Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zakonnicy budują swoją bożonarodzeniową szopkę

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium
Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium o. Filip Czub OFM
Rozpoczęła się budowa bożonarodzeniowej szopki w sanktuarium pasyjno-maryjnym bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ta świąteczna dekoracja należy do największych i najbardziej znanych ruchomych szopek w Polsce. Kalwaryjska dekoracja Bożonarodzeniowa składa się z ponad 150 elementów, w tym 50 ruchomych i co roku przyciąga tłumy wiernych. Jej inauguracja nastąpi 24 grudnia po wigilii, tuż przed pasterką.

W kalwaryjskiej bazylice została zainstalowana panorama, która będzie tłem tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej. Jej przygotowaniem zajęli się, tradycyjnie, zakonnicy z kalwaryjskiego klasztoru. Bernardyni składają szopkę w tajemnicy i zdradzili tylko kilka szczegółów oraz zdjęć z tego przedsięwzięcia.

Jeszcze przed rozpoczęciem adwentu zamontowano w kalwaryjskiej bazylice panoramę o wymiarach 8 na 11 metrów oraz podest o powierzchni 30 metrów kwadratowych. W ciągu kilku tygodni będzie powstawała na nim szopka w tradycyjnej formie, charakterystycznej dla zakonu franciszkańskiego.

Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium
Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium o. Filip Czub OFM

Dekoracja będzie przedstawiać miejsce narodzenia Jezusa oraz otoczenie Betlejem. Zgodnie z kalwaryjską tradycją, także w tym roku pojawią się nowe elementy, które jak co roku zostały przywiezione z Włoch. Szopka w całości jest przygotowywana przez zakonników.

Dekoracja jest przygotowywana z wielką starannością. Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze świętą rodziną. Przesłanie dekoracji jest mocno związane z ewangelią: Bóg posłał na świat swojego syna, który narodził się w ludzkim ciele i pomiędzy ludźmi, by objawić im bożą miłość

mówi o. Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego Sanktuarium

Szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką. Przy wygaszonym świetle w bazylice, celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiewanie kolędy.

Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium
Listopad 2022. Budowa tradycyjnej szopki w kalwaryjskim sanktuarium o. Filip Czub OFM

Pierwszą szopkę przygotował św. Franciszek z Asyżu w Wigilię Bożego Narodzenia 1223r. w Greccio. Od tamtej pory jego naśladowcy rozpoczęli tradycję jej budowania i rozpowszechnili na cały Kościół.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska