W Nowym Sączu krótsze terminy na zabieg usunięcia zaćmy

Artykuł sponsorowany OSTEODEX Centrum Medyczne

Zaćma jest częstym problemem związanym z wiekiem. W wieku 65 lat, u około jednej czwartej osób rozwija się zmętnienie naturalnej soczewki oka zwane zaćmą. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z każdą dekadą życia, począwszy od około 40 roku życia. W wieku 80 lat choruje już ponad 50% ludzi. W Polsce liczba osób z tą dolegliwością to blisko 1 milion. Jest jednak dobra wiadomość. W Nowym Sączu otwierają się możliwości dla pacjentów. Teraz termin oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy może być skrócony do dwóch miesięcy. O leczeniu zaćmy opowiada specjalista chorób oczu, lek. spec. Aleksander Arciszewski – z OSTEODEX Centrum Medyczne w Nowym Sączu.

Zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku, zwłaszcza wśród osób starszych. Objawem zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia. Obraz widziany przez chorego jest zamazany lub przyciemniony, kolory postrzegane są jak wyblakłe. Z jednej strony utrudnione jest widzenie w ciemności, co ogranicza możliwość wykonywania czynności przy słabym oświetleniu, z drugiej strony zaś występuje nadwrażliwość na jasne światło, które może wywoływać na przykład olśnienie. W Polsce na zaćmę choruje około milion osób. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku liczba osób zagrożonych zaćmą w wieku 60–74 lata zwiększy się o ok. 40 proc.

Czy istnieje lekarstwo na zaćmę?

Nie ma lekarstwa na zaćmę. Do tej pory nie stworzono skutecznego leku na zaćmę a jej leczenie to metody chirurgiczne. Wiele badań wykazuje natomiast, że zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty, witaminy i polifenole może opóźniać jej wystąpienie i rozwój. Rozwojowi zaburzenia sprzyja alkohol, palenie papierosów. Dlatego warto zadbać o zdrowy styl życia. Warto stosować dobre okulary przeciwsłoneczne, ponieważ ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może przyczyniać się do rozwoju zaćmy. Wiele przewlekłych chorób wiąże się z wcześniejszym wystąpieniem zaćmy. Najczęściej problem taki występuje u pacjentów z cukrzycą. Nie bez znaczenia są urazy oczu czy współwystępujące choroby oczu, na przykład jaskra. Jedyną metodą wykrycia zaćmy jest badanie okulistyczne.

Co się stanie, jeśli zaćma pozostanie nieleczona?

Zaćmę można potwierdzić jedynie podczas badania okulistycznego. Taka diagnoza nie jest jednoznaczna z koniecznością operacji. Problem rozwija się stopniowo z różną szybkością. Decyzję dotyczącą zabiegu podejmujemy wspólnie z pacjentem biorąc pod uwagę jego potrzeby, ostrość wzroku i choroby towarzyszące. Jeśli zaćma jest niewielka lub gdy nie decydujemy się na zabieg z innych powodów, powinniśmy wykonywać regularne kontrole by nie dopuścić do rozwoju zaćmy dojrzałej. Zaćma dojrzała prowadzi do funkcjonalnej ślepoty.

Czy można odwrócić ślepotę związaną z zaćmą?

Ślepotę spowodowaną zaćmą dojrzałą można odwrócić za pomocą operacji zaćmy. Trzeba jednak pamiętać, że taki stan utrudnia operację, podnosi ryzyko powikłań oraz ogranicza użycie nowoczesnych metod kalkulacji soczewki wewnątrzgałkowej. Dlatego tak ważne jest regularne badanie oczu. Jeśli wzrok pogorszy się przed zaplanowaniem wizyty u okulisty, najlepiej jest umówić się na wcześniejszą wizytę, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Najlepsze wyniki operacji zaćmy pojawiają się, zanim zaćma spowoduje ślepotę.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy jest najbardziej skuteczną metodą. Poprzez niewielkie nacięcie w przeziernej rogówce usuwana jest zmętniała soczewka własna, która zostaje zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Ponieważ nacięcie jest niewielkie, zabieg z reguły nie wymaga użycia szwów, a oko goi się szybko. Dyskomfort podczas operacji zaćmy jest minimalny a pozytywny wpływ, jaki może mieć na widzenie, znacząco wpływa na jakość życia. Obecnie najczęściej stosowaną metodą usunięcia zmętniałej soczewki jest fakoemulsyfikacja. Metoda ta polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie aspiracji powstałej masy. Zabieg wykonujemy z pozostawieniem tylnej torebkę soczewki, która stanowi oparcie dla wszczepianej soczewki sztucznej. Metoda ta, w odróżnieniu od wcześniej stosowanych technik, pozwala na wykonanie zabiegu przy zastosowaniu jedynie małego nacięcia gałki ocznej (standardowo 2.4 mm lub mniej), co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań, skraca czas rehabilitacji pacjenta, a także daje szybszą stabilizację wady refrakcji.

Czy zabieg zaćmy jest refundowany?

Narodowy Fundusz zdrowia daje możliwość refundacji operacyjnego usunięcia zaćmy ze wszczepem sztucznej soczewki jednoogniskowej lub soczewki torycznej u pacjentów wymagających takiego implantu. Operacje refundowane nie dają możliwości dopłat do tak zwanych soczewek premium. Pacjenci mają natomiast prawo wyboru ośrodka, w którym zostanie przeprowadzony zabieg, do uzyskania pełnej wiedzy na temat zastosowanych materiałów. Prawa pacjentów zostały opisane w stworzonej w 2017 roku „Karcie praw pacjenta z zaćmą”.

Jaki jest czas oczekiwania na zabieg operacyjnego usunięcia zaćmy?

Zdiagnozowani pacjenci mogą rejestrować się na zabieg w wybranej placówce telefonicznie. Skierowania do szpitala na zabieg zaćmy może być dostarczone zarówno osobiście jak również za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz elektronicznej. Ponieważ w OSTEODEX Centrum Medycznym w Nowym Sączu dysponujemy wysoce skuteczną terapią, a także zaawansowanym technologicznie zapleczem, jesteśmy w stanie wykonywać zabiegi przez cały tydzień. Dzięki temu możemy maksymalnie skrócić czas oczekiwania na zabieg nawet do dwóch miesięcy od daty rejestracji, dając dostęp do leczenia wszystkim potrzebującym.

Więcej informacji:
info@osteodex.pl
+48.18.5475162, +48.606829033

Dodaj ogłoszenie