Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W katedrze wawelskiej można odwiedzać dotąd niedostępną kaplicę bpa Tomickiego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tomasz Klejdysz, katedra wawelska
Od wtorku 10 sierpnia dla wiernych oraz wszystkich turystów dostępne jest kolejne miejsce w katedrze na Wawelu. To renesansowa kaplica biskupa Piotra Tomickiego, jedna z 19 kaplic obiegających katedrę. Jej otwarcie dla wszystkich ma związek z rozpoczynającą się konserwacją kaplicy Jana I Olbrachta.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, prace przy ołtarzu w kaplicy króla Jana Olbrachta rozpoczęły się od demontażu obrazu "Jezu, ufam Tobie" (daru papieża Benedykta XVI dla katedry) wraz z współczesną gablotą, w której jest umieszczony. Dla tego obrazu będzie poszukiwane docelowo inne miejsce w katedrze, a w kaplicy króla znów ma być widoczny w ołtarzu XVIII-wieczny obraz "Męczeństwo św. Andrzeja" pędzla Salwatora Monosilio, który będzie odnawiany.

Na razie natomiast wizerunek Jezusa Miłosiernego został przeniesiony właśnie do kaplicy bpa Piotra Tomickiego i obecnie to właśnie jest miejsce szczególnie poświęcone modlitwie przed tym wizerunkiem. "Kaplica jest również miejscem czci dla bł. Wincentego Kadłubka, którego relikwie są w niej przechowywane" - przypomina jednocześnie parafia archikatedralna. Relikwie błogosławionego są umieszczone w srebrnej trumience.

Kaplica biskupa krakowskiego Piotra Tomickiego - wybitnego humanisty i mecenasa sztuki - została zbudowana w 1530 r. przez Bartłomieja Berecciego na miejscu starszej kaplicy, gotyckiej. Była to, obok kaplicy Zygmuntowskiej, pierwsza w Polsce renesansowa kaplica grobowa nakryta kopułą. Głównym elementem kaplicy jest monumentalny nagrobek biskupa, z piaskowca i czerwonego marmuru, wykonany przez warsztat Berreciego - mistrza zatrudnionego przez Zygmunta I Starego przy budowie i dekoracji kaplicy Zygmuntowskiej. Bp Tomicki spoczął pod tym okazałym pomnikiem (wykonanym w ostatnich latach jego życia) w 1535 roku. Nagrobek zachował się w całości, co dodatkowo podnosi jego rangę w sztuce polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska