Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tydzień dla Serca" w SPSK4 w Lublinie. Studenci bezpłatnie zmierzą puls i nauczą jak to prawidłowo robić

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Engin Akyurt/pixabay/zdjęcie poglądowe
W poniedziałek i wtorek studenci Uniwersytetu Medycznego zapraszają wszystkich chętnych, którym bezpłatnie zbadają puls oraz przeszkolą, jak samemu, skutecznie i bez żadnych urządzeń zmierzyć tętno.

Choroby układu krążenia stanowią coraz większe zagrożenie. Co roku z ich powodu umiera około 178 tys. Polaków. Z racji obchodzonego w kwietniu ogólnopolskiego "Tygodnia dla Serca" Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia swojego pulsu w celu poszukiwania bezobjawowych zaburzeń rytmu serca.

– Jak najczęstsze monitorowanie pulsu u osób bez widocznych objawów zaburzeń rytmu serca jest zalecane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem jest wykrywanie bezobjawowych a potencjalnie groźnych zaburzeń rytmu. Najczęściej w ten sposób można wychwycić epizody migotania przedsionków – informuje prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, lekarz kierujący klinicznym oddziałem Elektrokardiologii SPSK nr 4 w Lublinie.

W poniedziałek i wtorek (22-23 kwietnia) w godzinach od 8 do 14 na wszystkich zainteresowanych będą czekali członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Będzie można ich znaleźć w holu głównego budynku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Studenci będą sprawdzać puls manualnie i za pomocą pulsoksymetru oraz szkolić, jak samemu, skutecznie i bez żadnych urządzeń zmierzyć tętno.

– Osoby, u których migotanie występuje, mają pięciokrotnie zwiększone ryzyko udaru. Znajdując takie osoby i wdrażając odpowiednie leczenie, chronimy je przed możliwym udarem mózgu, który mógłby wystąpić w niedługiej perspektywie – podkreśla prof. Andrzej Głowniak.

Prawidłowy puls u dorosłego powinien mieścić się w przedziale 60-100 uderzeń na minutę. Normy tętna zależą od wielu aspektów. Na wartość wpływa wiek, kondycja fizyczna, a także przyjmowane leki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski