Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie rodzi się bez bólu

Paweł Chwał
W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem
W Łukaszu miesięcznie odbieranych jest ponad sto porodów. Szpitalne sale nie muszą się już kojarzyć pacjentkom z bólem Paweł Chwał
Spodziewany ból podczas porodu to główne źródło niepokoju kobiet w ciąży. Stąd wiele tarnowianek i mieszkanek regionu decydowało się urodzić swoje dzieci poza Tarnowem - w klinikach, gdzie stosowane znieczulenie w tym szczególnym przypadku było standardem.

Teraz nie muszą wyjeżdżać do innych miast. Z bezpłatnego znieczulenia mogą już korzystać wszystkie panie rodzące w Szpitalu św. Łukasza. Anna Fijołek jest w ósmym miesiącu ciąży. Będzie to jej pierwsze dziecko. - Chcę rodzić naturalnie, bo ze szkoły rodzenia wiem, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dziecka i dla mnie. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie paraliżujący mnie strach przed bólem - przyznaje.

Czytaj także:**Posłanka PiS z Małopolski pobiła rekord wydatków**

Podobnie wypowiada się wiele przyszłych mam, a te, które mają już za sobą bolesne wspomnienia porodów, niechętnie mówią o kolejnej ciąży i ponownej wizycie na porodówce. Dla Agnieszki, która ma spakowane wszystkie niezbędne rzeczy do szpitala i na dniach spodziewa się narodzin córeczki, już sama świadomość tego, że teraz będzie mogła skorzystać z szybkiego znieczulenia, nastawia ją bardzo optymistycznie do tej wyjątkowej chwili.

- Musimy pamiętać o tym, że znieczulenie nie eliminuje całkowicie odczuć bólowych, lecz jedynie je łagodzi. Są one niezbędne, by bezpiecznie urodzić dziecko - wyjaśnia Barbara Otfinowska, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu św. Łukasza.

Przyznaje, że do tej pory główną przeszkodą w podawaniu znieczulenia rodzącym była niewystarczająca liczba anestezjologów. - Teraz jest ich więcej i dlatego mogą częściej uczestniczyć w porodach - tłumaczy. Miesięcznie w Łukaszu rodzi się ponad sto dzieci. Ze znieczulenia podczas porodu korzysta jednak zaledwie co dziesiąta pacjentka.

- Przede wszystkim sama zainteresowana musi wyrazić na to zgodę, a jednocześnie nie może mieć przeciwwskazań do zastosowania tej formy łagodzenia bólu, jak zaburzenia krzepliwości krwi, choroby kręgosłupa czy infekcja skórna - dodaje Ot-finowska, podkreślając, że ostateczną decyzję o zastosowaniu i momencie znieczulenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący poród.

Znieczulenie podaje się przez cewnik umieszczony w przestrzeni zewnątrzoponowej w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stosowane przy znieczuleniu substancje nie działają toksycznie na organizm matki ani dziecka. Kobieta ma pełną świadomość, dzięki czemu może aktywnie uczestniczyć w porodzie.
Decyzja o możliwości skorzystania przez rodzące z bezpłatnego znieczulenia to kolejny krok placówki w stronę pacjentów po uzyskanym w 2010 r. certyfikacie "Szpital bez bólu".

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowy Targ: kierowca miał aż 4 promile!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Tarnowie rodzi się bez bólu - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska