Tusk stawi się w prokuraturze. Jego zwolennicy powitają go w Warszawie kwiatami

Witold Głowacki
Donald Tusk będzie w środę odpowiadał w sprawie, która miała miejsce, gdy pełnił funkcję premiera
Donald Tusk będzie w środę odpowiadał w sprawie, która miała miejsce, gdy pełnił funkcję premiera Arkadiusz Biernat
Donald Tusk będzie w środę zeznawał w prokuraturze. Tego przesłuchania z pewnością nie da się oddzielić od polityki. PiS będzie czekać na Tuska z kolejnymi oskarżeniami, zwolennicy szykują natomiast kwiaty.

Donald Tusk: W Polsce jestem wrogiem numer jeden

polskatimes.pl/x-news

Donald Tusk przyjeżdża w środę do Warszawy. W warszawskiej prokuraturze okręgowej przewodniczący Rady Europejskiej i były premier ma zostać przesłuchany jako świadek w śledztwie przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - generałom Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi. Były premier ma odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, czy autoryzował współpracę SKW ze służbami Rosji, jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem i logistyką misji zagranicznych polskiej armii, i o sytuację po katastrofie smoleńskiej.

Tusk był już wezwany na przesłuchanie 15 marca, poinformował jednak prokuraturę, że nie może się stawić - przedstawiał wtedy Parlamentowi Europejskiemu informację ze szczytu Unii Europejskiej. Był to ten sam szczyt, na którym Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej wbrew sprzeciwowi premier Beaty Szydło, dlatego wieść o wezwaniu przez śledczych była dość powszechnie interpretowana jako ruch motywowany politycznie. Prokuratorzy tłumaczyli się wtedy, że wezwanie zostało wysłane odpowiednio wcześniej i że termin został celowo wyznaczony dopiero po kluczowym dla kwestii wyboru Tuska szczycie Unii. Prokuratorzy mieli uznać, że przesłuchiwanie go przed szczytem „byłoby niezręczne” - pisała, opierając się na nieoficjalnych informacjach, „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj także: Trójpodział władzy fikcją w Polsce?

Nie jest jednak tajemnicą, że obóz władzy od początku kadencji szuka sposobu na uderzenie w Tuska. Pośrednio także temu służyć ma działanie komisji śledczej ws. afery Amber Gold, pod koniec marca zaś Antoni Macierewicz złożył w prokuraturze zawiadomienie, w którym oskarża Tuska o dopuszczenie się do „zdrady dyplomatycznej” po katastrofie smoleńskiej. Tu jednak pamiętajmy, że wezwanie na środę dotyczy innego śledztwa, wciąż nie wiemy, jak departament wojskowy Prokuratury Krajowej, do którego wpłynął dokument, ustosunkuje się do zawiadomienia szefa MON.

PiS podejmował też przeciw Tuskowi akcje o charakterze stricte politycznym. Tą ostatnią - i zarazem najszerzej zakrojoną - była właśnie próba zablokowania odnowienia jego kadencji jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Sprzeciw Beaty Szydło i polskiego rządu nic tu jednak nie dał, Tusk został wybrany stosunkiem głosów 27:1. Cała akcja okazała się dla PiS bardzo kosztowna w polityce wewnętrznej. Polacy nie przyjęli intencji Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie, kolejne badania wskazywały, że nie chcą, by Tusk stracił stanowisko, i nie rozumieją determinacji obozu władzy w tej materii.

Dlatego szarża na Tuska miała dla PiS określoną cenę. Choć po feralnym dla obozu władzy szczycie Unii notowania partii rządzącej spadły tylko nieznacznie, to jednak wyraźnie pogorszyły się oceny premier Beaty Szydło. Jednocześnie - co chyba jeszcze ważniejsze - zdecydowanie wzmocniły się sondaże Platformy Obywatelskiej, która w tym momencie może już jednoznacznie określać się mianem drugiej siły politycznej w Polsce i zarazem największej partii opozycyjnej. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny okazało się w ten sposób głównym beneficjentem popularności swego byłego szefa. Zarazem zyskaliśmy dość mocne dowody, że krajowy potencjał polityczny byłego premiera wciąż pozostaje bardzo mocny. Z punktu widzenia „tu i teraz” to właśnie Tusk wydaje się tym politykiem, który w perspektywie wyborów 2019 i 2020 r. mógłby najpoważniej zagrozić PiS - czy to jako kandydat na prezydenta, czy też jako - kto wie - lider tzw. zjednoczonej opozycji. PiS z całą pewnością będzie temu zagrożeniu przeciwdziałał, wszelkimi dostępnymi środkami.

Czytaj także: PiS potknie się na zmianach w sądach?

Przez opozycję parlamentarną i pozaparlamentarną wezwanie Tuska do prokuratury jest więc dość zgodnie interpretowane jako kolejny akt polowania PiS na byłego premiera. Zapewne między innymi stąd wziął się pomysł zwolenników Donalda Tuska, by w dniu przesłuchania powitać go na Dworcu Centralnym. Tusk przyjedzie tam w środę pociągiem z Trójmiasta. Pendolino z Gdyni ma wjechać na Centralny o godz. 10.40.
Przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera chcą witać posłowie Platformy, ale też działacze KOD. O udział w powitaniu Tuska zaapelowała na Facebooku Krystyna Janda. „Niektórzy chcą mu odebrać prawo do występowania pod biało--czerwoną flagą. Byłoby dobrze, gdybyśmy go przywitali wszyscy tego dnia, zamanifestowali jedność z Europą” - mówi aktorka w krótkim nagraniu opublikowanym na swoim profilu.

Skala zainteresowania wydarzeniem na Facebooku nie jest jak dotąd oszałamiająca, udział zadeklarowało około 400 osób. Ale jeśli plan wypali, polityczna siła dworcowego powitania Tuska może być całkiem spora, podobnie jak towarzysząca jej symbolika. W zestawieniu ze świeżymi obrazami porozbijanych limuzyn Beaty Szydło i Antoniego Macierewicza widok „prezydenta Europy” skromnie wysiadającego z pociągu może być wymowny. A jeśli uda się zebrać odpowiednio wielu uczestników, to i historyczne porównania z przyjazdem Piłsudskiego do Warszawy mogą być znacznie lepiej uzasadnione, niż ma to miejsce w tej chwili w ustach polityków opozycji i komentatorów.

„Kwiecień plecień: 16 - Święta w domu, 19 - prokuratura w W-wie, 22 - sześćdziesiąte (!) urodziny. Niezły maraton. Do zobaczenia na trasie” - pisał Tusk na Twitterze. Wygląda na to, że na powitanie na Dworcu Centralnym miałby ochotę. Nieco wcześniej były premier, także na Twitterze, jednoznacznie zdystansował się od innego pomysłu uczczenia własnej osoby - czyli od planu zorganizowania manifestacji poparcia dla niego w dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej. „Wierzę w dobre intencje organizatorów wiecu poparcia dla mnie, ale uważam, że data 10.04 jest wysoce niefortunna” - pisał na początku kwietnia.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądać powitanie Tuska na dworcu, po nim były premier będzie się jednak musiał udać do prokuratury. Śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi wojskowy pion Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zarzut sformułowany jest tak, jakby chodziło o rodzaj zdrady - to „przekroczenie uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów”. W rzeczywistości jednak najważniejsze są tu te pierwsze słowa - prokuratura chce stawiać byłych szefów SKW przed sądem nie za żadną współpracę z obcymi służbami, tylko za „przekroczenie uprawnień” - co jest zagrożone karą więzienia do trzech lat. W dodatku zarzuty dotyczą przede wszystkim umowy z Rosją dotyczące zaplecza logistycznego i transportu polskich żołnierzy na misjach zagranicznych - przede wszystkim w Afganistanie. Śledztwo jest utajnione - ma w nim być poruszany także wątek ewentualnej umowy o współpracy z FSB po katastrofie smoleńskiej (nie informowano publicznie, czy taka umowa kiedykolwiek została podpisana, czy raczej była rozważana jako jedna z potencjalnych możliwości).

Tusk ma w tym śledztwie status świadka, nietrudno się jednak domyślić, że będzie świadkiem kluczowym. To on będzie zeznawał w sprawie „wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów” i to od jego słów zależy, czy główne zarzuty stawiane generałom z SKW będą się mogły w ogóle utrzymać. I bez tego jednak można mieć wątpliwości. Pytany przed prawie rokiem o zarzuty prokuratorów przez „Gazetę Wyborczą” Nosek odpowiadał tak: „Kiedy nasze wojska stacjonowały w Afganistanie, żywność do większości baz natowskich dostarczały rosyjskie firmy cateringowe. Na Bliskim Wschodzie - w Libanie i w Syrii - w ramach misji ONZ Rosjanie zapewniali transport lotniczy”. Mówił także o opcji transportu kolejowego przez Rosję rozważanej, gdy zapadła decyzja o wycofaniu polskich żołnierzy z Afganistanu.

Nie wiemy, jakie argumenty mają tu prokuratorzy. Niezależnie od losów tego śledztwa możemy mieć jednak pewność: to wezwanie Tuska na przesłuchanie do Polski z pewnością nie będzie tym ostatnim. Otwarte pozostaje za to pytanie, czy aby na pewno te wezwania odniosą taki skutek polityczny, jakiego oczekiwałby obóz władzy. Pierwszy na to test czeka nas w środę rano na warszawskim Dworcu Centralnym.

Wideo

Materiał oryginalny: Tusk stawi się w prokuraturze. Jego zwolennicy powitają go w Warszawie kwiatami - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 118

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Zniszczyć człowieka.

g
gość

Zniszczyć człowieka.

G
Gość

PIS i PO oraz kanapowych partyjek nie zmieni faktu do czego doprowadziły ich rządy

W
Wawel

a czy zimny Lech tesz przyleci z Wawelu?????? Tak z ciekawosci!!!

k
kapolski

Co te idioty od niego chca? Sami powinni stanac przed sadem.

.

Bul Komoruski to WSI-wy typek
UN (gość) 18.04.17, 19:56:52

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1
TW. Litwin kolekcjoner obrazkow, sokowirowek,prostaczek skaczacy PO krzeslach, mieszkajacy w mieszkaniu wynajetym z naszych podatkow. A posiada swoje ktore wynajmuje-ot caly Bul Komoruski

U
UN trzeźwy

urzekła mnie twoja PISia historia

A
AJB

Ja cię prosta tutko o plagiat oskarżę! PISeł Kurdupel PAN też miał z plagiatem kłopoty!:)

A
AJB

Zwana także chorobą wysokiego (169 w kapeluszu i po PISo namoczeniu) Kaczora Dyktatora!;)

A
AJB

ty masz muzg? Ten sznurek PISomiędzy uszami? To tylko proteza, skunksi PISomiocie, niech cię to nie zmyli, on służy do podtrzymywania słuchów coby ci kapelutek na te wytrzeszczone jak u żaby i kaprawe kurduplowe łoczęta nie spadał! ;)

.

nie tvn, wyborcza tylko WIEDZA

G
Gość

1) zadłużanie Polski na niespotykaną dotąd skalę
2) zrujnowne TK
3) podzieleni Polacy i zaburzona demokracja jak na Białorusi
4) odpływ kapitału
5) leki na raka zdrożały
6 )likwidacja gimnazjow a co a tym idzie, chaos i dalsze zadluzanie
7 ) Lex Szyszko
8 ) skok na spolki skarbu panstwa
9 ) wyczyny misiewicza
10 ) papierowe smiglowce min. maciewicza
11 ) demontaz armii
12) afera SKOK
13) splacanie dlugow wobec ojca Rydzyka
14) przyjecie budzetu na sali kolumnowej
15) zakaz aborcji
16 ) wstrzymane inwestycje
17 ) zatrwazajacy stan sluzby zdrowia
18 ) 500 plus jako wspieranie patologii i nie dla kazdego jak bylo obiecywane
19) zaklocanie zasad wolnego handlu w niedziele
20 ) brak nowych autostraad
21) marnotrawienie pieniedzy publicznych
22) podrozenie akcyzy itd
23) porzucenie budowy eelktrowni atomowej
24) oszukani rolnicy i frankowicze
25) miesiączki 10 dni
26) pis rujnuje praworządność w naszym kraju
27) niszczenie sądownictwa
28 )Kwota wolna liczona inaczej
29 ) aresztowania polityczne i próby ograniczenia możliwości manifestacji
30 ) gospodarka leci na łeb na szyję

PiS wygrał demokratycznie wybory, ale wcale demokratycznie nie rządzi.........

G
Gość

Oto dokonania Ryzego ... ( sryżego ) nie ma takiego słowa jak ryży
As (gość) 18.04.17, 20:10:07

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1
8 LAT RZĄDÓW PO-PSL, 8 LAT AFER ( w twoim pustym łbie cwelu )
Znalezione w Internecie: ( i skopiowane jak zwykle )
1) Afera taśmowa ( w snach )
2) Mega Afera lekowa ( w snach )
3) Afera hazardowa
4) Afera wyciągowa
5) Afera stadionowa
6) Afera autostradowa
7) Afera stoczniowa
8) Afera AmberGold ( Kaczyński ma o tym obsesje, to i lemingi mowia to samo )
9) Afera Elewarru
10) Afera z informatyzacją MSW
11) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
12) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
13) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
14) Ratyfikacja antyrodzinnej i genderowej konwencji antyprzemocowej.
15) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
16) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
17) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
18) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
19) Podniesienie VAT-u na wszystko
20) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
21) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
22) Podniesienie akcyzy na paliwo
23) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
24) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
25) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
26) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
27) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
28) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
29) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
30) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
31) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
32) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
33) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
34) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
35) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
36) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
37) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
38) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
39) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
40) Gdy bezrobotny ukradnie batonika z supermarketu to wsadzją go do aresztu na miesiąc ( 1 dzień w areszcie 45 zlotych ! ) i jeszcze sprawę sądową robią ,a temu który narobił przekrętów na miliony euro pozwalają uciec za granicę albo pozostać bezkarnym,bo znajdzie sobie takich prawników którzy go wybronią ze wszystkiego.
I wiele wiecej TAK JESZCZE WIĘCEJ
41) zadłużanie Polski na niespotykaną dotąd skalę
42) zrujnowne TK
43) podzieleni Polacy i zaburzona demokracja jak na Białorusi
44) odpływ kapitału
45) leki na raka zdrożały
46 )likwidacja gimnazjow a co a tym idzie, chaos i dalsze zadluzanie
47 ) Lex Szyszko
48 ) skok na spolki skarbu panstwa
49 ) wyczyny misiewicza
50 ) papierowe smiglowce min. maciewicza
51 ) demontaz armii
52) afera SKOK
53) splacanie dlugow wobec ojca Rydzyka
54) przyjecie budzetu na sali kolumnowej
55) zakaz aborcji
56 ) wstrzymane inwestycje
57 ) zatrwazajacy stan sluzby zdrowia
58 ) 500 plus jako wspieranie patologii i nie dla kazdego jak bylo obiecywane
59) zaklocanie zasad wolnego handlu w niedziele
60 ) brak nowych autostraad
61) marnotrawienie pieniedzy publicznych
62) podrozenie akcyzy itd
63) porzucenie budowy eelktrowni atomowej
64) oszukani rolnicy i frankowicze
65) miesiączki 10 dni

U
UN

ale PISowcy tak maja, narozrabiają przez cały dzien i pozniej kika dni ich nie bedzie.

a
as

lepszy tvn niz tvpis kretynie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3