Wakacje w Polsce – odkryj Małopolskę – 5 miejsc, które musisz zobaczyć w 2020 roku

Materiał informacyjny POT
W 2020 roku większość Polaków zdecyduje się na wakacje w Polsce. Przyzwyczajeni do zagranicznych wyjazdów, często zapominamy, jak wiele atrakcji czeka na nas godzinę jazdy samochodem od domu. Małopolska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Wybraliśmy Top 5 miejsc, które musisz odwiedzić w tym roku.

Leżąca nad Wisłą i Dunajcem Małopolska, często kojarzona jest z zimowym szaleństwem w Zakopanem, czy najpiękniejszym jarmarkiem świątecznym w Krakowie. Małopolska to jednak niekończąca się lista zapierających dech w piersiach zabytków, fantastyczna przyroda, w której można się zatopić po długich miesiącach spędzonych w domu i Podhale w pełnej krasie, którego kultura, gwara i smaki sławią nasz kraj na całą Europę. Dokąd wybrać się na wakacje w Małopolsce?

Szlak Architektury Drewnianej

Mało kto o tym wie, ale to właśnie w Małopolsce znajduje się prawie połowa wszystkich polskich miejsc wpisanych na Listę UNESCO. Wiele z nich leży w niewielkich miejscowościach, z dala od tłumów turystów.

Szlak Architektury Drewnianej to oczywiście długa lista kościołów, cerkwi, willi i domów, ale to też unikatowe wydarzenia takich jak cykl koncertów Muzyka Zaklęta w Drewnie, których możemy posłuchać w letnie niedzielne popołudnia. W tym roku ze względu na bezpieczeństwo turystów koncerty będą transmitowane online na profilu FB „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Muzyki można więc posłuchać na pikniku, a później wybrać się do miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Zdecydowanie warto!

Karczmy na Małopolskiej Trasie Smakoszy

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje! Jedzenie coraz częściej staje się bardzo ważnym elementem turystyki. To dzięki niemu bliżej poznajemy kulturę regionu. Nigdzie lepiej nie poznamy smaków Małopolski jak właśnie w regionalnych karczmach.

Kulinarne dziedzictwo Małopolski odkrywać możemy aż na 7 trasach, dzięki czemu z pewnością znajdziemy restauracje lub karczmy w pobliżu swojego miejsca pobytu.

Nie zapominajmy jednak, że smaki, które powinniśmy poznać, to nie tylko jedzenie. Małopolska to jeden z najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w naszym kraju – znajduje tu ponad 100 winnic, których trunki zdobywają rozmaite nagrody. Więc może zamiast Toskanii – w tym roku Małopolski Szlak Winny lub poznawanie winnic i wydarzeń winiarskich z EnoTarnowskie – marki stworzonej dla miłośników enoturystyki przez Tarnawską Agencję Turystyczną?

Poznaj wszystkie szlaki turystyczne w Małopolsce na Oficjalnym Portalu Turystycznym Województwa Małopolskiego.

Dla głodnych pięknych widoków - spływ Przełomem Dunajca

Okalane Dunajcem Pieniny to miejsce, które zapiera dech w piersiach. Rzeka wije się między wysokimi wapiennymi ścianami, co sprawia, że widoki są jedyne w swoim rodzaju i bardzo imponujące.

Nie musisz mieć swojego kajaka, łodzi ani nawet kamizelki – wszystko dostaniesz na miejscu. Flisacy pienińscy zabiorą cię na kilkugodzinny spływ, podczas którego poznasz niejedną flisacką opowieść, a przy okazji zobaczysz wiele miejsc, których widoki zapierają dech w piersiach. Atrakcja jest doskonała zarówno dla dorosłych, jak i dla całych rodzin. Ci, którzy dodać do cudownych widoków odrobinę aktywności fizycznej, mogą skorzystać ze spływów w 15-osobowych pontonach.

Dolina pięciu stawów – miejsce, które każdy Polak odwiedzić powinien

Dolina uważana jest za najpiękniejszą w Tatrach, ale są i tacy, którzy uważają ją za najpiękniejszą w całej Polsce. Wszystko tam jest NAJ: największy tatrzański wodospad, najdłuższe i najgłębsze tatrzańskie jezioro (Wielki Staw Polski) i najwyżej położone schronisko turystyczne w Polsce (1670 m n.p.m.).

Dolina to atrakcja sama w sobie, ale też doskonałe miejsce na początek lub koniec dłuższych górskich wypraw. Ze względu na jej popularność warto wyruszyć na szlak wcześnie rano lub dni powszednie. Ominiemy tłumy fanów tatrzańskiej przyrody. No chyba, że przeżywanie tej wycieczki z innymi turystami uważamy za niezłą frajdę.

f

Legendarny, zabytkowy, artystyczny i królewski Kraków – bijące serce Małopolski

Napisano o nim wiele piosenek, osadzono tu akcje niejednej powieści i filmu. To tu znajdują się słynne na całą Polskę teatry, klimatyczne Stare Miasto znane na cała Europę, na którym wybrzmiewa jedyny w swoim rodzaju hejnał. W końcu to tu żyje legenda, którą znamy wszyscy z dzieciństwa. Niezależnie od tego, ile lat mają turyści, Zamek Królewski na Wawelu zachwyca swoją historią i urodą.

To doskonałe miejsce na wycieczkę z całą rodziną. Edukacyjna wyprawa po mieście poetów, malarzy, noblistów i króli może być niezapomnianą lekcją historii.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych w Małopolsce znajdziecie na portalu Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny - podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie