Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu na ulice Krakowa powróci Wielka Parada Smoków

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wielka Parada Smoków powraca. Tak wyglądało smocze widowisko w minionych latach
Wielka Parada Smoków powraca. Tak wyglądało smocze widowisko w minionych latach Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
4 - 5 czerwca Kraków opanują smoki – po dwuletniej przerwie na ulice miasta wraca Wielka Parada Smoków. „Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich” to hasło, które będzie towarzyszyło tegorocznej edycji wydarzenia. - 21. Wielką Paradą chcemy uzmysłowić wszystkim bliskość i obecność w naszym życiu, od niepamiętnych zresztą czasów, smoczego królestwa – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

FLESZ - "Wyjątkowa waloryzacja emerytur" - poznaj szczegóły

od 16 lat

- Mam nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam w realizacji Wielkiej Parady Smoków w pełnym wymiarze, że odbędzie się zarówno Dzienna Parada, jak i wieczorne widowisko. Do uczestnictwa w Wielkiej Paradzie Smoków, jak zwykle, zapraszamy szkoły, przedszkola i domy kultury - zachęca Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, po raz pierwszy odbyła się w 2000 roku. Każdego roku impreza gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy smoczych entuzjastów z całej Polski, Europy i świata. Przez 20 lat trwania wydarzenia, smoki obejrzało ponad milion osób.

- Dzienna Parada stanowi niezwykle ważny element całego wydarzenie, biorąc pod uwagę zasięg i radość, jaką uczestnikom i widowni daje przemarsz smoczego korowodu ulicą Grodzką i wszystkimi pierzejami Rynku – mówi dyrektor Teatru Groteska. - W tym roku postanowiliśmy szukać inspiracji historycznych w miastach, zamkach, w różnych zakamarkach Polski. Obiecujemy sobie wiele, ponieważ smoczych inspiracji w tych miejscach jest dużo, czego nie jesteśmy świadomi na co dzień - świat smoczy jest blisko nas od wieków, a motywy smocze pojawiały się w różnych konfiguracjach i z różnym natężeniem w architekturze, literaturze, herbach miast.

21. Wielka Parada Smoków ma charakter ogólnopolski, uczestnikami konkursu mogą być placówki publiczne i niepubliczne o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym z terenu całego kraju (szkoły podstawowe, szkoły średnie, szkoły integracyjne, szkoły specjalne, przedszkola, świetlice osiedlowe, domy kultury, kluby kultury itp.). Do udziału w konkursie można zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Teatru Groteska do 31 marca.

Co roku Dziennej Paradzie, czyli przemarszowi smoczego korowodu ulicami miasta, towarzyszy, odbywające się po zmroku, Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle, podczas którego z muzyką w tle publiczności prezentują się pływające i unoszące się w powietrzu smoki animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu barek rzecznych. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. A o ubiegłego roku wieczorne widowisko odbywa się w proekologicznej formule, gdzie tradycyjne fajerwerki zastępuje nowoczesna pirotechnika „silence”.

W tym roku Wielka Parada Smoków odbędzie się w dniach 4 - 5 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska