MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Poznański ma 105 lat. Jubileusz świętują aż cztery uczelnie w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rozpoczęły się obchody 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego
Rozpoczęły się obchody 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego Grzegorz Okoński
Uniwersytet Poznański ma już 105 lat. Jubileusz świętują cztery poznańskie uczelnie wywodzące się z niego, rozwijające się i inwestujące. Wszystkie cztery uczelnie także deklarują prace na rzecz akademickiego ośrodka, jakim stał się Poznań.

Poznańskie uczelnie świętują 105. jubileusz

Uhonorowano pierwszą profesorkę

Sto pięć lat temu, 7 maja 1919 roku powstała Wszechnica Piastowska, przemianowana później na Uniwersytet Poznański. W latach pięćdziesiątych wyodrębniły się z niego samodzielne Szkoły Wyższe – Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego, a on sam, 24 grudnia 1955 roku przekształcił się w Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Obchody 105-lecia rozpoczęły się od konferencji przedstawicieli władz czterech uniwersytetów i nadania sali VII w Collegium Minus imienia pierwszej profesorki Uniwersytetu, Ludwiki Izabeli Dobrzyńskiej-Rybickiej.

– To okazja, by zamyślić się nad przeszłością i pomyśleć o przyszłości – mówiła prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Skrót UAM nie bez powodu osobiście tłumaczę jako Uniwersytet Ambitny i Mocny. Cieszymy się ze znakomitej współpracy z uczelniami poznańskimi, mamy wspólne inicjatywy i wspólnie pracujemy nad koncepcją akademickiego Poznania. W przypadku zapewnienia pomocy ministerstwa i wprowadzenia odpowiednich przepisów, dotyczących m.in. wspólnej dydaktyki, możemy myśleć o federalizacji uczelni poznańskich. Zakończyliśmy ostatnio dwie inwestycje – Dom Studencki Meteor i otwierane 7 maja Collegium Rubrum UAM.

UAM ma być bardziej cyfrowy

W ostatnim czasie UAM przetrwał pandemię i trudny czas związany z wojną na Ukrainie, a prof. Bogumiła Kaniewska mówi, że uczelnia zamknęła ubiegły rok z pozytywnym wynikiem finansowym i ma dobre perspektywy.

Pani rektor stawia uczelni za cel w przyszłości lepsze dostosowanie do wymogów cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji Uniwersytetu, wykorzystanie sztucznej inteligencji jako skutecznego narzędzia, zacieśnianie współpracy między uczelniami, czy odmłodzenia kadr – otwarcia na młodych badaczy. Na rozwiązanie czeka też kwestia archiwum uniwersyteckiego (są zbiory, ale nie ma budynku), czy uporządkowania spraw nieruchomości. Obecnie na kierunkach i specjalnościach UAM studiuje 30 tysięcy studentów, a pracuje 3 tysiące pracowników naukowych.

UPP chce być bardziej międzynarodowy

O dobrym ostatnim okresie mówi też prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który pochwalił się rekordową ilością środków ze źródeł zewnętrznych, przeznaczonych na projekty badawcze, oddaniem w ubr. Uniwersyteckiego Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt, a także biogazowni i jedynej w Polsce biometanowni.

– Uniwersytet Przyrodniczy zamierza rozwijać dydaktykę nauk przyrodniczych i rolniczo-leśnych, by stać się pod ich względem liderem w kraju i znaczącym naukowym ośrodkiem międzynarodowym – zapewnił prof. Krzysztof Szoszkiewicz.

Na AWF postępuje modernizacja

Akademia Wychowania Fizycznego również rozwija się i inwestuje, m.in. przywracając dawną świetność swojej głównej siedzibie przy ul. Królowej Jadwigi. Jak mówi prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, studenci chcą tu studiować m.in. w katedrze dietetyki – najczęściej wybieranej spośród polskich uczelni, z powodzeniem korzystają ze zmodernizowanych pracowni naukowo-dydaktycznych na kierunku fizjoterapii. Uczelnia zamierza wybudować obiekt lekkoatletyczny i termomodernizować obiekty zamiejscowe.

UMP chwali się wynikami

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu prowadzi bardzo ważną inwestycję: budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, z blokami operacyjnymi i największym w Wielkopolsce Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. W kwietniu otwarto tu Izbę Przyjęć. Kolejne elementy szpitala będą budowane i oddawane w ciągu czterech lat. Jak mówi prof. dr hab. Ewa Wender – Ożegowska, prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, to szpital nowoczesny i doskonale zaprojektowany.

26173377

– Od lat nasi studenci uzyskują najlepsze w kraju wyniki egzaminów państwowych, jesteśmy w pierwszej trójce uczelni w Polsce – zapewnia prof. Ewa Wender-Ożegowska.

Pani prorektor przypomniała również, że w czasie intensywnej walki z pandemią koronawirusa w szpitalu tymczasowym i laboratorium pracowali nie tylko pracownicy naukowi uczelni, ale również ponad 1300 studentów-wolontariuszy.

7 maja wspólne posiedzenie senatów poznańskich uczelni

We wtorek 7 maja w ramach obchodów 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego rektorzy i senaty czterech jego uczelni złożą kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza na dziedzińcu PTPN, po czym w uroczystych strojach przejdą na plac Mickiewicza, gdzie również obdarzą tamtejszy pomnik wieszcza wiązankami kwiatów. Zaplanowano również wspólne posiedzenie senatów, odsłonięcie kopii tablicy poświęconej prof. Heliodorowi Święcickiemu, pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego i koncert Chóru Akademickiego UAM z udziałem Magdy Umer.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski