Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tymbark. Na górze Łopień powstanie pierwszy nowoczesny schron turystyczny. Zaprezentowano wizualizacje

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Schron na górze Łopień. Projekt wykonany przez pracownię 55 Architekci z Limanowej.
Schron na górze Łopień. Projekt wykonany przez pracownię 55 Architekci z Limanowej. Małopolska Organizacja Turystyczna
Góra Łopień w gminie Tymbark będzie pierwszym miejscem na mapie województwa, gdzie wybudowany zostanie nowoczesny schron turystyczny. Obiekt ma służyć turystom wybierającym się na dłuższą wędrówkę po Beskidzie Wyspowym. Będą mogli tam przenocować, ale również schronić się w przypadku załamania pogody. Przedstawiono już pilotażowy projekt schronu. Jego autorem jest biuro 55 Architekci, którzy mają na swoim koncie między innymi projekt platformy widokowej na Woli Kroguleckiej oraz Enklawy przyrodniczej „Bobrowisko”, które stały się hitami turystycznymi.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Budowa schronów turystycznych uzupełniających sieć schronisk to nowy pomysł realizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną oraz Województwo Małopolskie.

Samorząd województwa jest w tym momencie w trakcie procesu pozyskania środków finansowych na realizację planowanych inwestycji, ale już zaprezentowany został projekt pierwszego budynku.

W tworzeniu koncepcji inspiracją były podobne obiekty od lat funkcjonujące między innymi w Alpach. Łopień, którego szczyt położony jest na wysokości 951 metrów n.p.m został wybrany jako pierwsze miejsce, gdzie powstanie modelowy schron.

- Wybraliśmy tę górę, bo wiemy, że Beskid Wyspowy przeżywa kilkukrotne zwiększenie ruchu turystycznego w ostatnim czasie. Jest to też część Małopolskich Beskidów, która posiada mniej rozbudowaną bazę turystyczną - mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Zaprezentowane wizualizacje robią wrażenie. Nowe schrony będą miały powierzchnię 24 metrów kwadratowych i sześć wnęk do spania. Jego konstrukcja natomiast będzie drewniana.

Obiekty będą też bezobsługowe i przeznaczone głównie dla turystów wykwalifikowanych. Ich stworzenie miałoby pozytywnie wpłynąć na przedłużenie długości pobytu na szlakach Beskidu Wyspowego.

- Teraz modne stały się wycieczki jednodniowe, ale mimo wszystko zależy nam na turystach z innych regionów naszego kraju. Przyjazdy z Warszawy do południowej Polski na jeden dzień w sposób naturalny raczej rzadko są praktykowane, a tego typu schrony mogłyby pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie istniejącymi już schroniskami górskimi - zaznacza Biedroń.

Dodatkową funkcją obiektów ma być podniesienie bezpieczeństwa turystów. Umożliwiać będą bowiem schronienie przy załamaniu pogody, która w górach często się zdarza. MOT chciałby, aby były też innowacyjne i zgodnie z założeniami mają wyglądać inaczej niż te budowane dotychczas.

- Odchodzimy od formuły preferowanej do tej pory. W górach budowanych jest wiele obiektów, które szpecą krajobraz. My chcielibyśmy szukać nowatorskich rozwiązań i pójść w kierunku budowy obiektów podobnych jak w Alpach czy Skandynawii - informuje prezes MOT.

Obiekt, który powstanie w Łopieniu będzie eksperymentem, który ma wyznaczać nowe trendy w tej dziedzinie. Pierwszy schron będzie prototypem, co wcale nie oznacza, że wszystkie mają wyglądać tak samo.

Jak podkreśla prezes MOT ten przykład ma otworzyć dyskusje na ten temat. Kolejne schrony, których budowa finansowana będzie ze środków wojewódzkich i europejskich mają być udoskonalane tak, aby trafiały w potrzeby i oczekiwania.

- Nie chcemy odtwarzać pomysłów z XIX wieku i stworzyć kolejny obiekt tani i nieestetyczny. Szukamy czegoś, co pasuje do gór, będzie odpowiadać turystom, a jednocześnie nie chcemy, aby były to szopy budowane od 200 lat - zaznacza Biedroń i dodaje, że nowoczesny wygląd tych obiektów nie oznacza, że będą dużo droższe w wykonaniu.

Punkt zostanie zlokalizowany na wschodniej ścianie góry. Z tego miejsca łatwo dostępna jest bowiem Przełęcz Rydza-Śmigłego, Mogielica i Gorce, co ma zachęcać do wydłużenia pobytu, a co za tym idzie - korzystania ze schronisk. Zwolennikiem pomysłu jest też marszałek Witold Kozłowski.

- Niewątpliwie, turystyczne szlaki górskie stanowią oś, wzdłuż której powinna funkcjonować odpowiednia infrastruktura towarzysząca, dostosowana zarówno do warunków terenowych i natężenia ruchu turystycznego, jak i do specyficznych warunków atmosferycznych panujących w górach. Brakuje obiektów stałych, pozwalających turystom na odpoczynek, nocleg czy schronienie - przyznaje marszałek.

Królowa Beskidu Wyspowego - Mogielica. Ciekawa, weekendowa w...

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska