Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach w Krakowie studenci mogą już skorzystać z czytelni

jk
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wpuści użytkowników do czytelni w połowie października. Obecnie przygotowuje sale do otwarcia w nowym reżimie sanitarnym.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wpuści użytkowników do czytelni w połowie października. Obecnie przygotowuje sale do otwarcia w nowym reżimie sanitarnym. brak
Biblioteka Jagiellońska wpuszcza do Czytelni Głównej 94 osoby, a niebawem do liczby miejsc dorzuci dodatkowe 60 stolików Biblioteka przy ul. Rajskiej. W obu placówkach można też będzie skorzystać z mniejszych, tematycznych czytelni oferujących po kilkanaście miejsc.

FLESZ - Nowe objawy koronawirusa

- Większość czytelni w gmachu Biblioteki Jagiellońskiej jest czynna dla korzystających - informuje Adam Koprowski z biura prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego i zwraca uwagę, że w związku z trwająca pandemią podczas korzystania z jej zbiorów obowiązują specjalne zasady.

To w sumie 10 nowych punktów w regulaminie czytelni - od konieczności dezynfekcji rąk po zmianę organizacji jej pracy. Dużą zmianą jest nowy limit miejsc przebywających jednorazowo w sali. Największa z nich, Czytelnia Główna, może teraz przyjąć 94 osoby.
Czytelnia Pracowników Nauki – 15 osób, Czytelnia Rękopisów i Czytelnia Starych Druków - po 13 osób.

Wchodzący do biblioteki i poruszający się po niej muszą mieć założoną maskę lub przyłbicę, którą mogą zdjąć po zajęciu miejsca w czytelni. Każdego dnia odbywa się także jednorazowa dezynfekcja, w czasie której czytelnicy proszeni są o opuszczenie pomieszczeń. W czytelni można zająć tylko miejsca wskazane przez pracownika Biblioteki z uwzględnieniem bezpiecznych odległości. Dodatkowo, osoby korzystające z materiałów audiowizualnych powinny przynieść własne słuchawki. Na miejscu można korzystać z komputerów, ale niedostępne dla czytelników pozostają sprzęty w holu i na korytarzach.

Na podobnych zasadach działają również czytelnie wydziałowe, choć o szczegółach każdorazowo decydują dziekani.

Jest też dobra wiadomość dla wszystkich, którzy przyzwyczaili się pracy na poddaszu Biblioteki przy ul. Rajskiej.
- Przymierzamy się do otwarcia Czytelni w większym zakresie - mówi Agnieszka Będkowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i zdradza, że niebawem udostępnione zostaną nie tylko stoliki, ale również możliwość korzystania ze znajdującego się tam księgozbioru. Wszystko, oczywiście, w nowym reżimie sanitarnym. Zgodnie z nim w Czytelni Głównej, gdzie na ogół dostępnych jest 160 miejsc, będzie mogło przebywać 60 osób. Dodatkowo, korzystający z Czytelni Głównej będą musieli zdezynfekować ręce i sprawdzana im będzie temperatura ciała. - Wzmacniamy rygor przed wejściem do Czytelni, by móc udostępnić więcej na miejscu - wyjaśnia Agnieszka Będkowska.

Zarówno największa Czytelnia Główna na 3. piętrze biblioteki, jak również mniejsze sale z kilkunastoma dostępnymi miejscami, zostaną udostępnione czytelnikom w połowie października. - Obecnie pracujemy nad szczegółami ich otwarcia zgodnie ze standardami bezpieczeństwa - zaznacza rzeczniczka biblioteki.

Natomiast nadal niedostępne dla użytkowników pozostają czytelnie Biblioteki Kraków. - W okresie trwania pandemii, która jak widzimy się nasila, placówki Biblioteki Kraków dla bezpieczeństwa czytelników i pracowników zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Biblioteki Narodowej. Dlatego wedle tych zasad wszystkie czytelnie i stanowiska komputerowe w filiach są niedostępne do odwołania - mówi Piotr Wasilewski, Kierownik Działu Promocji Biblioteki Kraków.

Nadal też nie można korzystać z kącików czytelniczych. W Bibliotece Kraków czytelnicy nie mają dostępu do książek na półkach i regałach, prasy, audiobooków, czytników e-booków, materiałów promocyjnych i informacyjnych, a nawet toalet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska