Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o oddech. Coraz więcej dzieci wymaga podłączenia do intensywnej terapii tlenowej

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Coraz więcej dzieci z COVID-19 wymaga podłączenia do intensywnej terapii tlenowej
Coraz więcej dzieci z COVID-19 wymaga podłączenia do intensywnej terapii tlenowej Konrad Kozłowski
Lekarze mówią wprost: jest nie tylko coraz więcej dzieci z koronawirusem w szpitalach, lecz także trafiają na oddziały w coraz gorszym stanie. - To, co wcześniej było rzadkością u dzieci: niewydolność oddechowa taka, że musimy używać sprzętu do inwazyjnej wentylacji, w tej chwili staje się codziennością – mówi nam dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału zakaźnego dzieci szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Covidowy oddział dziecięcy w krakowskim szpitalu im. Stefana Żeromskiego przepełniony jest małymi pacjentami. By przyjąć zakażone dziecko, inne trzeba wypisać. W sumie w placówce hospitalizowanych jest 40 małych pacjentów, którzy ciężko przechodzą COVID-19.

- Dziennie na oddział przyjmujemy nawet po kilkanaścioro dzieci. W tej fazie pandemii obserwujemy zdecydowanie inny przebieg COVID-19 u małych pacjentów. To, co wcześniej było rzadkością u dzieci: niewydolność oddechowa taka, że musimy używać sprzętu do inwazyjnej wentylacji, w tej chwili staje się codziennością – mówi nam dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału zakaźnego dzieci szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Niestety, jak dodaje, COVID-19 powoduje u nich coraz poważniejsze powikłania. Tylko w ostatnim czasie do szpitali w całej Polsce trafiło kilkoro dzieci z udarem.

- Jak w przypadku każdej choroby liczy się czas, jeśli pacjent do nas trafi szybko, mamy zdecydowanie większe szanse na skuteczne leczenie. Niestety, coraz częściej dzieci trafiają do nas bardzo późno, nawet w 10-11 dobie od wystąpienia pierwszych objawów zakażenia. Są to pacjenci z domów, w których neguje się istnienie koronawirusa, a rodzice są antyszczepionkowcami. Do ostatniego momentu zwlekają więc z wizytą w szpitalu pomimo wystąpienia objawów u dzieci – dodaje dr Stopyra.

To, że koronawirus uderza w dzieci widać również na szkolnych korytarzach. W Małopolsce do szkoły na zajęcia stacjonarne nie chodzi już ponad 16 tys. uczniów.

- Gdy jedne grupy idą do domów na zdalne lekcje, inne wracają do szkoły i tak w kółko - mówi nam dyrektorka jednej z krakowskich podstawówek.

Jak słyszymy w krakowskim kuratorium, na terenie całego województwa z powodu COVID-19 na ten moment zamknięto 12 placówek.

- Nauka hybrydowa jest prowadzona w 326 szkołach w Małopolsce, w tym w 85 szkołach w samym Krakowie - wylicza Joanna Drużyńska z Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Tymczasem, jak podkreślają eksperci, najskuteczniejszą bronią do walki z COVID-19 są szczepienia, które chronią przed jego ciężkim przebiegiem. W Polsce od połowy grudnia możliwość zaszczepienia będą miały także dzieci w wieku od 5 do 11 lat. To bardzo dobra wiadomość jak wskazują pediatrzy, bo to właśnie najmłodsi są tą grupą u której stosowanie zasad reżimu sanitarnego - dystansu, maseczki oraz dezynfekcji - są niemal niewykonalne.

O tym, że szczepienia są najlepszą formą zapobiegania pandemii niejednokrotnie przekonywała już dr Stopyra.

- Apeluję do rodziców, by nie bali się o bezpieczeństwo szczepionek. Potwierdziły to nie tylko badania kliniczne. Nie jesteśmy także pierwszym krajem, który szczepi dzieci w wieku 5-11 lat - Stany Zjednoczone podały już dzieciom ponad 7 mln dawek. Gdyby cokolwiek złego miało się u tych dzieci dziać, to już byśmy o tym wiedzieli. Nie ma ani jednego powodu, żeby dziecka nie zaszczepić – tłumaczy lekarka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska