodze art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r. za niespełniające wymogów przydatności, konieczności oraz proporcjonalności sensu stricto. Trybunał Konstytucyjny, oceniając art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r., stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia” – napisano w uzasadnieniu wyroku TK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska