Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy najcenniejsze eksponaty krakowskich muzeów

A. Agaciak, M. Wrzos
Osiołek Palmowy z XVI w.
Osiołek Palmowy z XVI w. materiały promocyjne
Miejscy urzędnicy wypowiedzieli wojnę turystycznym stereotypom, według których Kraków to głównie Wawel i Sukiennice. Chcą, aby do naszego miasta przyjeżdżało się także dla muzeów i ich niezwykłych eksponatów. Przewodnicy mają jednak wątpliwości, czy takie hity przyciągną turystów.

Urzędnicy miejscy stworzyli sześć szlaków muzealnych, które już są reklamowane w 10 miastach europejskich, m.in. Paryżu, Londynie, Berlinie, Pradze i Kordobie. Turyści poznają dzięki nim m.in. "Hity krakowskich muzeów". Zobaczą np. Osiołka Palmowego z XVI wieku czy skarb muzeum archeologicznego - trzymetrowy kamienny posąg Światowida z IX w. - My zapraszamy z kolei do obejrzenia kolekcji, takich jak szopki krakowskie, zegary czy szklane klisze - wymienia Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego.

Katarzyna Gądek, dyrektor Biura Marketingu Turystycznego Miasta zapewnia, że zainteresowanie tego typu ofertą jest na świecie ogromne. Przewodnicy są bardziej sceptyczni. - To sentymentalne spojrzenie muzealników, którzy znają wartość swoich skarbów - komentuje Sławomir Jóźwik. - Turyści, wskazując hity wybraliby trochę inne eksponaty - duże i sensacyjne, na przykład "Hołd pruski". Ja do listy dodałbym portrety dzieci Wyspiańskiego, jeden z najstarszych globusów w Collegium Maius - dodaje przewodnik po Krakowie.

W nowej formie reklamowania miasta wzięło udział ponad 20 muzeów nie tylko z Krakowa, ale także z Wieliczki, Niepołomic i Pieskowej Skały. - Projekt jednak ma charakter otwarty, więc oferta będzie poszerzana. Już jesienią dołączą do niego podziemia Rynku Głównego, o których w ofercie tylko wspominamy, nieco później Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka - wylicza dyrektor Gądek.

Wytypowane przez krakowskich urzędników szlaki muzealne prowadzą po zamkach Małopolski, śladami kultury żydowskiej, pozwalają przenieść się w czasy Młodej Polski, zobaczyć, jak wyglądało życie w Krakowie w dawnych czasach. Projekt jest dofinansowany z funduszy unijnych. Kraków zdobył na ten cel 1 mln 250 złotych. Prawie 650 tysięcy dołoży z miejskiej kasy. W sierpniu szlaki będą reklamowane także w mediach zagranicznych. Usłyszą o nich m.in. Austriacy, Belgowie, Francuzi czy Hiszpanie.

Dziesięć hitowych eksponatów krakowskich muzeów

1. Mikrosamochód Smyk z lat 50. XX wieku - Muzeum Inżynierii Miejskiej.
2. Srebrny Kur, najcenniejszy klejnot Bractwa Kurkowego - Celestat
3. i 4. Posąg Światowida i sarkofag egipski - Muzeum Archeologiczne
5. i 6. Tarcza ruska z 1895 r. Berełko burmistrzów krakowskich - Krzysztofory
7. Najstarsza szopka krakowska z końca XIX w. - Muzeum Etnograficzne
8. Podróżny aparat fotograficzny - Muzeum Historii Fotografii
9. Róg Bractwa Kopaczy (1534 r.) - Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
10. Rzeźba Madonny z Krużlowej - Pałac Erazma Ciołka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska