https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie nie wszędzie jest pięknie. Zaniedbany fort to miejsce libacji alkoholowych. Od dawna pozostaje ruiną

Piotr Rąpalski
Od lat to miejsce w Krakowie pozostaje niezagospodarowane i dzikie, ale to część historii miasta
Od lat to miejsce w Krakowie pozostaje niezagospodarowane i dzikie, ale to część historii miasta Antoni Toborek
Skryty między torami kolejowymi a cmentarzem Batowice, w lasku obok ul. Powstańców. Zniszczony, zrujnowany, jest też miejscem nocnych libacji alkoholowych, co widać po sporej ilości pozostawionych śmieci. Ale może też być miejscem na spacer w dzień, bo ma swój klimat i sporo natury, która łączy się tu z historią Twierdzy Kraków. Byliście w forcie Sudół w Krakowie?

Jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1895–1897. Blokował dolinę Sudołu Dominikańskiego, znajdującą się między górującymi pozycjami Fortu 47 Łysa Góra, Fortu 47a „Węgrzce”, Fortu 48 „Batowice” i Fortu 48a „Mistrzejowice”. Był to mały, międzypolowy fort pancerny, jeden z najmniejszych fortów tego typu w Twierdzy Kraków.

Fort Sudół miał nietypową konstrukcję koszar szyjowych. Prawa strona bloku była piętrowa, a lewa – parterowa. Grubość stropu sięgała 180 cm. Na prawej umieszczony był wał artyleryjski, z uzbrojeniem składającym się z dwóch wież pancernych, uzupełnionych kopułą obserwacyjną. Fort nie posiadał kaponier, zamiast tego fosa broniona była bezpośrednio z wału fortu, o narysie spłaszczonym, ogniem nad stokiem, schodzącym skośnie do fosy i stykającym się bezpośrednio z przeciwstokiem. Stok ten ma bardzo niewielki kąt nachylenia, co za tym idzie, duże wydłużenie, w dolnej części umacniany był dodatkowo kratą forteczną lub zasiekami z drutu kolczastego.

W 1950 roku został częściowo wysadzony. Od tego czasu pozostaje w stanie ruiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska