Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz i prezydencki zakaz przemarszu narodowców

RED.
Pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, w niedzielę 14 czerwca odbędą się skromne, z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczystości 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Dzień ten obchodzony jest w całej Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Do Oświęcimia wybierają się również narodowcy, którym prezydent zakazał organizacji zgromadzenia.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

- Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa obchody rocznicy deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz będą miały inny niż pierwotnie planowano charakter

– informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Miejsca Pamięci. - Program głównych obchodów będzie dostosowany do ograniczeń wynikających z zagrożenia pandemią. Niestety nie będą to mogły być obchody o charakterze masowym. Wiele zaplanowanych wydarzeń, zwłaszcza wystawienniczych, odbywać się będzie w przestrzeni internetowej - dodaje.

Uroczystości rozpocznie o godz. 10 msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach, która będzie transmitowana przez TVP3 Kraków. Podobnie jak ceremonia na terenie byłego obozu Auschwitz I.

14 czerwca 2020 r. od godz. 15 będzie możliwe indywidualne wejście na teren Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11. Na teren Muzeum będą mogły wchodzić w odstępach czasowych maksymalnie dwie osoby przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres: [email protected] w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia.

Zdaje się, że tę możliwość zamierzają wykorzystać narodowcy, którzy w internecie nawołują do przyjazdu do Oświęcimia, mimo zakazu zgromadzenia wydanego przez prezydenta Oświęcimia.

Zakaz może uchylić sąd

Mariusz Piotrowski z z Rot Niepodległości (organizacja - jak sama o sobie mówi "powołana do dbania o interes narodowy, suwerenność państwa i krzewienie patriotyzmu"), 7 czerwca poinformował prezydenta Oświęcimia o planowanym zgromadzeniu w 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Wskazał także trasę przemarszu ulicami: Dworcową i Obozową. Podał, że przewidziana liczba uczestników wyniesie ok. 150 osób. Poinformował również, że nie przewiduje się zagrożeń, a w przemarszu ze strony organizatora weźmie udział ok. 15 osób w służbie porządkowej. W trakcie trwania zgromadzenia będzie używane nagłośnienie i banery informacyjne.

Prezydent Janusz Chwierut wydał zakaz organizacji tego zgromadzenia publicznego.

Marsz narodowców ze stycznia 2019r.
Marsz narodowców ze stycznia 2019r. Arch. Monika Pawłowska

- Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii

- informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Jak informuje, w tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz – Birkenau planowane  są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli Parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi. Dlatego prezydent uznał, że zgromadzenie powinno być zorganizowane w Miejscu Pamięci zamiast na ulicach miasta. I to jedno wystarczy.

- Mając w pamięci bulwersujące wydarzenia, które miały miejsce 27 stycznia 2019 r., związane z mową nienawiści, jak i negatywne reperkusje dla miasta oraz szacunek dla ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz - Birkenau prezydent podjął decyzję o odmowie organizacji tego zgromadzenia

- wyjaśnia Katarzyna Kwiecień. - Organizator ma możliwość odwołania się od decyzji prezydenta do Sądu Okręgowego w Krakowie - dodaje.

Marsz narodowców ze stycznia 2019r.
Marsz narodowców ze stycznia 2019r. Arch. Monika Pawłowska

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, miasto Oświęcim dba o pozytywny wizerunek, jak i bezpieczeństwo mieszkańców. Miejsce Pamięci KL Auschwitz -Birkenau musi być otoczone czcią i szacunkiem, bowiem ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau należy się szacunek i pamięć. Dlatego Oświęcim nie może być areną konfliktu.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

FLESZ - Rząd znosi kolejne ograniczenia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska