Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Sączu kręcą film "O psie, który jeździł koleją". Rozpoczęły się zdjęcia, w obsadzie znani aktorzy jak Damięcki i Woronowicz 27.07.

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Na dworcu i pod zamkiem w Nowym Sączu pracuje ekipa filmowa. Trwają zdjęcia do filmu
Na dworcu i pod zamkiem w Nowym Sączu pracuje ekipa filmowa. Trwają zdjęcia do filmu Klaudia Kulak
Już wkrótce Nowy Sącz i jego najpiękniejsze zakątki będzie można zobaczyć na dużym ekranie. Ekipa filmowa od poniedziałku (25 lipca) rozpoczęła prace, których efektem ma być powstanie filmu familijnego. Będzie to ekranizacja opartego na prawdziwej historii opowiadania Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. To właśnie dlatego, miejscem akcji będzie sądecki dworzec kolejowy, który swoim wyglądem rzeczywiście wyróżnia się na tle innych dworców w całym kraju.

O psie, który jeździł koleją - plan filmowy w Nowym Sączu

Autobusy pełne kostiumów, rekwizyty, kamerzyści, pracownicy produkcji i aktorzy oblegają Nowy Sącz. Wszystko dlatego, że to właśnie tutaj kręcone są sceny do filmu, który za jakiś czas będzie można obejrzeć w kinie.

Jak udało nam się dowiedzieć, w filmie będzie można zobaczyć znanych aktorów jak Adam Woronowicz czy Mateusz Damięcki.

- Nowy Sącz jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozgrywać się akcja. Tak jak było w opowiadaniu, będzie tu stacja Maritmska. Wybraliśmy nowosądecki dworzec, bo jest przepiękny - poinformowała w krótkiej rozmowie z „Gazetą Krakowską” Katarzyna Stegnerska, kierownik produkcji (wyprodukowała między innymi: Archiwistę, Marusarza. Tatrzańskiego orła oraz Leśniczówkę)

Rzeczywiście nowosądecki dworzec to perełka na mapie całego kraju. Obecny budynek dworca w Nowym Sączu wybudowany został w latach 1908 - 1909 i zastąpił mniejszy jednopiętrowy, który w tym miejscu znajdował się wcześniej.

Dworzec w stylu secesyjnym podzielony jest trzema piętrowymi pawilonami- w środkowym znajduje się główne wejście do budynku. Aktualnie to miejsce zmieniło się w plan filmowy.

Na korytarzach pojawiły się typowe dla dawnych dworców skórzane kanapy, a kilka pomieszczeń dworca zaaranżowano no kawiarenkę i kuchnię.

Filmowcy w Nowym Sączu spędzą kilka dni

W poniedziałek 25 lipca kręcono sceny przy sądeckiej Baszcie Kowalskiej. Na parkingu tuż obok charakterystycznego zegara kwiatowego przez cały dzień można było spotkać ekipę filmową i aktorów, którzy przygotowywali się do zdjęć. Cały parking zajęły samochody, ale również długi autobus z przepastną garderobą, gdzie znajdowały się setki kostiumów do filmu.

Obecne tam osoby nie mogły zdradzić nam szczegółów produkcji, ale udało nam się dowiedzieć, że film będzie można obejrzeć w kinach. Będzie to kino dla całych rodzin, które z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy pamiętają z dzieciństwa opowiadanie o Lampo - kundelku z Włoch, który podróżował koleją, a w czasie podróży przeżywał ciekawe historie.

W we wtorek, środę i czwartek (26, 27 i 28 lipca) ekipa filmowa przeniosła się na dworzec, gdzie kręcono kolejne sceny. Do udziału w filmie zaproszono również sądeczan, którzy wcześniej poszukiwani byli do roli statystów.

Wyjątkowy klimat tego miejsca w połączeniu ze starymi krzesłami, stołami, piękną zastawą, naczyniami, ale również meblami tworzy niepowtarzalny klimat.

Pięknym zdjęciom filmowym sprzyja również ciekawy wystrój wnętrza dworca, który wyróżniają eleganckie czarno-białe kafelki oraz obrazy.

Namalował je przed laty sądecki artysta i pracownik kolei Edmund Ciećkiewicz, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego dzieła dawniej stanowiły największą atrakcję dworca w Nowym Sączu.

W 2013 roku cały dworzec przeszedł gruntowny remont, który zakończył się w grudniu 2014 roku. Przywrócenie dawnej świetności dworca PKP w Nowym Sączu kosztowało ponad dziewięć milionów złotych. W trakcie remontu odnowiono wnętrze i elewację budynku.

Wymieniono m.in. dach, instalacje, okna, drzwi, położono nowe tynki i posadzkę. Cztery duże i sześć mniejszych obrazów przedstawiających górskie pejzaże przeszło renowację.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska