Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utworzenie aglomeracji Wadowice pomoże zbudować kanalizację

Robert Szkutnik
Ścieki z gminy Wadowice spływają do oczyszczalni przy ulicy Młyńskiej. Na zdjęciu Andrzej Smaga, prezes WPWiK przed zbiornikiem biogazu wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń WPWiK.
Ścieki z gminy Wadowice spływają do oczyszczalni przy ulicy Młyńskiej. Na zdjęciu Andrzej Smaga, prezes WPWiK przed zbiornikiem biogazu wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń WPWiK. fot. Robert Szkutnik
Radni sejmiku województwa małopolskiego powołali do życia aglomerację Wadowice. Prócz miasta, znalazły się w niej wioski: Chocznia, Gorzeń Górny, Gorzeń Dolny, Ponikiew i Zawadka z gminy Wadowice oraz Świnna Poręba, Koziniec, Jamnik z gminy Mucharz i część Tomic. Połączenie miejscowości w jedną aglomerację ma ułatwić skanalizowanie terenu.

W planach jest budowa 10,5 km sieci kanalizacyjnej dla 1300 mieszkańców. Jak przekonują urzędnicy, bez powołania aglomeracji trudno byłoby myśleć o dokończeniu kanalizacji wymienionych gmin, ponieważ przepisy unijne dopuszczają finansowe wsparcie wówczas, kiedy 120 odbiorców podłączonych jest do jednego kilometra rury ściekowej.

Zobowiązania traktatowe
W całym kraju wszystkie gminy muszą rozwiązać problemy z gospodarką ściekami do końca 2015 roku. Tak zostało to określone w dyrektywie unijnej z 1991 r. Zobowiązuje nas do tego traktat akcesyjny. Czasu zostało niewiele, choć pierwsze wytyczne powstały już w 2003 r.

Niezałatwienie sprawy kanalizacji w przewidzianym terminie grzoi nałożeniem kar finansowych na gminy. Zapłacą je mieszkańcy, ponieważ samorządy zamiast na nowe inwestycje, będę wydawać pieniądze na kary.

Wadowice na razie nie mają imponującej sieci kanalizacyjnej. - Nasza gmina nie prowadzi żadnej polityki rozwojowej - twierdzi Mateusz Kinowski, radny z Wadowic. - Dopiero jak sejmik wojewódzki poinformował, że trzeba powołać aglomerację, to to zrobiono. Czy w rok uda się nadrobić zaległości? Wątpię.

Gmina coś już jednak zrobiła w sprawie kanalizacji. W 2004 roku Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskało dofinansowanie z Funduszu Spójności.

- Zmodernizowano wówczas zakład uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków oraz wykonano 53 kilometry kanalizacji sanitarnej i 16 km sieci wodociągowej - wylicza Andrzej Smaga, prezes zarządu WPWiK.

Tamta inwestycja o wartości 18,2 milionów euro została dofinansowana z unijnego funduszu kwotą 15 mln. Ile pieniędzy zostanie pozyskane teraz, nie wiadomo. Prezes Smaga zapowiada tylko, że będzie o tym rozmawiał z władzami gminy.

Niewiele pożytku z utworzenia aglomeracji będzie miała gmina Mucharz. Tu budowa kanalizacji jest już na ukończeniu. Do skanalizowania pozostały tylko odległe przysiółki. - Pozostało nam do zrobienia jakieś 15 procent kanalizacji. Będzie to kosztować około 10 mln zł - zaznacza wójt Mucharza Wacław Wądolny.

Jego gmina ma własną oczyszczalnię ścieków w Jaszczurowej, a tylko z dwóch wsi - Świnnej Poręby i Kozińca ścieki płyną do oczyszczalni w Wadowicach. Z nowej inwestycji cieszą się w Tomicach, ponieważ liczą, że znajdą się pieniądze na dokończenie kanalizacji wsi.

I tylko tyle z aglomeracji?
- Tworzenie aglomeracji to właściwy kierunek. Szkoda tylko, że powstała wyłącznie do budowy kanalizacji, ponieważ można by wspólnie z gminami załawić wiele innych spraw - zauważa Henryk Odrozek, radny miejski Wadowic.

Mieszańcy chcieliby przede wszystkim nowych rozwiązań w komunikacji publicznej. - Na razie ta wadowicka aglomeracja to tylko pusta nazwa. Liczę, że w przyszłości nasze gminy pomyślą o autobusach i naprawach dróg na całych odcinkach, a nie jak teraz do granicy gminy - dodaje mieszkanka Tomic.

Wielu osób z nowo powstałej aglomeracji chciało by też powrotu na tory większej liczby pociągów.

Efekt aglomeracji
Projektowane są sieci kanalizacyjne dla mieszkańców: Choczni - 1,1 km (140 osób), Gorzenia Dolnego - 2 km (260 osób), Kleczy Dolnej - 0,8 km (80 osób), Wadowic - 1,8km (240 osób), Zawadki - 4,8 km (580 osób). Na pozostałym terenie gminy Wadowice budowa kanalizacji planowana jest dopiero po 2015r.

Aglomeracje na świecie i w Polsce
W urbanistyce to obszar o intensywnej zabudowie, charakteryzujący się również dużym zagęszczeniem ludności. Ma rozwiniętą wspólną komunikację, gminy razem zdobywają fundusze na wspólne cele. Największymi aglomeracjami na świecie są: Tokio (samo miasto liczy niecałe 9 mln mieszkańców, aglomeracja - 35 mln) i Meksyk (samo miasto - 9 mln mieszkańców, aglomeracja - 30 mln).

Według ustawy Prawo wodne, aglomeracja oznacza teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do gminnych oczyszczalni. Aglomeracje o tzw. równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) powyżej 2 tysięcy wyznacza sejmik województwa. W Małopolsce dotychczas zostały powołane 163 takie aglomeracje.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CO TY WIESZ O ZASADACH GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska