Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lipcu startuje kino letnie w MOCAK-u. Piątkowe seanse w kinie pod chmurką za 5 zł

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Letnie kino w MOCAK-u w piątki przez całe wakacje, w repertuarze filmy poruszające temat LGBT+
Letnie kino w MOCAK-u w piątki przez całe wakacje, w repertuarze filmy poruszające temat LGBT+ fot. Dział Promocji MOCAK
Tradycyjnie w trakcie wakacji MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe. Tegoroczna edycja poświęcona będzie tematyce związanej ze społecznością LGBT+. Letnie kino w podcieniach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie wystartuje 9 lipca, seanse odbywać się będą w piątkowe wieczory.

FLESZ - Trwa sezon na arbuzy. Jak wybrać najlepszego?

od 16 lat

Od 9 lipca do 27 sierpnia w piątkowe wieczory w podcieniach MOCAK-u zagości letnie kino. Tegorocznym tematem przewodnim będzie LGBT+.

"Na program kina letniego składają się przejmujące, zapadające w pamięć opowieści o dziewczynach i chłopcach, kobietach i mężczyznach, nadwrażliwcach i ludziach dramatycznie niedookreślonych, którzy przypominają, że bycie sobą to wielkie wyzwanie" - zapowiada swój cykl MOCAK.

Wszystkie filmy rozpoczynać się będą o godz. 21.00. Wstęp 5 zł, bilety do nabycia w kasie Muzeum przed seansem oraz w sklepie internetowym MOCAK Bookstore. Sprzedaż online będzie uruchamiana dwa tygodnie przed wydarzeniem i kończyła się w dniu seansu o godz. 12.

9 lipca
"120 uderzeń serca"
reż. Robin Campillo

Wczesne lata 90., epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach

16 lipca
"Portret kobiety w ogniu"
reż. Alain Guiraudie

Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest. Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak długo będzie ukrywać własne.

23 lipca
"Nieznajomy nad jeziorem"
reż. Alain Guiraudie
Uwaga: film nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia

Najbardziej zaskakujący film festiwalu w Cannes w 2013 roku, z pozoru erotyczny thriller, w istocie wielopiętrowa metafora. Młody mężczyzna o chłopięcej urodzie spędza lato na codziennym cruisingu po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem, jednak serce zaczyna mu bić dopiero na widok charyzmatycznego wąsacza à la Tom Selleck. Pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa… „Chciałem zbadać, co to znaczy »mieć kogoś pod skórą«: jak daleko może to zajść – mówił reżyser.

30 lipca
"Życie Adeli. Rozdział 1 i 2"
reż. Abdellatif Kechiche
Uwaga: film nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia

"Życie Adeli. Rozdział 1 i 2" zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

6 sierpnia
"Girl"
reż. Lukas Dhont

Piętnastoletnia Lara ma ogromne marzenie. Chce zostać profesjonalną baletnicą. Dziewczyna zdaje się być o krok bliżej realizacji swojego planu, kiedy dostaje się do prestiżowej szkoły tańca. Przy wsparciu ojca trenuje bez wytchnienia. Pojawia się jednak w niej ogromna frustracja, kiedy uświadamia sobie, że jej ciało ma pewne ograniczenia wynikające z faktu, że urodziła się jako chłopiec… Pełen delikatności i piękna dramat o poszukiwaniu tożsamości i pogoni za marzeniami.

13 sierpnia
"Matthias i Maxime"
reż. Xavier Dolan

"Matthias i Maxime" zrobiony został z myślą o trzydziestolatkach, których krzepnąca tożsamość pozostawia coraz mniej miejsca na niespodzianki i nieprzewidziane zwroty uczuć. Opowiedziany w delikatnych, pastelowych kolorach, błyskotliwych dialogach i piosenkach (między innymi Arcade Fire, Pet Shop Boys, Tom Odell, Florence+The Machine, Britney Spears) brzmiących jak wyznanie, którego nie ma się odwagi uczynić wprost. Maxime (Xavier Dolan zagrał we własnym filmie po raz pierwszy od sześciu lat) właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, ile pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime’a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodzin

20 sierpnia
"Tom of Finland"
reż. Dome Karukoski

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik Touko Laaksonen wraca z frontu II wojny światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Toukowi drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się Tom of Finland, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

27 sierpnia
"Debiutanci"
reż. Mike Mills

W miłości każdy jest debiutantem. "Debiutanci" to oparty na autentycznej historii, entuzjastycznie przyjęty przez światową krytykę komediodramat z Ewanem McGregorem (Autor widmo) w roli głównej. Partnerują mu nowa gwiazda francuskiego kina Melanie Laurent (Bękarty wojny) oraz Christopher Plummer (Parnassus). Główny bohater, Oliver, kilka miesięcy po śmierci ojca przypadkowo poznaje nieprzewidywalną, pełną ekscentrycznych pomysłów Annę i się w niej zakochuje. Ich związek – zgodnie z życiową filozofią ojca Olivera – udowadnia, że życie zawsze potrafi nas zaskoczyć i okazać się zabawne nawet w najbardziej poważnych momentach. Debiutanci to film o uczuciach i związkach – zarówno tych, które rodzą się zupełnie przypadkowo, jak i tych, które towarzyszą nam całe życie, choć często dorastamy do nich dopiero po wielu latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska