Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na wilki w Gorcach. Wataha była widziana już kilka razy blisko ścieżek leśnych

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Urząd Gminy Czorsztyn
Wilki zaczęły żerować w okolicach ścieżek turystycznych w Gorczańskim Parku Narodowym. Ostatnio wataha widziana była w okolicy żółtego szlaku na Lubań. - Apelujemy o zachowanie ostrożności oraz ograniczenie wyjść na szlaki w towarzystwie czworonożnych pupili - ostrzega Urząd Gminy Czorsztyn.

Uwaga na wilki w Gorcach. Wataha była widziana kilka razy blisko ścieżek leśnych

Wilki najczęściej unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach.

- Pamiętajmy jednak, że psy są traktowane przez wilki jako rywale w walce o terytorium. Tymczasem nawet największy pies w starciu z watahą wilków nie ma szans. Dlatego apelujemy o rozwagę oraz zachowanie ostrożności podczas leśnych wycieczek - dodają urzędnicy.

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego całoroczne obserwacje przyrodników oraz zimowe inwentaryzacje zwierzyny wykazują obecność 3-8 wilków. - Trudno jednak stwierdzić, czy teren Parku jest częścią terytorium jednej czy dwóch rodzin wilczych - informują przyrodnicy.

Zwykle terytorium zajmowane przez watahę wilków to 100-300 km kwadratowych. Wilk jest w stanie ciągu doby pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu.

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców lubuskiego związanymi z pojawianiem się wilków na terenach poszczególnych gmin przyrodnicy przygotowali garść przydatnych informacji. Dowiemy się z nich, jak postępować w przypadku spotkania z wilkami oraz czego nie robić, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt.Wideo: Wilki w LubuskiemWilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.Jakie są podstawowe zasady w przypadku spotkania wilka? Dowiesz się o nich z kolejnych slajdów tej galerii >>>Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem? Co zrobić, żeb...

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska