Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Van Gogh na posadzce i cyfrowe kino w skansenie

Materiał Informacyjny
Ta wystawa robi furorę! W zabytkowym budynku Dworca Głównego w Krakowie trwa właśnie prezentacja prawie 3_tys. obrazów Vincenta van Gogha. Dzieła holenderskiego mistrza oglądamy na ścianach, suficie, posadzce, słuchając muzyki... Ta nietypowa multimedialna prezentacja budzi zachwyt na świecie. Miejmy nadzieję, że nasza kolej pójdzie w ślady swej francuskiej koleżanki i wzorem niegdysiejszego Dworca d’Orsay w Paryżu też stworzy galerię, kino, salkę koncertową w zabytkowym budynku w centrum Krakowa.

Coraz więcej instytucji kultury w Małopolsce organizuje nietypowe przedsięwzięcia. A wszystko po to, by oferta muzeów, domów kultury, teatrów, bibliotek, placówek wystawienniczych była atrakcyjniejsza dla zwiedzających. Wiele instytucji przyciąga gości także na warsztaty twórcze, np. Muzeum Narodowe, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie organizują takie edukacyjne spotkania dla dzieci, które ciekawie spędzają czas pod Wawelem dzięki wsparciu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju.

Otwarte szeroko drzwi do dóbr kultury to jedna strona medalu, żeby bowiem oferta była coraz atrakcyjniejsza i nowocześniejsza, równie nowoczesne muszą być obiekty. Program do 2020 r. zakłada współfinansowanie konkretnych inwestycji. To np.: rewitalizacja i modernizacja budynku baletu Opery Krakowskiej, rewaloryzacja i konserwacja zabytkowych obiektów podległych Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, zachowanie w autentycznej formie zamku Lipowiec oraz rozwój Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, konserwacja i remont obiektów zabytkowych Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu.

Podobnych przedsięwzięć będzie w najbliższych latach znacznie więcej, ponieważ są na nie pieniądze z Funduszy Europejskich. Do 30 września można składać wnioski o dofinansowanie na rozwój infrastruktury instytucji kultury (modernizacja obiektów, wyposażenia, stosowanie nowych technologii – np. digitalizacja zbiorów, cyfryzacja kin itp.) oraz na zachowanie i popularyzację dziedzictwa kulturowego Małopolski (dokumentacja etnograficzna, publikacje, warsztaty itp.). Cel tego konkursu jest jeden: umożliwić mieszkańcom regionu jeszcze szerszy dostęp do dóbr kultury i zachować dziedzictwo historyczno-kulturowe.

O ponad 46,8 mln zł mogą się ubiegać samorządy, instytucje kultury i nauki, Kościoły i związki wyznaniowe, parki narodowe, organizacje pozarządowe.

Pytania do eksperta
ODPOWIADA LESZEK ZEGZDA, CZŁONEK ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO:

Na kulturę stale brakuje pieniędzy, dlatego wiele instytucji prowadzi działalność komercyjną, by się utrzymać i działać. Czy unijne fundusze są szansą dla małopolskiej kultury?
Oczywiście – kultura może liczyć na spore unijne wsparcie. Można się o nie starać w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych czy inicjatyw Komisji Europejskiej – Programów Europa dla Obywateli i Kreatywna Europa. Wspierane będą zarówno inwestycje w infrastrukturę –_czyli zakup sprzętu, remonty, prace zabezpieczeniowe – jak i organizacja ciekawych wydarzeń kulturalnych, festiwali, koncertów, realizacja filmów czy wydanie publikacji. Fundusze unijne to nie wszystko. Instytucje kultury mogą liczyć na wsparcie w ramach środków krajowych, jak Fundusz Inicjatyw Obywatelskich czy Wieloletni Program Kultura+. Do tego dochodzą też projekty realizowane przez samorządy. W Małopolsce realizujemy np.: Bon Kultury, MAŁOPOLSKA BIBLIOTEKA+. Województwo wspiera też wydarzenia artystyczne : Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Małopolskie Dni Książki „Książka i róża” czy Małopolska To Go.

Jak przygotować dobry program, by złożony wniosek o dofinansowanie został przyjęty?
W przypadku konkursów realizowanych w ramach Funduszy Europejskich potencjalny beneficjent musi przede wszystkim spełniać kryteria formalne, tzn. wpisywać się w katalog wnioskodawcy oraz realizować projekt zgodny z typami określonymi w regulaminie konkursu. Kluczowa jest jakość wypełnionej dokumentacji konkursowej. Tu można liczyć na pomoc specjalistów w punktach informacyjnych.

Więcej o wsparciu na rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego:
www.rpo.malopolska.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Kraków– tel.: 12 616 0 616,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska